10 domowych sposobów na uchronienie tętnic przed zatkaniem

0
537

Tętnice to naczynia krwionośne, które przenoszą krew bogatą w tlen w całym ciele – od mózgu po palce u nóg.

Zdrowe tętnice mają gładkie ściany wewnętrzne, które umożliwiają swobodny przepływ krwi.

Czy wiesz, dlaczego niektórzy ludzie od czasu do czasu skarżą się na wysokie ciśnienie krwi? W większości przypadków ludzie określają to jako zatkane tętnice lub stwardnienie tętnic.

Lekarze używają formalnego terminu Miażdżyca. Nie ma znaczenia, jak to nazwiesz, ale ma to dla Ciebie znaczenie zdrowotne, występuje, gdy odpady komórkowe, tłuszcz, cholesterol i wapń przyklejają się do ścian tętnic i tworzą płytkę nazębną.

W odpowiedzi na gromadzenie się płytki nazębnej komórki w ścianach tętnic namnażają się i wydzielają dodatkowe substancje, które mogą pogorszyć stan zatkanych tętnic.

Płytka powoduje zwężenie tętnic, co zapobiega przepływowi krwi tętniczej. Jeśli tętnice do serca zostaną zablokowane, możesz mieć zawał serca. Jeśli tętnice w mózgu są zbyt zablokowane, możesz mieć udar.

Dobrą wiadomością jest to, że są kroki, które możesz podjąć, aby uniknąć leczenia. Powinieneś jednak mieć na uwadze zwykłe powiedzenie; lepiej jest zapobiegać niż leczyć.

Wypróbuj większość domowych środków zaradczych, a zdziwisz się, jak zdrowo będziesz żyć.

Jestem pewna, że chciałbyś żyć jak najdłużej. Badania pokazują, że większość osób po udarze lub niewydolności serca nie dożywa 90 lat. Jestem pewien, że chciałbyś zobaczyć zarówno swoje wnuki, jak i prawnuki i cieszyć się wspólnym życiem z całą rodziną.

Oto 10 rzeczy, z których warto skorzystać, aby zapobiec zatykaniu tętnic.

1. Tokotrienole

Jest to naturalnie występująca forma witaminy E, która ma niesamowite właściwości zdrowotne. Tokotrienole mogą być stosowane zarówno jako dodatek do żywności, jak i zamiennik witaminy E.

Organizm ludzki nie jest w stanie sam syntezować witaminy E, dlatego tokotrienole są podstawowym rodzajem witaminy E, uzupełniającej organizm.

Ostatnie badania wykazały, że miażdżycę tętnic można odwrócić za pomocą tokotrienoli wraz z tokoferolami, które są inną formą witaminy E. Niesamowite! Odwrócenie zatkanych tętnic bez leków!

W rzeczywistości stan 98% pacjentów otrzymujących tokotrienol poprawił się, podczas gdy 48% tych, którzy nic nie zrobili, pogorszyło się. Tokotrienole są łatwymi do przyjęcia suplementami, które występują w postaci kapsułek.

Badania pokazują, że tokotrienole mają korzystny wpływ na organizm ludzki. Mówi się, że tokotrienole są skutecznymi przeciwutleniaczami, ponieważ są nienasycone i przenikają do nasyconych warstw tłuszczowych mózgu i wątroby.

Badania pokazują również, że tokotrienole mogą zmniejszać powstawanie guzów, uszkodzenia DNA i uszkodzenia komórek. Z tych ustaleń wynika, że tokotrienole mogą być lekarstwem na blaszkę miażdżycową, która powoduje zablokowanie lub zwężenie ścian tętnic w mózgu, zmniejszając ryzyko udaru.

Czytaj: Koszary Kultury w Poznaniu – nowa przestrzeń kulturowa dla mieszkańców

2. Olej rybny

pixabay.com

Z pewnością słyszałeś termin omega–3 lub niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jednym z najlepszych miejsc, w których można je naturalnie uzyskać, są tłuste ryby, takie jak łosoś, pstrąg, makrela i sardynki.

Te kwasy omega-3 pomagają pozbyć się stanów zapalnych organizmu i zmniejszyć miażdżycę.

Jedno z badań dotyczyło Japończyków mieszkających w USA w porównaniu z Japończykami mieszkającymi w Japonii. Osoby w USA, które spożywały ½ więcej kwasów omega-3 w oleju rybnym, miały trzy razy więcej zwapnień w tętnicach.

Najszerzej dostępnym źródłem pokarmowym oleju rybnego są ryby zimnowodne, takie jak śledź, łosoś, makrela, sardele i sardynki. Oleje z wyżej wymienionych ryb mają około siedem razy więcej olejów omega-3 niż omega-6.

Kwasy tłuszczowe omega-3 pozyskiwane z oleju rybiego i suplementów oleju rybiego niosą ze sobą wiele korzyści zdrowotnych. Niektóre badania na ludziach wykazały, że spożywanie kwasów tłuszczowych omega-3 nieznacznie obniża ciśnienie krwi.

Czytaj: Znaki ostrzegawcze zatkanych tętnic

Badania wykazały lepszy rozwój psychomotoryczny w wieku 30 miesięcy u niemowląt, których matki otrzymywały suplementy oleju rybiego przez pierwsze cztery miesiące laktacji.

Ponadto pięcioletnie dzieci, których matki otrzymywały suplementację kwasami tłuszczowymi omega-3 przez pierwsze cztery miesiące karmienia piersią, wypadły lepiej w teście ciągłej uwagi.

To wyraźnie sugeruje, że przyjmowanie kwasów tłuszczowych omega-3 we wczesnym okresie niemowlęcym przynosi długoterminowe korzyści w określonych aspektach rozwoju neurologicznego.

3. Gorzka czekolada

pixabay.com

Gorzka czekolada to forma czekolady, która zawiera większą zawartość masła kakaowego i mniej mleka niż inne formy czekolady.

Gorzka czekolada zawiera przeciwutleniacze, takie jak polifenole i ma stosunkowo niską zawartość cukru. Wykazano, że gorzka czekolada jest źródłem chroniących serce przeciwutleniaczy znanych jako flawanole. Surowe, nieprzetworzone kakao jest naturalnie bardzo bogatym źródłem flawanoli, które mogą przynieść wiele korzyści dla serca. Raporty z badań potwierdzają rolę flawanoli w obniżaniu ciśnienia krwi i poprawie przepływu krwi do mózgu i serca.

W jednym z badań uczestnicy stosowali dietę ubogą w flawonoidy lub bogatą w ciemną czekoladę. W ciągu zaledwie czterech tygodni ci, którzy jedli ciemną czekoladę, zauważyli zmniejszenie utleniania LDL o 8% w porównaniu z osobami na diecie niskoflawonoidowej.

Badania dały pewne zalecenia dotyczące określania najzdrowszych ciemnych czekoladek; jedną z propozycji jest poszukiwanie niealkalicznej czekolady, która zawiera maksymalną ilość zdrowych dla serca flawanoli.

Po drugie, ważne jest również, aby szukać gorzkiej czekolady zawierającej minimum 70% kakao lub więcej – im wyższa zawartość kakao, tym więcej przeciwutleniaczy zawiera czekolada, a oprócz korzyści zdrowotnych dla serca, flawanole kakaowe mogą odwrócić związane z wiekiem pogorszenie pamięci.

Wreszcie, czekolada jest źródłem kalorii i tłuszczów, które mogą wypierać inne ważne składniki odżywcze, gdy są spożywane w nadmiarze. Sugestie są takie, że należy dążyć do jednego do dwóch kostek w okresie pobłażliwości lub łącznie siedmiu kostek w ciągu tygodnia.

Czytaj: Wysokie ciśnienie krwi zabija. Sprawdź, jak obniżyć nadciśnienie tętnicze w domu: 6 szybkich sposobów, które z pewnością zadziałają

4. Czosnek

pixabay.com

Czosnek jest szeroko stosowany na całym świecie ze względu na ostry smak jako składnik przypraw. Cebula czosnku jest powszechnie stosowaną częścią rośliny, chociaż czasami zjada się liście i kwiaty czosnku.

Czosnek był używany od wieków w różnych chorobach. W przypadku miażdżycy, allicyna, związek znajdujący się w czosnku, ogranicza tworzenie się płytki nazębnej, a tym samym zapewnia prawidłowy przepływ krwi przez tętnice.

Badania na zwierzętach, a także na ludziach wykazały, że znacznie spowalnia proces zwapnienia tętnic już po roku stosowania. Dojrzały czosnek zawiera najwięcej allicyny, dlatego zaleca się przyjmowanie suplementu w postaci kapsułek.

Badania wskazują, że preparat czosnkowy może skutecznie obniżyć poziom cholesterolu całkowitego o 11 – 13 mg/dl, a lipoproteiny o niskiej gęstości o 3 – 15 mg/dl u dorosłych z wysokim poziomem cholesterolu, jeśli jest przyjmowany dłużej niż dwa miesiące. Badanie pokazuje również, że czosnek nie ma wpływu na lipoproteinę o wysokiej gęstości i nie ma znaczącego wpływu na poziom trójglicerydów we krwi.

Badania wykazały również, że spożywanie czosnku wiąże się z niższym ryzykiem raka żołądka w populacji koreańskiej. Podobnie badania kontrolne sugerowały związek między wyższym spożyciem czosnku a niższym ryzykiem raka prostaty. Jednak związek był istotny tylko w przypadku badań kontrolnych. Chociaż dokładne liczby są trudne do ustalenia i oznaczenia, jest to kolejny powód, aby przyzwyczaić się do używania czosnku.

Czosnek obniża poziom cukru we krwi u osób z cukrzycą. Czosnek może częściowo wywierać swoje działanie poprzez stymulację wydzielania insuliny przez komórki beta. Chociaż czosnek miał mieszane wyniki w badaniach mających na celu zmierzenie jego wpływu na obniżenie poziomu cukru we krwi, diabetycy mogą nadal chcieć jeść, a nawet rozważać suplementację czosnkiem ochronnym dla zdrowia i brakiem poważnych skutków ubocznych.

Czytaj: Doświadczony lekarz: „7 prostych zmian, które poprawią zdrowie układu sercowo-naczyniowego”.

5. Sos pomidorowy

pixabay.com

Sos pomidorowy to dowolna forma bardzo dużej liczby sosów zrobionych z pomidorów i podawanych jako część dania.

Jeśli kochasz włoskie jedzenie, pokochasz ten sos pomidorowy, który może pomóc w zapobieganiu miażdżycy. Pomidory zawierają przeciwutleniacz zwany likopenem.

W badaniu w Finlandii naukowcy odkryli, że osoby z niskim poziomem likopenu we krwi miały 18% wzrost grubości ścian tętnic. Należy pamiętać, że likopen najlepiej wchłania się z gotowanych pomidorów i spożywany z tłuszczem. Dodanie oliwy z oliwek do sosu pomidorowego to idealne połączenie.

Naukowcy odkryli także ważny związek między likopenem, jego właściwościami przeciwutleniającymi i zdrowiem kości. Przeprowadzono badanie, w którym pomidory i inne źródła likopenu w diecie zostały usunięte z diety kobiet po menopauzie na okres 4 tygodni. U kobiet pojawiły się zwiększone oznaki stresu oksydacyjnego w kościach.

Badanie wykazało, że usunięcie z diety produktów zawierających likopen, takich jak pomidory, prawdopodobnie narazi kobiety na zwiększone ryzyko osteoporozy. Naukowcy podkreślili znaczenie w diecie pomidorów i innych produktów spożywczych zawierających likopen.

Spożywanie pomidorów wiąże się ze zdrowiem serca. Wykazano, że świeże pomidory i ekstrakty z pomidorów pomagają obniżyć poziom cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL i trójglicerydów. Ponadto wykazano, że ekstrakty z pomidorów pomagają zapobiegać niepożądanemu zlepianiu się (agregacji) komórek płytek krwi – czynnikowi, który jest ważny w obniżaniu ryzyka wystąpienia problemów z sercem, takich jak miażdżyca.

6. Kapary

pixabay.com

Kapary zapewniają pewne korzyści zdrowotne ze względu na umiarkowaną zawartość składników odżywczych, co pomaga osiągnąć zalecane dzienne spożycie kilku niezbędnych składników odżywczych.

Jednak ze względu na wysoką zawartość soli należy je spożywać z umiarem. Kapary zawierają błonnik. Błonnik może pomóc w zapobieganiu chorobom – przestrzeganie diety bogatej w błonnik zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Kapary, używane głównie w sosie tatarskim i potrawach śródziemnomorskich, są doskonałym źródłem kwercetyny. Kwercetyna ma zarówno właściwości przeciwutleniające, jak i przeciwzapalne, które zapobiegają rozwojowi miażdżycy. Wykazano, że kwercetyna obniża poziom trójglicerydów i cholesterolu, co zmniejsza ryzyko wytwarzania przez organizm płytki nazębnej. Jeśli nie zależy Ci na kaparach, możesz zamiast tego kupić suplementy kwercetyny.

Kapary zawierają witaminę K, niezbędną witaminę rozpuszczalną w tłuszczach. Ten składnik odżywczy wspomaga wzrost kości, pomagając zachować zdrowe i silne kości oraz odgrywa rolę w krzepnięciu krwi; proces ważny dla zapobiegania nadmiernemu krwawieniu. Witamina K pomaga również we wzroście komórek i odgrywa rolę w rozwoju chrząstki i układu nerwowego.

Kapary są również roślinnym źródłem żelaza, niezbędnego minerału. Żelazo pomaga w transporcie tlenu; zapewnia, że ​​czerwone krwinki mogą przenosić wystarczającą ilość tlenu, aby odżywić tkanki w całym ciele. Wystarczająca ilość żelaza pomaga również komórkom wytwarzać energię, aby wspierać codzienne funkcje, a żelazo pomaga we wzroście i rozwoju komórek.

Spożywanie kaparów znacznie zwiększa spożycie sodu, dlatego osobom wrażliwym na sól zaleca się unikanie spożywania dużej ilości kaparów. Spożywanie pokarmów bogatych w sól zwiększa ciśnienie krwi, a dieta bogata w sól może zwiększać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Osoby już cierpiące na nadciśnienie powinny ograniczyć spożycie kaparów.

7. Zielona herbata

pixabay.com

Zielona herbata jest pełna katechin, przeciwutleniacza, który pomaga obniżyć poziom LDL (zły cholesterol) i trójglicerydy. Zmniejsza również utlenianie LDL. Wszystkie trzy rzeczy pomagają zachować czystość tętnic.

Badanie przeprowadzone w Japonii wykazało, że u mężczyzn, którzy pili od 2 do 4 filiżanek zielonej herbaty dziennie, tętnice stwardniały w mniejszym stopniu niż ci, którzy pili 1 filiżankę lub mniej dziennie.

Częste spożywanie zielonej herbaty wiąże się z niższym ryzykiem zgonu z powodu chorób układu krążenia. Analiza badań przeprowadzona w 2015 roku wykazała, że zwiększenie spożycia jednej filiżanki zielonej herbaty dziennie wiązało się z 5% niższym ryzykiem zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych.

Spożywanie zielonej herbaty może wiązać się ze zmniejszonym ryzykiem udaru mózgu. Badanie z 2013 roku wykazało, że spożywanie zielonej herbaty przez 3–6 miesięcy wydaje się obniżać skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi. Dodatkowe analizy badające wpływ długotrwałego spożywania zielonej herbaty na ciśnienie krwi doprowadziły do podobnych wniosków.

Chociaż badania kliniczne pokazują, że wpływ zielonej herbaty na poziom hemoglobiny A1c i poziom insuliny na czczo jest niespójny, badania pokazują, że spożywanie zielonej herbaty obniża poziom cukru we krwi na czczo. Dalsze badania pokazują również, że picie zielonej herbaty lub przyjmowanie suplementów z zielonej herbaty obniża stężenie cholesterolu całkowitego we krwi (około 7 mg/dl), cholesterolu LDL (około 2 mg/dl) i nie wpływa na stężenie cholesterolu HDL.

Analiza wykazała, że codzienne spożywanie zielonej herbaty jest znacząco związane z niższym ryzykiem śmierci z jakiejkolwiek przyczyny; zwiększenie spożycia jednej filiżanki zielonej herbaty dziennie wiąże się z 4% niższym ryzykiem śmierci z jakiejkolwiek przyczyny. Oddzielna analiza wykazała, że wzrost o trzy filiżanki zielonej herbaty dziennie był związany z niższym ryzykiem śmierci z jakiejkolwiek przyczyny.

8. Koenzym Q10

Koenzym Q10 jest jak witamina potrzebna wszystkim komórkom. Bez niej Twoje narządy przestałyby funkcjonować i reakcje chemiczne zachodzące w Twoim ciele ustałyby.

Jedno badanie na królikach pokazuje, co dzieje się z koenzymem Q10. Wszystkie króliki były karmione dietą o wysokiej zawartości trans – kwasów tłuszczowych, o których wiadomo, że zatykają tętnice. Połowa królików otrzymała również koenzym Q10. Po 24 tygodniach króliki, które otrzymały koenzym Q10, miały mniej płytki nazębnej, nawet przy złej diecie. Możesz dostać ten suplement w formie kapsułek.

Stwierdzono, że suplementacja koenzymem Q10 ma korzystny wpływ na stan niektórych osób cierpiących na migreny. Wyjaśnieniem tego jest teoria, że migreny są zaburzeniem mitochondrialnym i że dysfunkcję mitochondriów można poprawić za pomocą koenzymu Q10.

Komórki organizmu potrzebują koenzymu Q10 do produkcji energii, która ma być wykorzystana do wzrostu i utrzymania komórek. Koenzym Q10 działa również jako przeciwutleniacz, który chroni organizm przed uszkodzeniami powodowanymi przez szkodliwe cząsteczki.

Koenzym Q10 jest naturalnie obecny w niewielkich ilościach w szerokiej gamie produktów spożywczych, ale jego poziom jest szczególnie wysoki w podrobach, takich jak serce, wątroba i nerki, a także w wołowinie, oleju sojowym, sardynkach, makreli i orzeszkach ziemnych.

Koenzym Q10 pomaga enzymom w trawieniu pokarmu i wykonywaniu innych procesów zachodzących w organizmie, a także pomaga chronić serce i mięśnie szkieletowe.

9. Zielone warzywa liściaste

pixabay.com

Zielone warzywa liściaste zawierają przeciwutleniacz zwany luteiną. Dobrymi źródłami luteiny są szpinak, brokuły, kapusta i jarmuż.

Badanie w Chinach podzieliło pacjentów z wczesną miażdżycą na trzy grupy. Jedna grupa nie otrzymała nic, druga grupa otrzymywała suplementy z luteiną, a trzecia grupa otrzymywała suplementy z luteiną i likopenem przez 12 miesięcy.

Osoby otrzymujące suplementy z luteiną zmniejszyły grubość ścian tętnic szyjnych. Te, które przyjmowały zarówno luteinę, jak i likopen, jeszcze bardziej zmniejszały grubość. Najlepszą rzeczą do zrobienia jest zjedzenie zielonych warzyw liściastych z luteiną w tym samym posiłku, co sos pomidorowy z likopenem.

Warzywa liściaste są idealne do kontrolowania wagi, ponieważ są niskokaloryczne. Są przydatne w zmniejszaniu ryzyka raka i chorób serca, ponieważ mają niską zawartość tłuszczu, wysoką zawartość błonnika pokarmowego i są bogate w kwas foliowy, witaminę C, potas i magnez, a także zawierają wiele fitochemikaliów, takich jak luteina , beta-kryptoksantyna, zeaksantyna i beta-karoten.

Badanie wykazało, że zwiększenie dziennej porcji zielonych warzyw liściastych obniżyło ryzyko chorób sercowo-naczyniowych o 11%. Częste spożywanie zielonych sałatek przez Afroamerykanów wiązało się ze znacznie niższym ryzykiem śmiertelności.

Zielone warzywa liściaste mają wysoką zawartość magnezu i niski indeks glikemiczny, dlatego są cenne dla osób z cukrzycą typu 2. Wzrost o 1 porcję zielonych warzyw liściastych dziennie wiązał się z 9-procentowym niższym ryzykiem zachorowania na cukrzycę. Wysoki poziom witaminy K w zieleni sprawia, że są one ważne dla produkcji osteokalcyny, białka niezbędnego dla zdrowia kości.

Zielone warzywa są również głównym źródłem żelaza i wapnia w każdej diecie. Boćwina i szpinak nie są uważane za dobre źródła wapnia ze względu na wysoką zawartość kwasu szczawiowego. Zielone warzywa liściaste są bogate w beta-karoten, który może być również przekształcony w witaminę A, a także poprawiać funkcje odpornościowe. Miliony dzieci na całym świecie mają zwiększone ryzyko ślepoty i innych chorób z powodu nieodpowiedniej witaminy A w zielonych warzywach liściastych.

10. Rozmaryn i szałwia

pixabay.com

Rozmaryn to zioło, które zawiera antybakteryjny i przeciwutleniający kwas rozmarynowy oraz kilka olejków eterycznych, takich jak cyneol, kamfen, borneol, octan bornylu i α-pinen, o którym wiadomo, że mają właściwości przeciwzapalne, przeciwgrzybicze i antyseptyczne.

Niektóre z najbardziej niesamowitych i wyjątkowych korzyści zdrowotnych rozmarynu obejmują jego zdolność do zwiększania pamięci, poprawy nastroju, zmniejszania stanu zapalnego, łagodzenia bólu, ochrony układu odpornościowego, stymulowania krążenia, detoksykacji organizmu, ochrony organizmu przed infekcjami bakteryjnymi, zapobiegania przedwczesnemu starzeniu się, i leczeniu skóry.

Rozmaryn powiązano również ze stymulacją aktywności poznawczej u osób starszych, a także osób cierpiących na bardziej ostre zaburzenia poznawcze, takie jak choroba Alzheimera czy demencja.

Szałwia jest doskonałym źródłem błonnika, witaminy A, kwasu foliowego, wapnia, żelaza, magnezu, manganu i witamin z grupy B, takich jak kwas foliowy, tiamina, pirydoksyna i ryboflawina w znacznie wyższych dawkach niż zalecane dzienne zapotrzebowanie oraz zdrowe ilości witaminy C, witaminy E, tiaminy i miedzi.

Szałwia znana jest z naturalnych właściwości antyseptycznych, konserwujących i bakteriobójczych w mięsie.

Obie te przyprawy zawierają fitochemiczny kwas karnozowy. Kwas karnozowy jest przeciwutleniaczem, który zapobiega utlenianiu cholesterolu LDL. Uniemożliwia również enzymom zmianę komórek mięśni gładkich w tętnicach, co ma miejsce w przypadku miażdżycy.

Możesz użyć suszonych przypraw, które zawierają 1,5 do 2,5% kwasu karnozowego. Aby uzyskać bardziej skoncentrowaną dawkę, możesz zażywać suplementy ziołowe.

johannesfloe.com – Art to remember