10 codziennych nawyków, dzięki którym kręgosłup jest zdrowszy

0
497
Dbanie o kręgosłup nie musi być trudnym zadaniem. Zdjęcie: pl.freepik.com

Kiedy byłeś dzieckiem, niewiele myślałeś o bólu pleców. Mogłeś biegać, skakać i wspinać się na drzewa bez troski o swoje zdrowie. Jednak w miarę starzenia się zdrowie Twojego kręgosłupa stało się bardziej brane pod uwagę.

Wiele osób rujnuje swoje plecy, nie podnosząc prawidłowo lub podnosząc rzeczy zbyt ciężkie, aby móc je przenieść. Niestety, każdego dnia miliony ludzi cierpią z powodu bólu pleców. Wielu jest na stałe kalekich, ponieważ ich ból jest paraliżujący.

Chory kręgosłup może spowodować, że przegapisz zajęcia towarzyskie lub czas spędzony z rodziną. Nawet robienie małych rzeczy, takich jak obsługa odkurzacza, może być zniechęcającym zadaniem.

Czy wiesz, że według National Institute of Neurological Disorders and Stroke problemy z kręgosłupem są główną przyczyną niepełnosprawności w Ameryce? Ze względu na związane z tym ryzyko należy zadbać o kręgosłup.

Czytaj: Już niebawem 10. Krakowski Festiwal Komiksu

DZIESIĘĆ DZIAŁAJĄCYCH SPOSOBÓW NA ZDROWY KRĘGOSŁUP

Dbanie o kręgosłup nie musi być trudnym zadaniem. Najłatwiejszym sposobem na poprawę pleców jest użycie lepszej mechaniki ciała. Po prostu zmieniając sposób poruszania się i ogólne samopoczucie, możesz chronić zdrowie kręgosłupa przez wiele lat. Oto kilka prostych sposobów, aby Twój kręgosłup był zdrowy.

1.ZAWSZE PRZYJMUJ DOBRĄ POSTAWĘ

Ile razy Twoi rodzice mówili ci, żebyś siedział prosto i nie garbił się? Prawdopodobnie miałeś tak, że ta uwaga wlatywała jednym uchem, a drugim od razu wylatywała. Jednak teraz, gdy jesteś nieco starszy, zdajesz sobie sprawę, dlaczego chcieli się upewnić, że siedzisz prosto.

Zdrowie Twoich pleców jest niezbędne dla całego ciała. Być może Twoi rodzice mieli problemy z plecami lub znali kogoś, kto strasznie cierpiał z powodu tego rodzaju bólu. Siedząc prosto, trenujesz kręgosłup. Jeśli zgarbiłeś się i siedzisz niewygodnie, może to powodować ból szyi i pleców, a z czasem może wyrządzić szkody.

2. CODZIENNIE SIĘ ROZCIĄGAJ, ABY POPRAWIĆ ELASTYCZNOŚĆ

Rozciąganie pleców i szyi jest niezbędne dla dobrego zdrowia pleców. Jednym z najlepszych sposobów na wymuszenie przywrócenia prostych pleców jest trzykrotne obrócenie głowy zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a następnie zatrzymanie się i poruszenie głową w drugą stronę. Kiedy będziesz manewrować głową w ten sposób, uwolni to napięcie w mięśniach i pomoże utrzymać kręgi w ich prawidłowym ustawieniu.

Dodatkowo byłoby pomocne, gdybyś używał ćwiczeń rozciągających do podparcia pleców i kręgosłupa. Jedną z popularnych metod jest użycie piłki do ćwiczeń i przetoczenie się na niej do tyłu. Rozciąganie również wyrównuje kręgi i zapobiega bólom pleców. Podobnie jak każdy inny mięsień w ciele, mięśnie pleców będą napinać się pod wpływem stresu i musisz rozluźnić te mięśnie.

3. UNIKAJ SIEDZENIA PRZEZ DŁUGI CZAS

Jeśli pracujesz w biurze lub kochasz życie w stylu kanapowca, możesz wyrządzić ogromne szkody swoim plecom. Kiedy pozostaniesz w jednej pozycji przez dłuższy czas, spowoduje to naprężenie wszystkich mięśni pleców i szyi.

Czy zauważyłeś, że kiedy po raz pierwszy wstajesz po długim siedzeniu, potrzeba kilku minut, aby pozbyć się sztywności? Całe ciało czuje ból od szyi po kolana, dlatego należy unikać zbyt długiego siedzenia. Aby złagodzić ten dyskomfort, wstawaj i chodź mniej więcej co godzinę.

Czytaj: Wzmocnij ciało i ducha: 6 złotych zasad japońskiego profesora. Twój kręgosłup będzie Ci wdzięczny!

4. OGRANICZ STANY ZAPALNE, ZDROWO SIĘ ODŻYWIAJ

Jeśli chcesz zachować zdrowe plecy, musisz wziąć pod uwagę dietę. Czy wiesz, że pokarmy, które spożywasz, mogą przyczyniać się do powstawania niepotrzebnych stanów zapalnych w organizmie? Według Cleveland Clinic następujące produkty mogą powodować ten problem:

  • cukier,
  • tłuszcze trans,
  • przetworzona żywność,
  • czerwone mięso,
  • kwasy tłuszczowe omega 6s,
  • rafinowane węglowodany.

Jeśli chcesz powstrzymać stan zapalny, spróbuj unikać lub ograniczyć te rzeczy w diecie.

5. PODNOŚĆ RZECZY PRAWIDŁOWO

Czy wiesz, że istnieje dobry i zły sposób podnoszenia? Jeśli podniesiesz przedmiot w niewłaściwy sposób, może to spowodować uszkodzenie pleców. Aby coś podnieść, wykonaj następujące czynności:

• Zacznij od zbliżenia się jak najbliżej obiektu.

• Nie podnoś pleców ani górnej części ciała; zamiast tego użyj nóg i kolan.

• Ugięcie kolan jest niezbędne, ponieważ chcesz, aby ręce były na tej samej wysokości co przedmiot.

• Podczas podnoszenia upewnij się, że plecy są zawsze wyprostowane, a głowa skierowana w dół.

• Nie bądź bohaterem! Jeśli przedmiot jest zbyt ciężki, poproś o pomoc.

Czytaj: Chirurg był oszołomiony! Wyprostował kręgosłup i pożegnał się z wystającym brzuchem, a wszystko dzięki…

6. UTRZYMAJ WAGĘ NA ZDROWYM POZIOMIE

Jeśli masz nadwagę lub otyłość, istnieje większe ryzyko wystąpienia bólu pleców. Za każdym razem, gdy masz nadwagę lub tłuszcz w okolicy brzucha, powoduje to nadmierne obciążenie ścięgien, więzadeł i struktur mięśniowych w tym obszarze.

Posiadanie dużego brzucha może pociągać kręgi w dolnej części kręgosłupa i powodować intensywny ból, jeśli nie trwałe uszkodzenie. Możesz to naprawić, tracąc co najmniej 10 procent masy ciała, jeśli nie więcej.

7. NIE IGNORUJ ZNAKÓW OSTRZEGAWCZYCH

Problemy z kręgosłupem często towarzyszą objawom ostrzegawczym. Musisz odróżnić powszechny ból pleców od poważnego problemu. To normalne, że większość ludzi od czasu do czasu odczuwa ból pleców, gdy napinają mięsień, ale gdy ból jest przewlekły, jest to powód do niepokoju.

Pomogłoby, gdybyś posłuchał tego, co Twoje ciało próbuje ci powiedzieć. Wiele osób po prostu próbuje samoleczenia, nie zajmując się prawdziwym problemem. Samoleczenie tylko maskuje problem, ale go nie rozwiązuje. Jeśli jakikolwiek ból pleców utrzymuje się dłużej niż kilka dni, musi on zostać zbadany przez lekarza.

8. UTRZYMAJ AKTYWNY STYL ŻYCIA

Siedzący tryb życia to najgorsza rzecz, jaką możesz zrobić dla swoich pleców. Nie tylko zwiększa to szanse na przybranie na wadze, ale może również zwiększyć ryzyko wystąpienia problemu z plecami. Musisz wykonywać ćwiczenia całego ciała, takie jak pływanie, jazda na rowerze, spacery lub sesje cardio na siłowni.

Wprawiając ciało w ruch, pomagasz zachować zdrowe plecy. Jeśli chodzi o plecy i szyję, musisz ćwiczyć aerobik, rozciąganie i trening siłowy, aby utrzymać je w najlepszej formie.

9. BĄDŹ NAWODNIONY

Nawodnienie jest konieczne dla pleców, a przyjmowanie płynów jest niezbędne dla elastyczności tkanek miękkich. Każde połączenie jest zależne od wody, aby utrzymać poziom płynności. Dyski w plecach mogą tracić wodę, a kiedy to nastąpi, zwiększa się podatność na poślizgnięcie lub chorobę zwyrodnieniową dysku.

Niestety, bez odpowiedniego poziomu płynów Twoje dyski mogą stać się nawet tak kruche, że pękną. Rwa kulszowa jest jednym z najczęstszych rodzajów bólu pleców i według Cleveland Clinic często jest spowodowana wybrzuszeniem dysku. Ból rwy kulszowej może być intensywny.

10. ŚPIJ ODPOWIEDNIĄ ILOŚĆ GODZIN

Jak Twój sen może wpływać na Twoje plecy? Cóż, potrzebujesz dużo odpoczynku, aby naprawić uszkodzenia komórek, które występują w ciągu dnia, ale musisz także upewnić się, że śpisz w odpowiedniej pozycji, aby powstrzymać ból pleców. Śpisz na brzuchu, plecach czy boku?

Najlepszą pozycją do spania dla zdrowia kręgosłupa jest Twoja prawa strona. Kiedy śpisz na brzuchu, bardzo obciąża to klatkę piersiową, ponieważ drogi oddechowe są również upośledzone i istnieje większe ryzyko wystąpienia bezdechu sennego. Twoja pozycja jest ważna, podobnie jak poduszka.

Musisz zainwestować w dobrą poduszkę, która podczas odpoczynku utrzymuje plecy i szyję w odpowiedniej linii, co może zapobiec budzeniu się z bólu. Dobra postawa podczas snu jest bardzo ważna.

PODSUMOWANIE

Zdrowie Twojego kręgosłupa wynika ze skomplikowanej relacji mobilności, stabilności, siły i wytrzymałości. Wiele grup mięśni w tym regionie przyczynia się do ogólnego stanu zdrowia pleców. Podczas gdy wiele osób chce podkreślić swoją klatkę piersiową i brzuch, ponieważ są one najlepiej widoczne, mięśnie pleców mają zasadnicze znaczenie dla integralności strukturalnej.

Nadszedł czas, aby zainteresować się zdrowiem swoich pleców i musisz uwzględnić takie rzeczy, jak codzienne rozciąganie się. Jeśli chodzi o pracę, siedzenie jest jedną z najgorszych rzeczy, jakie możesz zrobić dla swoich pleców.

Jeśli masz siedzącą pracę, musisz co godzinę wstawać i ruszać się, aby mięśnie nie stały się sztywne. Najważniejsze jest to, żebyś słuchał swojego ciała i tego, co ci mówi. Nie próbuj samemu leczyć ból, ponieważ możesz próbować maskować poważny problem leżący u podstaw. Bez zdrowego kręgosłupa nie możesz chodzić, siedzieć prosto ani robić większości rzeczy, które kochasz.

johannesfloe.com – Art to remember