10 interesujących rzeczy o ekosystemie

0
1059
Wszystkie elementy ekosystemu są ze sobą powiązane i wzajemnie na siebie wpływają. Zdjęcie: pl.freepik.com

Wszystkie organizmy na Ziemi żyją obok siebie w wielu różniących się od siebie środowiskach. Zależą od siebie nawzajem oraz od nieożywionych składników przyrody. Tworzą bardzo skomplikowane zespoły zwane ekosystemami. I tak np. drzewa są ważne dla ekosystemów leśnych.

Przyroda nie jest jednolita – las, łąka, pustynia gorąca, dżungla, górski strumień i głębiny oceanów różnią się między sobą. Tworzą odmienne środowiska, zamieszkiwane przez całkowicie różne zespoły organizmów.

Wszystkie elementy ekosystemu są ze sobą powiązane i wzajemnie na siebie wpływają. Poniżej znajdziesz 10 ciekawostek dotyczących ekosystemu.

1. Rafy koralowe są piękne i kruche.

Giphy

Rafy koralowe to ruchliwe ekosystemy podwodne. Niektórzy nazywają je „lasami deszczowymi morza”. Koralowce wyglądają jak skały, ale w rzeczywistości są zwierzętami.

Mają twarde szkielety z węglanu wapnia, takie jak małże. Stanowią podstawę do życia wielu innych organizmów. Znajdziesz tam kraby, rozgwiazdy, robaki, małże, gąbki, galaretki, żółwie morskie i mnóstwo ryb. Rafy koralowe są skomplikowane i bardzo kruche. Zanieczyszczenia łatwo na nie wpływają.

2. Połowa gatunków na świecie żyje w lasach tropikalnych.

Gfycat

Tropikalne lasy deszczowe znajdują się w pobliżu równika, gdzie prawie zawsze jest ciepło i mokro. Są to kluczowe składniki, z których składa się wiele bujnych roślin i drzew.

Połowa roślin i zwierząt na świecie żyje w lasach tropikalnych. To bardzo ruchliwy ekosystem z wieloma rodzajami roślin, zwierząt, grzybów i mikroskopijnych organizmów. Wiele z nich mieszka tutaj i nigdzie indziej.

3. Aby żyć na pustyni, musisz oszczędzać wodę.

Na wielu pustyniach świata pada bardzo mało deszczu. Ziemia jest bardzo, bardzo sucha. Tutaj żywe istoty mają kreatywne sposoby znajdowania i oszczędzania wody. Kaktusy bardzo dobrze przechowują wodę. Mogą żyć bez deszczu przez wiele miesięcy. Odskoczek żyje na pustyni Nevada. Rzadko pije wodę. Może czerpać wodę z pożywienia, które spożywa.

4. Wszędzie wokół są łąki.

retireediary.wordpress.com

Na każdym kontynencie oprócz Antarktydy znajdują się łąki. Są to obszary o średnich opadach. Znajdziesz wiele różnych rodzajów wysokich traw, ziół i kwiatów zmieszanych razem.

Łąki są domem dla wielu różnych gatunków, które żyją w glebie, żywią się trawą lub jedzą zwierzęta, które jedzą trawę. W Stanach Zjednoczonych mogą to być żubry i krowy. W Afryce to gazele, lwy i słonie.

5. Ekosystemy słodkowodne zawierają rzadkie gatunki.

rschimmoeller.com

Stawy, jeziora, strumienie i rzeki są domem dla wielu różnych gatunków, które nie mogą żyć w słonej wodzie oceanicznej. Na całym świecie istnieją ekosystemy słodkowodne. Są domem dla niesamowitych stworzeń.

Istnieje wiele rodzajów żab, ryb, owadów i mikroskopijnych organizmów, takich jak ameby. Istnieją rzadkie gatunki, takie jak delfiny rzeczne w Azji i Ameryce Południowej, wydry w Ameryce Północnej, bobry w Ameryce Północnej i Europie oraz dziobaki w Australii.

6. W tundrze życie jest ciężkie.

wikitree.co.kr

Prawie wszystkie tundry znajdują się w Arktyce na półkuli północnej. Jednak małe obszary podobne do tundry istnieją na Antarktydzie na półkuli południowej. Tundra to rozległa i bezdrzewna kraina. Zajmuje około 20% powierzchni Ziemi.

Ziemia jest często trwale zamarznięta, więc drzewa nie mogą tam rosnąć. W arktycznej tundrze występują niedźwiedzie polarne, lisy i renifery.

7. Na dnie oceanu żyją dobrze prosperujące społeczności.

commtechlab.msu.edu

Na dnie oceanu znajdują się małe podwodne wulkany wyrzucające gorącą wodę, gazy i chemikalia, takie jak metan i amoniak. Nazywa się je kominami hydrotermalnymi. To ciemne miejsce do życia, ale niektóre zwierzęta je tam uwielbiają.

Riftia pachyptila o długości ponad 1,8 metra, małże i krewetki uwielbiają te otwory wentylacyjne. W Riftia pachyptila znajdują się bakterie, które wytwarzają żywność z metanu i amoniaku z otworów wentylacyjnych.

8. Mokradła są domem dla młodych rybek.

Pinterest

Bagna, mokradła i torfowiska to typy terenów podmokłych. Mokradła mogą mieć wodę słodką, słoną lub mieszankę obu. Są domem dla wielu różnych roślin wodnych i zwierząt.

Mokradła mogą służyć jako wylęgarnie wielu zwierząt. Ryby, żaby, aligatory i krokodyle składają tutaj jaja. To świetne miejsce do wykluwania się i rozwoju małych zwierząt. Są również domem dla wielu różnych rodzajów owadów, takich jak ważki.

Czytaj: Słynny bocian z poznańskiego ZOO już na wolności

9. Lasy borealne są domem dla wielu drzew.

Pinterest

Znaczna część Ameryki Północnej, Europy i Azji znajduje się w regionie o umiarkowanym klimacie, między Arktyką a subtropikami. Tutaj pogoda na ogół nie jest zbyt gorąca ani zbyt zimna, z wyraźnymi porami roku.

Tutejsze drzewa mogą się różnić, niektóre mają liście (liściaste), a inne mają igły (iglaste). Drzewa z liśćmi zrzucają je raz w roku, jesienią. Drzewa z igłami są wiecznie zielone. W tych rozległych lasach mieszkają takie zwierzęta jak niedźwiedzie, jeżozwierze i orły.

Czytaj: Ekosystem Wysp Szczurów odrodził się po 11 latach

10. Nawet w dużych miastach istnieją ekosystemy.

LowGif

Duże miasta na całym świecie również mają ciekawe ekosystemy. Istnieje wiele zwierząt, które dzielą przestrzeń życiową z ludźmi w pobliżu dróg, domów i budynków. W wielu miastach zwykłymi sąsiadami są szopy, kojoty, oposy, skunksy, lisy, ptaki i wszelkiego rodzaju owady.

W niektórych miejscach ludzie budują korytarze dla dzikich zwierząt. Są to specjalne mosty nad drogami – lub tunele pod drogami – z których mogą korzystać zwierzęta. Pozwala im przemieszczać się między miejscami bez zranienia przez samochody.

johannesfloe.com – Art to remember