​Japonia ma najpotężniejszy paszport na świecie

0
452
Japoński paszport najpotężniejszy na świecie. Zdjęcie: pixabay.com

Japonia znalazła się na szczycie listy najpotężniejszych paszportów na świecie, porównując ją z oficjalnymi dokumentami innych krajów.

Japonia zajmowała pierwsze miejsce przez ostatnie cztery lata z rzędu, a japońscy posiadacze paszportów mogli odwiedzić 191 krajów bez konieczności posiadania wizy.

Teraz znowu paszport japoński znalazł się na szczycie rankingu Henley Passport Index, opracowanego przez firmę Henley and Partners, która od 2006 roku ocenia paszporty zgodnie z poziomem swobody podróżowania, na jaki pozwalają obywatelom.

Ranking ocenia 199 paszportów z całego świata, co roku uwzględniając zmiany w umowach wizowych między państwami.

Ich strona internetowa wyjaśnia: „Henley Passport Index to oryginalny, miarodajny ranking wszystkich paszportów na świecie według liczby miejsc docelowych, do których ich posiadacze mogą dostać się bez uprzedniej wizy.

„Index opiera się na ekskluzywnych danych Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA) – największej i najdokładniejszej bazie danych dotyczących podróży – i jest wzbogacony przez zespół badawczy Henley & Partners.

Japoński paszport. Źródło: Domena publiczna/Wikimedia Commons

Paszport Japonii daje dostęp do 193 miejsc bez wiz, co czyni go najlepszym paszportem na świecie, zgodnie z indeksem.

Za nim uplasował się Singapur z wynikiem 192, a na trzecim miejscu Korea Południowa i Niemcy z wynikiem 191.

Podczas gdy japoński paszport okazał się najpotężniejszy, brytyjskie paszporty uplasowały się na siódmym miejscu z wynikiem 187 punktów – zrównując się ze Szwajcarią, Stanami Zjednoczonymi, Belgią i Nową Zelandią.

Według The Independent, luka w wolności podróżowania jest obecnie „największa” od czasu wprowadzenia indeksu w 2006 roku.

Posiadacze japońskich paszportów mają teraz dostęp do 167 miejsc więcej niż obywatele Afganistanu, który znajduje się na dole listy – posiadacze paszportów mogą odwiedzić tylko 26 miejsc na całym świecie bez wcześniej uzyskanej wizy.

Brytyjski paszport. Źródło: PA

Dr Christian H. Kaelin, przewodniczący Henley and Partners, powiedział: „W wielu krajach pojawiły się poważne wątpliwości co do zdolności radzenia sobie z globalnym kryzysem, a następnie przyjęcia priorytetów bardziej skierowanych do wewnątrz.

„Nasilający się izolacjonizm i deglobalizacja bez wątpienia będą miały poważne konsekwencje, w tym dalsze szkody dla światowej gospodarki, znaczne zmniejszenie globalnej mobilności i ograniczenia wolności ludzi w dokonywaniu najlepszych wyborów dla ich rodzin i firm.

„Oczywiste jest, że bardziej niż kiedykolwiek ludzie muszą rozszerzyć opcje pobytu i paszportu”.

10 najlepszych paszportów na świecie:

  1. Japonia (193)
  2. Singapur (192)
  3. Korea Południowa, Niemcy (191)
  4. Włochy, Finlandia, Hiszpania, Luksemburg (190)
  5. Dania, Austria (189)
  6. Szwecja, Francja, Portugalia, Niderlandy, Irlandia (188)
  7. Szwajcaria, USA, Wielka Brytania, Belgia, Nowa Zelandia (187)
  8. Norwegia, Grecja, Malta, Czechy (186)
  9. Kanada, Australia (185)
  10. Węgry (184

johannesfloe.com – Art to remember