10 interesujących faktów dotyczących ludzkiej pamięci

0
548

Nasza pamięć pomaga nam uczynić nas tym, kim jesteśmy. Od czule wspominanych wydarzeń z dzieciństwa po pamiętanie, gdzie zostawiliśmy klucze, pamięć odgrywa kluczową rolę w każdym aspekcie naszego życia. Daje nam poczucie siebie i stanowi nasze ciągłe doświadczenie życia.

Łatwo jest myśleć o pamięci jako o mentalnej szafce na dokumenty, przechowującej fragmenty informacji, dopóki ich nie potrzebujemy. W rzeczywistości jest to niezwykle złożony proces obejmujący wiele części mózgu.

Wspomnienia mogą być żywe i długotrwałe, ale są też podatne na nieścisłości i zapominanie.

1. Hipokamp odgrywa ważną rolę w pamięci

Schemat przedstawiający lokalizację hipokampu w ludzkim mózgu. Źródło: pl.wikipedia.org

Hipokamp to obszar mózgu w kształcie podkowy, który odgrywa ważną rolę w konsolidacji informacji z pamięci krótkotrwałej do pamięci długotrwałej. Wchodzi w skład układu limbicznego, układu związanego z emocjami i wspomnieniami długotrwałymi.

Hipokamp bierze udział w tak złożonych procesach, jak tworzenie, organizowanie i przechowywanie wspomnień.

Ponieważ obie strony mózgu są symetryczne, hipokamp można znaleźć w obu półkulach. Uszkodzenie hipokampu może utrudnić zdolność tworzenia nowych wspomnień, znaną jako amnezja następcza.

Funkcjonowanie hipokampu może się również pogorszyć wraz z wiekiem. Chociaż nie wszyscy starsi dorośli wykazują tę utratę neuronów. Zanim ludzie osiągną wiek 80 lat, często doświadczają pewnego pogorszenia funkcji poznawczych.

2. Szybko zapomina się o większości krótkotrwałych wspomnień

Źródło: pixabay.com

Całkowita pojemność pamięci krótkotrwałej jest dość ograniczona. Eksperci są przekonani, że w pamięci krótkotrwałej można przechowywać około siedmiu elementów przez około 20 do 30 sekund. Pojemność tę można nieco zwiększyć, stosując strategie pamięciowe, takie jak fragmenty, które obejmują grupowanie powiązanych informacji w mniejsze „porcje”.

W słynnym artykule opublikowanym w 1956 roku, psycholog George Miller zasugerował, że pojemność pamięci krótkotrwałej do przechowywania listy pozycji wynosi od pięciu do dziewięciu.

Obecnie wielu ekspertów od pamięci uważa, że prawdziwa pojemność pamięci krótkotrwałej jest prawdopodobnie bliższa liczbie cztery.

Zobacz jak to działa w akcji, wypróbuj ten eksperyment z pamięcią krótkotrwałą. Poświęć dwie minuty na zapamiętywanie losowej listy słów, a następnie weź pustą kartkę papieru i spróbuj zapisać tyle słów, ile zapamiętałeś.

Czytaj: Rozliczasz PIT? Poznań zachęca, aby zrobić to u nich

3. Testowanie informacji w rzeczywistości poprawia retencję

Źródło: pixabay.com

Choć może się wydawać, że studiowanie i ćwiczenie informacji jest najlepszym sposobem na zapamiętanie, naukowcy odkryli, że testowanie informacji jest w rzeczywistości jednym z najlepszych sposobów na poprawę zapamiętywania.

Jeden z eksperymentów wykazał, że studenci, którzy studiowali, a następnie byli testowani, mieli lepszą pamięć długoterminową z materiałami, nawet w przypadku informacji, których nie objęły testy.

Studenci, którzy mieli dodatkowy czas na naukę, ale nie byli testowani, mieli znacznie mniejszą znajomość materiałów.

Czytaj: Jak poprawić pamięć u dzieci – 10 skutecznych sposobów

4. Możesz nauczyć się polepszać swoją pamięć

Źródło: pixabay.com

Czy czujesz, że ciągle zapominasz o rzeczach lub gubisz przedmioty, których używasz na co dzień? Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się wejść do pokoju tylko po to, aby zdać sobie sprawę, że nie możesz sobie przypomnieć, dlaczego tam wszedłeś?

Chociaż może się wydawać, że jesteś skazany na zwykłe tolerowanie tych codziennych irytacji, naukowcy odkryli, że możesz nauczyć się, jak poprawić swoją pamięć.

Istnieje wiele przydatnych strategii poprawy pamięci:

 • Wykorzystanie technologii do śledzenia informacji. Narzędzia, takie jak podręczne urządzenia mobilne i kalendarze przypomnień online, mogą pomóc ludziom śledzić terminy i inne ważne daty. Korzystanie z aplikacji przypominającej w telefonie może być wygodnym sposobem na śledzenie ważnych dat i wydarzeń.
 • Pomocne może być zrobienie „mentalnego obrazu”. Systematyczne zapisywanie w pamięci rzeczy, o których często zapominasz (takich jak miejsce, w którym zostawiłeś kluczyki do samochodu), może pomóc Ci lepiej zapamiętać. Następnym razem, gdy odłożysz gdzieś klucze, poświęć chwilę, aby w myślach zanotować, gdzie je zostawiłeś, a także inne przedmioty, które były w pobliżu. Jeśli pomyślisz sobie: „Zostawiłem klucze przy portfelu na biurku”, prawdopodobnie później będzie ci łatwiej przypomnieć sobie te informacje.
 • Użyj technik zapamiętywania. Zapamiętywanie informacji, stosowanie mnemotechniki i inne strategie zapamiętywania to być może najlepsze sposoby na pokonanie drobnych problemów z pamięcią. Ucząc się, jak skutecznie korzystać z tych strategii, możesz omijać wadliwe obszary pamięci i ćwiczyć mózg, aby funkcjonował w nowy sposób.

5. Cztery główne powody, dla których zapominasz o rzeczach

Źródło: pl.freepik.com

Aby walczyć z zapominaniem, ważne jest, aby zrozumieć niektóre z głównych powodów, dla których zapominamy. Według ekspertów od pamięci istnieje wiele powodów, dla których dochodzi do zapominania. Jednym z najczęstszych wyjaśnień jest prosty błąd w odzyskaniu informacji z pamięci. Dzieje się tak często, gdy rzadko uzyskuje się dostęp do wspomnień, co z czasem powoduje ich zanik.

Inną częstą przyczyną zapominania są interferencje, które pojawiają się, gdy niektóre wspomnienia konkurują z innymi wspomnieniami. Wyobraźmy sobie na przykład, że ktoś właśnie rozpoczął nowy rok szkolny jako nauczyciel w szkole podstawowej. Poświęca trochę czasu, ucząc się imion każdego ze swoich uczniów, ale w ciągu roku ciągle nazywa jedną osobę niewłaściwym imieniem.

Dlaczego? Ponieważ starszy brat jest w drugiej klasie, a młodszy w pierwszej klasie, i obaj wyglądają niezwykle podobnie. To pamięć starszego brata sprawia, że tak trudno przypomnieć sobie imię młodszego ucznia.

Inne przyczyny zapominania obejmują przede wszystkim niepowodzenie w przechowywaniu informacji w pamięci lub nawet celowe próby zapomnienia rzeczy związanych z niepokojącym lub traumatycznym wydarzeniem.

6. Przedstawienia amnezji w filmach są zwykle niedokładne

Źródło: pl.freepik.com

Amnezja jest powszechnym narzędziem fabularnym w filmach, ale te przedstawienia są często bardzo niedokładne. Na przykład, jak często widzieliście, jak fikcyjna postać traci pamięć z powodu uderzenia w głowę, a jej wspomnienia zostają magicznie przywrócone po drugim uderzeniu w czaszkę?

Istnieją dwa różne rodzaje amnezji:

 • Amnezja następcza: wiąże się z utratą zdolności tworzenia nowych wspomnień.
 • Amnezja wsteczna: obejmuje utratę zdolności do przypominania sobie przeszłych wspomnień, chociaż zdolność tworzenia nowych wspomnień może pozostać nienaruszona.

Podczas gdy większość filmów przedstawiających amnezję obejmuje amnezję wsteczną, amnezja następcza jest w rzeczywistości znacznie bardziej powszechna. Najbardziej znanym przypadkiem amnezji następczej był pacjent znany w literaturze jako H.M.

W 1953 roku przeszedł operację mózgu, aby powstrzymać napady wywołane przez jego ciężką epilepsję. Operacja obejmowała usunięcie obu hipokampów, obszarów mózgu silnie związanych z pamięcią. W rezultacie H.M. nie był już w stanie tworzyć żadnych nowych długotrwałych wspomnień.

W popularnych filmach i programach telewizyjnych utrata pamięci jest dość powszechna, ale prawdziwe przypadki całkowitej amnezji dotyczące własnej przeszłości i tożsamości są w rzeczywistości dość rzadkie.

Oto niektóre z najczęstszych przyczyn amnezji:

 • Trauma: uraz fizyczny, taki jak wypadek samochodowy, może spowodować utratę przez ofiarę określonych wspomnień z samego zdarzenia. Uraz emocjonalny, taki jak bycie ofiarą wykorzystywania seksualnego w dzieciństwie, może spowodować utratę wspomnień o określonych sytuacjach.
 • Leki: Niektóre leki mogą być stosowane w celu wywołania przejściowej amnezji, szczególnie podczas zabiegów medycznych. Gdy leki przestaną działać, pamięć jednostki wraca do normalnego funkcjonowania.

Filmy zawierające obrazy amnezji:

 • Robocop (1987)
 • Odnaleźć siebie (1991)
 • Angielski pacjent (1996)
 • Memento (2001)
 • Tożsamość Bourne’a (2002)
 • Gdzie jest Nemo? (2003)
 • 50 pierwszych randek (2004)

Dwa filmy na liście zawierają dość dokładne opisy amnezji: Memento i Gdzie jest Nemo?

7. Zapach może być potężnym wyzwalaczem pamięci

Źródło: pl.freepik.com

Czy zauważyłeś kiedyś, że określony zapach może wywołać przypływ żywych wspomnień? Zapach pieczonych ciasteczek może przypominać spędzanie czasu w domu babci, gdy byłeś małym dzieckiem. Zapach konkretnych perfum może przypominać partnera, z którym Twój związek zakończył się źle.

Dlaczego zapach wydaje się działać jako tak silny wyzwalacz pamięci?

Po pierwsze, nerw węchowy znajduje się bardzo blisko ciała migdałowatego, obszaru mózgu, który jest powiązany z doświadczaniem emocji i pamięcią emocjonalną. Ponadto nerw węchowy znajduje się bardzo blisko hipokampu, co jest związane z pamięcią, jak dowiedziałeś się wcześniej w tym artykule.

Faktyczna zdolność węchu jest silnie związana z pamięcią.

Badania wykazały, że gdy obszary mózgu połączone z pamięcią są uszkodzone, zdolność rozpoznawania zapachów jest w rzeczywistości upośledzona.

Aby zidentyfikować zapach, musisz pamiętać, kiedy go wcześniej wąchałeś, a następnie połączyć go z informacjami wizualnymi, które pojawiły się w tym samym czasie. Według niektórych badań, badanie informacji w obecności zapachu w rzeczywistości zwiększa wyrazistość i intensywność zapamiętanych informacji, gdy ponownie poczujesz ten zapach.

8. Za każdym razem, gdy tworzysz wspomnienie, tworzone są nowe połączenia mózgowe

Źródło: Wikimedia Commons

Naukowcy od dawna są przekonani, że zmiany w neuronach mózgu są związane z tworzeniem się wspomnień. Obecnie większość ekspertów uważa, że tworzenie pamięci wiąże się ze wzmocnieniem istniejących połączeń lub rozwojem nowych połączeń między neuronami.

Połączenia między komórkami nerwowymi są znane jako synapsy i umożliwiają przekazywanie informacji w postaci impulsów nerwowych z jednego neuronu do drugiego.

W ludzkim mózgu znajdują się biliony synaps, które tworzą złożoną i elastyczną sieć, która pozwala nam czuć, zachowywać się i myśleć. To zmiany w połączeniach synaptycznych w obszarach mózgu, takich jak kora mózgowa i hipokamp, są związane z uczeniem się i zapamiętywaniem nowych informacji.

W jednym z badań przeprowadzonych w New York School of Medicine naukowcy byli w stanie zaobserwować tworzenie synaps w mózgach myszy poddanych inżynierii genetycznej. Odkryli, że u młodych myszy małe wypukłości, które czasami przekształcają się w dłuższe kolce na końcu przyjmującym neurony rosły w szybkim tempie.

Tempo wzrostu zbiegło się w czasie z szybkim rozwojem kory wzrokowej. Chociaż duża liczba tych maleńkich wypustek ostatecznie wyblakła z wiekiem, wiele z nich kontynuowało formowanie się w pełnoprawne kolce.

Główny badacz Wen-Biao Gan wyjaśnił w wywiadzie dla naukowego serwisu internetowego WhyFiles.org: „Nasz pomysł był taki, że w rzeczywistości nie trzeba tworzyć wielu nowych synaps i pozbywać się starych, kiedy się uczysz, zapamiętujesz. Wystarczy, że zmodyfikujesz siłę istniejących wcześniej synaps na potrzeby krótkotrwałego uczenia się i zapamiętywania. Jednak jest prawdopodobne, że kilka synaps jest tworzonych lub eliminowanych w celu osiągnięcia pamięci długotrwałej”.

Oczywiście utrzymanie zdrowego mózgu i synaps ma kluczowe znaczenie.

Pogorszenie stanu synaps z powodu chorób lub neurotoksyn wiąże się z problemami poznawczymi, utratą pamięci, zmianami nastroju i innymi zmianami w funkcjonowaniu mózgu.

Co więc możesz zrobić, aby wzmocnić swoje synapsy?

 • Unikaj stresu: badania wykazały, że przedłużona ekspozycja na stres może w rzeczywistości zakłócać działanie neuroprzekaźników. Inne badania wykazały, że stres zmniejsza neurony w korze przedczołowej i hipokampie.
 • Unikaj narkotyków, alkoholu i innych neurotoksyn: zażywanie narkotyków i nadmierne spożywanie alkoholu wiąże się z pogorszeniem stanu synaps. Narażenie na niebezpieczne chemikalia, takie jak metale ciężkie i pestycydy, może również powodować utratę synaps.
 • Dużo ćwicz: regularna aktywność fizyczna pomaga poprawić natlenienie mózgu, które jest niezbędne do tworzenia i wzrostu synaps.
 • Stymuluj swój mózg: prawdopodobnie słyszałeś stare powiedzenie „Używaj albo strać”. Okazuje się, że jest w tym dużo prawdy, jeśli chodzi o pamięć. Naukowcy odkryli, że starsi dorośli, którzy angażują się w czynności stymulujące umysłowo, rzadziej zapadają na demencję, a osoby o wyższym statusie edukacyjnym mają zwykle więcej połączeń synaptycznych w mózgu.

9. Dobry sen może poprawić Twoją pamięć

Źródło: pl.freepik.com

Prawdopodobnie słyszałeś o wielu powodach, dla których warto się wyspać. Od lat sześćdziesiątych XX wieku naukowcy zauważają ważny związek między snem a pamięcią. W jednym klasycznym eksperymencie przeprowadzonym w 1994 r. naukowcy odkryli, że pozbawianie uczestników snu upośledza ich zdolność do poprawy wydajności zadania identyfikacji linii.

Oprócz wspomagania zapamiętywania, sen odgrywa również istotną rolę w uczeniu się nowych informacji.

Naukowcy odkryli, że pozbawianie uczniów snu po nauczeniu się nowej umiejętności znacznie zmniejszało pamięć o tej umiejętności do trzech dni później.

Badacze odkryli jednak, że wpływ snu na pamięć proceduralną jest znacznie silniejszy niż w przypadku pamięci deklaratywnej. Wspomnienia proceduralne to takie, które obejmują zdolności motoryczne i percepcyjne, podczas gdy wspomnienia deklaratywne to te, które obejmują zapamiętywanie faktów.

Czytaj: Później zasypiamy i sen jest krótszy w noce przed pełnią księżyca

10. Awaria pamięci na starość wcale nie jest musi się wydarzyć

Źródło: pl.freepik.com

Chociaż choroba Alzheimera i inne związane z wiekiem problemy z pamięcią dotykają wiele osób starszych, utrata pamięci w podeszłym wieku może nie mieć miejsca. Niektóre zdolności mają tendencję do zmniejszania się wraz z wiekiem, ale naukowcy odkryli, że osoby po siedemdziesiątce często radzą sobie równie dobrze w wielu testach poznawczych, jak osoby po dwudziestce. Niektóre rodzaje pamięci rosną nawet wraz z wiekiem.

Czytaj: Znaleziono silny związek między zanieczyszczeniem powietrza a chorobą Alzheimera i demencją

Podczas gdy naukowcy wciąż pracują nad zrozumieniem, dlaczego dokładnie niektórym starszym dorosłym udaje się zachować doskonałą pamięć, podczas gdy inni mają trudności, do tej pory uwikłano kilka czynników.

Po pierwsze, wielu ekspertów uważa, że zachowywanie pamięci w starszym wieku ma element genetyczny. Po drugie, uważa się, że wybory stylu życia również odgrywają ważną rolę.

Jakie więc kroki możesz podjąć, aby powstrzymać negatywne skutki starzenia się?

Zdaniem ekspertów posiadanie silnego poczucia własnej skuteczności wiąże się z utrzymaniem dobrej pamięci w starszym wieku. Poczucie własnej skuteczności odnosi się do poczucia kontroli, jaką ludzie mają nad własnym życiem i przeznaczeniem. To silne poczucie własnej skuteczności wiąże się również z obniżeniem poziomu stresu.

Jak wspomniano wcześniej, wysoki poziom przewlekłego stresu wiąże się z pogorszeniem ośrodków pamięci w mózgu.

Chociaż nie ma prostego „szybkiego rozwiązania”, które zapewni, że pamięć pozostanie nienaruszona wraz z wiekiem, naukowcy uważają, że unikanie stresu, prowadzenie aktywnego trybu życia i pozostawanie zaangażowanym umysłowo to ważne sposoby na zmniejszenie ryzyka utraty pamięci.

johannesfloe.com – Art to remember

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org