10 korzystnych dla zdrowia nawyków związanych z piciem kawy

0
792

Wiele badań wskazuje korzyści zdrowotne z picia kawy ze względu na ilość przeciwutleniaczy. Jednak kawa to nie tylko korzyści. Napój ten może być uzależniającym nawykiem, jeśli pijesz go za dużo. Zasadniczo kawa spożywana we właściwy sposób może być dla Ciebie naprawdę dobra.

Aby maksymalnie wykorzystać dobrodziejstwo filiżanki kawy, dzielimy się kilkoma nawykami, które z pewnością poprawią Twoje zdrowie.

1. Spróbuj kuloodpornej kawy

Zdjęcie: menshealth.com

Bulletproof coffee, czyli kuloodporna kawa to przepis, w którym do kawy dodajesz masło i wartościowe tłuszcze MCT, całkowicie metabolizowane przez wątrobę (tłuszcze MCT można bez problemu nabyć w sklepach z suplementami diety ). Brzmi dziwnie i niecodziennie, ale wiele osób mówi, że taka kawa jest kremowa, pyszna i daje wiele energii.

Taką kawę można zastąpić posiłkiem, np. śniadaniem lub lunchem, ponieważ podnosi ona cholesterol przy jednoczesnym obniżeniu poziomu trójglicerydów. Taka kawa jest korzystna dla organizmu.

2. Unikaj słodzenia kawy

Zdjęcie: depositphotos.com, depositphotos.com

Idealnie byłoby pić kawę bez dodatku cukru lub słodzika, ale nie jest to możliwe w przypadku wielu osób. Cukier jest jednym z najbardziej szkodliwych składników współczesnej diety, dlatego zdecydowanie należy ograniczyć jego spożycie. Spróbuj do kawy dodać coś bardziej naturalnego, jak wanilię lub stewię. Jeśli mimo to nadal masz ochotę na biały cukier, spróbuj przynajmniej słodzić o połowę mniej kawę.

3. Nie pij kawy po 14:00

Zdjęcie: depositphotos.com, depositphotos.com

Kawa to napój pobudzający. To jeden z powodów, dla których jest tak bardzo popularna. Minusem jest to, że może zakłócać cykl snu. Możesz pić 2-3 filiżanki kawy dziennie, ale unikaj picie kawy po 2 po południu. Gdy późnym popołudniem poczujesz się zmęczony, przestaw się na bezkofeinową kawę lub filiżankę herbaty, abyś mógł bez problemu i spokojnie zasnąć wieczorem.

4. Dodaj cynamon lub kakao do kawy

Zdjęcie: depositphotos.com, depositphotos.com

Dodanie kakao do kawy jest nie tylko świetnym dodatkiem przeciwutleniaczy do napoju, ale także pomaga obniżyć ilość cukru, którą dodajesz do filiżanki. Mocha, będąca rodzajem mieszanki kawy o smaku czekoladowym, jest popularnym wyborem w restauracjach na całym świecie.

To samo dotyczy cynamonu, przeciw-utleniającego „pożywienia”, które nie tylko jest niezwykle korzystne dla zdrowia, ale także dodaje ostry smak kawie. Odrobina cynamonu wystarczy, ponieważ jego nadmiar może powodować nieprzyjemne objawy.

5. Nie pozwól, aby Twoje śniadanie było tylko filiżanką kawy

Zdjęcie: depositphotos.com

Wypicie w pośpiechu z rana samej filiżanki kawy nie jest dobrym rozwiązaniem. Jeśli jeszcze do tego zapalisz papierosa, to jest to bardzo złe dla organizmu!

Picie kawy na czczo nie jest najlepszym pomysłem. Jeśli nic nie jesz, kawa (w tym bezkofeinowa) może uszkodzić błonę śluzową żołądka i wywołać takie skutki, jak zgaga i niestrawność. Może również negatywnie wpływać na układ nerwowy, nasilając objawy lękowe. Oczywiście, jeśli nie masz ochoty zjeść obfitego śniadania, przynajmniej coś przekąś, zanim wypijesz filiżankę kawy. Jedyną dobrą opcją na wypicie z rana kawy bez jedzenia śniadania jest kuloodporna kawa, o której była mowa w punkcie 1.

Czytaj: Czym zastąpić kawę?

6. Unikaj niefiltrowanej wody z kranu

Zdjęcie: depositphotos.com, depositphotos.com

Z racji, że najczęściej gotujemy wodę, aby zaparzyć sobie kawę, nie zwracamy uwagi na to, że woda jest filtrowana, czy nie. Kawa parzona przefiltrowaną wodą nie tylko lepiej smakuje, ale także nie zawiera niechcianych metali ciężkich ze starych rur ani nadmiernych produktów ubocznych chloru, używanych do odkażania wody. Do zaparzenia kawy najlepiej wybrać wodę filtrowaną zamiast wody z kranu.

7. Spróbuj zacząć używać mleko migdałowe (lub inną niemleczną alternatywę)

Zdjęcie: depositphotos,com, depositphotos.com

Jeśli regularnie pijesz kawę i pijesz więcej niż 1 lub 2 filiżanki dziennie, najlepiej ogranicz ilość spożywanego mleka. Zbyt dużo ilość mleka może powodować nieprzyjemne objawy żołądkowo-jelitowe i powodować przyrost masy ciała. Możesz wypróbować zdrowszą, niemleczną opcję, taką jak mleko migdałowe. Możesz też spróbować pić czarną kawę.

8. Ogranicz spożycie kofeiny

Zdjęcie: depositphotos.com

Kawa może być bardzo uzależniająca, dlatego najlepiej unikać jej nadmiernego picia. Jeśli nie chcesz całkowicie przestawić się na bezkofeinową (która nie jest całkowicie wolna od kofeiny), możesz spróbować robić sobie kawę pół na pół, czyli pół szklanki zwykłej kofeinowej i pół szklanki bezkofeinowej.

9. Nie wierz w historie o niskiej zawartości tłuszczu i sztucznej śmietance

Zdjęcie: depositphotos.com

Sztuczne śmietanki i syropy o niskiej zawartości tłuszczu są często reklamowane jako zdrowsze opcje wzbogacania smaku kawy. Prawda jest taka, że tego rodzaju produkty są mocno przetwarzane i mogą zawierać niepożądane składniki chemiczne. Trzymaj się naturalnych śmietanek, takich jak wszelkiego rodzaju mleko roślinne lub organiczne mleko krowie, gdzie krówki były karmione trawą.

10. Spróbuj ekologiczną kawę

Zdjęcie: depositphotos,com, depositphotos.com

Produkty ekologiczne są zawsze najlepszym dostępnym wyborem i nie inaczej jest w przypadku kawy. Zwykłe ziarna kawy mogą mieć szkodliwe ślady pestycydów i nawozów syntetycznych. Certyfikowane fusy z kawy organicznej są lepsze dla Twojego zdrowia i środowiska, więc rozważ zmianę ekologicznej alternatywy.

Czytaj: W tej kawiarni poczujesz się jak w świecie komiksu