10 interesujących rzeczy o Ziemi

0
753
Ziemia jest jedynym miejscem na całym świecie, w którym woda występuje w trzech stanach skupienia, czyli ciekłym, stałym i gazowym. Na innych planetach byłoby to kompletnie niemożliwe. Zdjęcie: pixabay.com

Żyjemy na planecie zwanej Ziemią. Jest to jedyna planeta, którą pokrywa woda. Na ziemi powstało życie ponad 4 miliardy lat temu. Ale, co jeszcze powinniśmy wiedzieć o Ziemi?

1. Ziemia nie jest idealnie okrągła.

Źródło: pl.pinterest.com

Poglądy na kształt Ziemi były w przeszłości bardzo różne. Starożytni Hindusi uważali, że płaska Ziemia spoczywa na grzbietach czterech słoni, zaś one – na skorupie wielkiego żółwia pływającego w ogromnym oceanie. Jedynie nieliczna garstka uczonych przypuszczała, że Ziemia jest kulą.

Umiemy już dowieść, że Ziemia jest kulista. Precyzyjne pomiary i obserwacje wykazały, że Ziemia nie jest dokładnie okrągła. Ziemia jest grubsza wokół równika. O ile grubsza? Cóż, jest około 0,3% grubsza. To niewiele, więc kiedy widzisz zdjęcie Ziemi, wydaje się okrągła. Ale tak nie jest.

2. Dni stają się coraz dłuższe.

makeagif.com

Kiedy Ziemia uformowała się po raz pierwszy 4,6 miliarda lat temu, dzień trwał około 6 godzin. Od tego czasu Ziemia zwolniła. Obracanie trwa dłużej. Co 100 lat dzień wydłuża się o 0,0017 sekundy.

Dlaczego? Księżyc spowalnia obrót Ziemi wraz z pływami, które tworzy. Gdy przypływy wznoszą się i opadają na całej Ziemi, tworzy siłę, która spowalnia obrót Ziemi.

3. Kontynenty są zawsze w ruchu.

Pinterest

Około 250 milionów lat temu wszystkie kontynenty, które dziś widzimy, były jednym wielkim superkontynentem zwanym Pangea. Od tamtej pory powoli zaczął się rozprzestrzeniać i tworzyć kontynenty, które widzimy dzisiaj: Amerykę Północną, Amerykę Południową, Afrykę, Europę, Azję, Australię i Antarktydę.

Ale Pangea nie był pierwszym superkontynentem. Około 800 milionów lat temu wszystkie kontynenty również zostały zjednoczone. Ten poprzedni nazywamy superkontynentem Rodinia.

Czytaj: Meteoryt Hoba – największy, jaki znaleziono na ziemi

4. Nie było tylko jednej epoki lodowcowej.

polyperfect.com

Być może słyszałeś o epoce lodowcowej na Ziemi. Był to czas, kiedy wędrowały mamuty włochate. Ale to nie wydarzyło się raz 30 000 lat temu. W przeszłości mogły istnieć aż cztery różne epoki lodowcowe. W tamtych czasach Ziemia byłaby całkowicie pokryta lodem.

Czytaj: 20 geologicznych cudów świata. Ziemia ma wiele pięknych miejsc!

5. Najbardziej suche miejsce na Ziemi znajduje się blisko oceanu.

Pinterest

Pustynia Atakama w północnej części Chile jest najbardziej suchym miejscem na Ziemi. Mówi się, że nie padało tam przez ostatnie 400 lat! A jednak ta pustynia znajduje się tuż obok największego zbiornika wodnego na Ziemi, Oceanu Spokojnego.

6. Grawitacja Ziemi nie jest taka sama na całej Ziemi.

Gdyby Ziemia była gładka i doskonała, grawitacja byłaby wszędzie taka sama. Ale Ziemia ma góry, oceany, doliny i inne cechy. Różnice w grawitacji na Ziemi nazywane są anomaliami grawitacyjnymi. Misja o nazwie GRACE (Gravity Recovery and Climate Experiment) obejmuje satelitę, która orbituje wokół Ziemi i mapuje grawitację na całej powierzchni.

7. Poziom mórz się zmienia.

FlipAnim

Podczas ostatniej epoki lodowcowej tak dużo wody było uwięzione w lodowcach, że poziom morza spadł aż o 120 metrów. To mniej więcej tak wysokie, jak budynek wysoki na 40 pięter! Na długo wcześniej poziom morza był znacznie wyższy niż obecnie. Było aż 70 metrów wyżej. Obecnie istnieją części lądu, które kiedyś znajdowały się głęboko pod wodami oceanu.

8. Słońce nie będzie świeciło wiecznie.

Giphy

Nic w całym wszechświecie nie trwa wiecznie. Nasze Słońce wyczerpie się za około pięć miliardów lat. Jeśli ktoś będzie w pobliżu, kiedy to się stanie, będzie musiał opuścić Ziemię i znaleźć nową planetę. Na szczęście mamy na to następne pięć miliardów lat.

9. Ziemia ma inne „księżyce”.

Giphy

Oprócz naszego księżyca istnieją dwa inne obiekty w kosmosie, które krążą wokół Ziemi. Nie są prawdziwymi „księżycami”, ale są! Jednym z nich jest asteroida, która podąża za Ziemią, gdy orbitujemy wokół Słońca. Nazywa się Cruithne. Inna asteroida krąży wokół Słońca w pobliżu nas, ale jej orbita ma kształt podkowy, więc zbliża się do Ziemi tylko co 95 lat. Ta nazywa się Asteroid 2002 AA29.

10. Czasami przed burzą jest cisza.

PandaGif

Zanim nadejdzie wielka burza, czasami następuje chwila wyciszenia. Kiedy rośnie burza, wciąga wokół siebie ciepłe, wilgotne powietrze. Powietrze wpada w chmurę burzową, a kiedy dotrze na szczyt, przetacza się nad wielką głową chmury. Następnie opada z powrotem. W miarę opadania staje się cieplejsze i bardziej suche, co zapewnia stabilną, spokojną pogodę. To cisza, która może nastąpić tuż przed nadejściem burzy.

johannesfloe.com – Art to remember