10 najlepszych miejsc do życia na świecie w 2022 roku

0
262
Oto najlepsze do życia miasta na świecie. Zdjęcie: pl.freepik.com

Znalezienie najlepszego miejsca do życia na świecie może być trudne. Jedną z metod wyszukiwania najlepszych miejsc jest Globalny Ranking Żywotności [PDF], roczny raport i ranking jakości życia w 173 miastach na całym świecie.

Indeks przegląda kryteria z każdego miasta w pięciu kategoriach: stabilność, opieka zdrowotna, kultura i środowisko, edukacja i infrastruktura. Miasta są oceniane, a łączne wyniki są obliczane w celu uszeregowania miast od najlepszej do najgorszej jakości życia.

Rankingi zmieniają się co roku, gdy rankingi niektórych miast rosną, a inne spadają. W tym roku najbardziej przyjazne miasta można znaleźć w Europie i Kanadzie, a także jedno w Australii i jedno w Japonii.

1. Wiedeń, Austria

Wiedeń, Austria. Zdjęcie: Pixabay

Położony w północno-wschodnim zakątku Austrii, nad brzegiem Dunaju, Wiedeń to miasto, w którym współczesna innowacja i dziedzictwo historyczne idą w parze.

Mieszkańcy Wiednia mają dostęp do światowej klasy publicznej opieki zdrowotnej, doskonałego systemu edukacji i rozbudowanej sieci transportu publicznego. „Zielony pas” otaczający miasto oferuje mieszkańcom 119 km² terenów zielonych, ścieżek spacerowych i parków.

Wiedeń jest również znany jako „Miasto Muzyki”, ponieważ jest miejscem narodzin klasycznych kompozytorów Beethovena i Mozarta, a także ze względu na obecną światową scenę. Miasto charakteryzuje się również imponującą barokową architekturą, słynnymi wiedeńskimi kawiarniami i namacalną kulturą.

2. Kopenhaga, Dania

Kopenhaga, Dania. Zdjęcie: Pixabay

Nic dziwnego, że Kopenhaga w Danii zajmuje drugie miejsce w Globalnym Rankingu Żywotności na rok 2022 — jest uważana za jedno z najszczęśliwszych miast na Ziemi i jedno z najbezpieczniejszych miast na świecie.

Położona na prostej cieśninie Øresund we wschodniej Danii, Kopenhaga szczyci się wysokiej jakości systemem edukacji i niskimi stopami bezrobocia. Miasto stawia pieszych i rowerzystów w centrum wszystkich planów urbanistycznych, przy jednoczesnym zachowaniu szerokiego systemu metra dla bardziej odległych dojazdów.

Czytaj: Kopenhaga pierwszą stolicą z zerową emisją C02?

Dzięki duchowi przedsiębiorczości Kopenhagi miasto oferuje imponujący wybór niezależnych sklepów, restauracji i innych kreatywnych firm. Mieszkańcy cieszą się również światowej klasy muzeami i galeriami, uroczymi brukowanymi uliczkami, idyllicznymi kanałami oraz kwitnącą sceną kulturalną i restauracyjną.

3. Zurych, Szwajcaria (remis na trzecim miejscu)

Szwajcaria. Zdjęcie: Pixabay

Położony w niemieckojęzycznym regionie Szwajcarii, Zurych oferuje swoim mieszkańcom doskonałą jakość życia. To globalne centrum finansów, bankowości i innych branż, co daje mu wysoki wynik, jeśli chodzi o możliwości zatrudnienia. Miasto posiada również jedne z najwyższych ocen w zakresie edukacji, bezpieczeństwa i dostępności mieszkań. Jego mieszkańcy korzystają z jednego z najlepszych systemów opieki zdrowotnej na świecie.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Jeśli chodzi o środowisko i zrównoważony rozwój, Zurych ma imponujące osiągnięcia. Miasto jest światowym liderem dzięki innowacyjnym technologiom i inicjatywom, widocznym w planowaniu i infrastrukturze miejskiej oraz rozległych sieciach rowerów i sieci transportu publicznego. Zurych zachwyca również bogatą sceną kulturalną z mnóstwem galerii, muzeów, festiwali, targów rolnych oraz koncertów plenerowych i wewnętrznych, dostępnych dla wszystkich.

3. Calgary, Kanada (remis na trzecim miejscu)

Calgary, Kanada. Zdjęcie: Pixabay

Calgary w Kanadzie to nowoczesne, kosmopolityczne miasto położone pomiędzy wspaniałymi Kanadyjskimi Górami Skalistymi i Prerie Kanadyjskim. Miasto było kiedyś znane jako „Cowtown” ze względu na jego ważną rolę w hodowli bydła.

Jeśli chodzi o ranking PDF, miasto uzyskało wysokie wyniki w zakresie edukacji, opieki zdrowotnej i infrastruktury. Podkreślając trend miasta w kierunku energii odnawialnej, system kolei podmiejskiej Calgary — CTrain — jest w całości zasilany energią wiatrową.

Rola miasta jako ważnego sektora gospodarczego i finansowego zapewnia wiele możliwości zatrudnienia i rozwoju biznesu. Równie ważnym czynnikiem jest dostęp do szerokiej oferty wydarzeń sportowych, festiwali i zajęć na świeżym powietrzu przez cztery pory roku. A z 41 procentami ludzi mieszkających tutaj w wieku od 20 do 44 lat, miasto ma młody, żywy puls.

5. Vancouver, Kanada

Vancouver, Kanada. Zdjęcie: Pixabay

Vancouver to uderzająco piękne miasto, otoczone z jednej strony majestatycznymi górami, a z drugiej Oceanem Spokojnym. To centrum międzynarodowego handlu, które tętni swobodną nadmorską atmosferą. Dzięki całorocznemu harmonogramowi festiwali, wydarzeń i zajęć na świeżym powietrzu oraz jednej z najlepszych scen kulinarnych na świecie, Vancouver jest mekką przyjaznych, kochających kulturę mieszkańców.

Vancouver jest również uważane za jedno z „najbardziej zielonych miast” na świecie. Ludzie tutaj traktują priorytetowo zrównoważone planowanie urbanistyczne i inicjatywy środowiskowe. Wraz z powszechną opieką zdrowotną i stabilnością ekonomiczną, Vancouverczycy mają w mieście bogatą tradycję kulturową.

6. Genewa, Szwajcaria

Jezioro Genewskie, Szwajcaria. Zdjęcie: Pixabay

Drugie szwajcarskie miasto na liście, Genewa, to znacznie więcej niż góry, czekolada i sery, z których ten region jest powszechnie znany. Fizyczna lokalizacja jest wspaniała: miasto jest zbudowane nad brzegiem pięknego Jeziora Genewskiego.

Genewa jest także ważnym światowym centrum finansowym. Czasami określa się ją mianem „pokojowej stolicy świata”, ponieważ działa tam co najmniej 200 organizacji międzynarodowych, w tym Czerwony Krzyż i Organizacja Narodów Zjednoczonych. To drogie miasto do życia, ale doskonałe możliwości pracy i opcje mieszkaniowe są obfite. Historycznie bogate i różnorodne miasto szczyci się również pięknymi miejscami kulturalnymi, wydarzeniami i festiwalami.

7. Frankfurt, Niemcy

Frankfurt, Niemcy. Zdjęcie: Pixabay

Mieszkańcy Frankfurtu czerpią korzyści z dwóch światów. Z panoramą, która przypomina Nowy Jork i jego znaczenie jako komercyjnej i finansowej potęgi, Frankfurt jest czasami określany jako „Mainhatten”. Ale miasto posiada również dużą sieć parków i ścieżek rowerowych, ogrodów i muzeów, gdzie ludzie mogą uciec od zgiełku codziennego życia.

Czytaj: 7 niesamowitych europejskich miast do odwiedzenia pociągiem

Frankfurt, zbudowany nad rzeką Men w zachodnich Niemczech, jest międzynarodowym centrum ze światowej klasy sklepami, restauracjami i wydarzeniami kulturalnymi. W mieście odbywają się jedne z największych targów i konwencji na świecie. Frankfurt zajmuje również wysoką pozycję, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, możliwości zatrudnienia, opiekę zdrowotną i edukację.

8. Toronto, Kanada

Toronto, Kanada. Zdjęcie: Pixabay

Toronto, stolica prowincji Ontario, to tętniąca życiem kanadyjska metropolia. CN Tower w Toronto to jeden z symbolów Kanady. Do 2007 roku CN Tower była najwyższą budowlą świata. Miasto jest globalnym centrum finansowym i jest jednym z najbardziej wielokulturowych miast na świecie.

Miasto Toronto oferuje mieszkańcom dostęp do jednych z najlepszych szkół w Kanadzie, użytecznej i przyjemnej sieci ścieżek rowerowych i parków oraz wysokiej jakości opieki zdrowotnej. A dzięki całorocznemu kalendarzowi wydarzeń obejmujących sport, modę, muzykę, kino, sztukę i epicką scenę kulinarną mieszkańcy Toronto zawsze mają co robić i gdzie się udać.

9. Amsterdam, Holandia

Amsterdam, Holandia. Zdjęcie: Pixabay

Idylliczne kanały, bogata kultura kawiarniana i tereny zielone są częścią życia w Amsterdamie, stolicy Holandii. Mieszkańcy widzą to wszystko podczas codziennych przejażdżek rowerowych — 68 procent populacji korzysta z rowerów do dojazdów do pracy. Miasto stawia na infrastrukturę rowerową i pieszą, jednocześnie oferując doskonały system transportu publicznego. W kategoriach edukacji, opieki zdrowotnej i dostępności mieszkań, miasto plasuje się w czołówce na świecie.

Czytaj: Gdybyśmy jeździli na rowerach jak Holendrzy, emisje spadłyby o 700 mln ton

To duże miasto z klimatem małomiasteczkowym, a równowaga między życiem zawodowym a prywatnym w Amsterdamie jest jedną z najlepszych na świecie. Każdy mieszkaniec Amsterdamu ma dostęp do jednego miesiąca urlopu wypoczynkowego za każde 12 miesięcy pracy. I mają wiele do zaoferowania w wolnym czasie! Mogą odwiedzić jeden z wielu targów odzieżowych, spożywczych lub kwiatowych, spacerować uroczymi uliczkami i malowniczymi kanałami lub odpocząć w jednej z wielu przytulnych kawiarni w mieście.

10. Osaka, Japonia (remis o dziesiąte miejsce)

Osaka, Japonia. Zdjęcie: Pixabay

Niegdyś część starożytnego szlaku handlowego znanego jako „Jedwabny Szlak”, Osaka nadal ma ważny związek z japońską kulturą i życiem gospodarczym.

Tylko trzy godziny pociągiem z Tokio, Osaka jest uroczym miastem, w którym panuje swoboda. To raj dla smakoszy i został nazwany stolicą ulicznego jedzenia w Japonii. Zakupy są doskonałe z wieloma centrami wyprzedażowymi, ulicami handlowymi i światowej sławy dzielnicą elektroniczną Nipponbashi. Mieszkańcy Osaki czerpią korzyści z miasta pełnego jedzenia, zabawy i kultury, a jednocześnie korzystają z najwyższej klasy opieki zdrowotnej, edukacji i bezpieczeństwa miejskiego.

10. Melbourne, Australia (remis o dziesiąte miejsce)

Melbourne, Australia. Zdjęcie: Pixabay

Istnieje wiele powodów, dla których to eklektyczne nadmorskie miasto w południowej Australii jest tak przyjazne. Jego artystyczna atmosfera, bogata historia i piękne plaże oddają tylko kawałek magii Melbourne.

Miasto jest czasami nazywane „sportową stolicą świata” ze względu na dużą liczbę międzynarodowych imprez lekkoatletycznych, które się tam odbywają. Dodaj do tego mnóstwo uroczych kawiarni, restauracji i dzielnic, które odzwierciedlają kulturową różnorodność miasta. Aby Melbourne było jeszcze bardziej przyjazne dla mieszkańców, mieszkańcy korzystają również z doskonałego systemu edukacji, wysokiej jakości, przystępnej cenowo opieki zdrowotnej, a także doskonałej infrastruktury i systemu transportu publicznego.