10 minut ćwiczeń codziennie może wydłużyć Twoje życie o 2 lata

0
199
Ruch wydłuża życie i leczy. Zdjęcie: pl.freepik.com

Kiedy myślimy o długim życiu, powszechnie wiemy, że zdrowe odżywianie i dużo ćwiczeń fizycznych może mieć znaczenie. Choć może się to wydawać trudne z wiekiem, jedna z ekspertek powiedziała, że nawet niewielka ilość codziennej aktywności fizycznej może pomóc w utrzymaniu długowieczności.

Konsultantka personalna i trenerka Ruth Stone wyjaśniła, jak zaledwie 10 minut ćwiczeń dziennie może przynieść korzyści zarówno naszemu zdrowiu, jak i wyglądowi.

Powiedziała: „Jest tak wiele badań, które dowodzą, że regularne ćwiczenia w ciągu tygodnia, bez względu na to, jak małe, mogą mieć niesamowity wpływ na zdrowie i długość życia ludzi. Dlaczego nie chciałbyś się starzeć wolniej, mieć zdrowe serce do lat 70. i żyć dłużej?”

„Może się wydawać, że to nie wystarczy, aby coś zmienić, ale poświęcenie zaledwie 10 minut dnia na dodanie prawie dwóch lat oczekiwanej długości życia, a jakość życia, którą niesie ze sobą sprawność fizyczna, jest więcej niż tego warta.”

„Ludzie, którzy codziennie poświęcają jeszcze więcej czasu na dbanie o swoje zdrowie fizyczne i sprawność fizyczną, mogą żyć jeszcze dłużej”.

Jej rada pochodzi z badania opublikowanego w PLOS Medicine, które wykazało, że wykonywanie 75 minut ćwiczeń tygodniowo może wydłużyć o prawie dwa lata oczekiwaną długość życia dorosłych w wieku powyżej 40 lat.

Wykazano również, że wykonywanie 150 minut ćwiczeń tygodniowo może wydłużyć oczekiwaną długość życia o 3,4 lata, podczas gdy 300 minut tygodniowo może dodać 4,2 lata.

Zdjęcie: pl.freepik.com

Czytaj: W Krakowie dostępne są nowe rowery elektryczne

Pani Stone podzieliła się „prostymi” ćwiczeniami do wypróbowania w domu.

„Ci, którzy prowadzą siedzący tryb życia, niezależnie od tego, czy jest to spowodowane stanem, rehabilitacją kontuzji czy leczeniem bólu, mogą nie myśleć, że ćwiczenie przez 10 minut dziennie jest dla nich realną opcją” – powiedziała.

„Jednak nadal istnieje szereg prostych ćwiczeń dla osób, które albo nie są w stanie wykonać, albo nie czują się komfortowo podczas wykonywania bardziej konwencjonalnych ćwiczeń.”

„Potraktuj cross-reach toe touches, seated wood chops, side bends i windmill jako dobre ćwiczenia na początek”.

Kobieta wyjaśniła, jak 10 minut ćwiczeń może wpłynąć na Twoje ciało.

Spowolnienie oznak starzenia

„Naukowcy z Brigham Young University porównali DNA prawie 6000 dorosłych osób i odkryli, że regularne ćwiczenia pomogły zachować młodzieńczy wygląd w miarę starzenia się” – powiedziała Stone.

„W rzeczywistości komórki aktywnych osób zaczynają się starzeć dziewięć lat później niż te, które są nieaktywne. Można nie tylko żyć dłużej, ale też dłużej wyglądać młodziej”.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Unikanie chorób kości

„Regularne ćwiczenia mogą zwiększyć wytrzymałość kości nośnych, takich jak kości nóg, miednicy i kręgosłupa” – powiedziała ekspertka.

„Bez ćwiczeń kości mogą stać się kruche i słabe, co prowadzi do chorób zmieniających życie, takich jak osteoporoza.”

„W szczególności ćwiczenia oporowe mogą pomóc w zapobieganiu pogorszeniu się kości”.

Zdjęcie: pl.freepik.com

Zmniejszenie ryzyka chorób serca

Pani Stone powiedziała: „Światowa Organizacja Zdrowia odkryła, że ćwiczenia przez 150 minut tygodniowo zmniejszają ryzyko choroby niedokrwiennej serca o 30 procent.”

„Ponadto mogą obniżyć ryzyko wystąpienia wysokiego ciśnienia krwi i udaru”.

Czytaj: 7 sposobów, w jakie Twoje serce czerpie korzyści z ćwiczeń

Poprawienie zdrowia serca, płuc i mięśni

„Uniwersytet Brighama Younga odkrył, że aktywni 70-letni mężczyźni i aktywne 70-letnie kobiety mają porównywalną pojemność serca i płuc oraz siłę mięśni do aktywnych 40-letnich mężczyzn i 40-letnich kobiet” – dodała.

„Nie trzeba dodawać, że 30 lat to bardzo długi czas i większość ludzi spodziewałaby się, że starsza grupa demograficzna będzie ogólnie słabsza.”

„Jednak regularne ćwiczenia podczas starzenia się utrzymują serce, płuca i mięśnie w zdrowiu i sile”.