10 najniebezpieczniejszych miejsc turystycznych na świecie

0
630

Dziś zaprezentujemy najbardziej fascynujące i niebezpieczne miejsca na świecie. Jeżeli marzą ci się wakacje pełne adrenaliny, te propozycje są właśnie dla Ciebie. W innym przypadku omijaj te miejsca szerokim łukiem.

1. JEZIORO NATRON, TANZANIA

© Bildagentur Zoonar GmbH

Natron jest słonym jeziorem położonym w północnej Tanzanii, w pobliżu granicy z Kenią. Jego woda czasem sięga nawet 50 – 60 stopni Celsjusza, natomiast jego zasadowość dochodzi nawet do pH 10,5. W związku z tym woda jest tak silnie żrąca, że może wypalić skórę oraz oczy zwierząt. Mówi się, że to jezioro zamienia zwierzęta w kamień.

2. PUSTYNIA DANAKIL, ERYTREA

© (c)V

Pustynia Danakil leży w depresji – 120 m p.p.m. na granicy Etiopii i Erytrei, więc temperatury sięgają tu zabójczych 60 st.C, nie ma tu wody, są za to wulkany, z których wydobywają się dym i lawa. Często zdarzają się tu też trzęsienia ziemi, jak przystało na jedno z najbardziej sejsmicznych miejsc na naszej planecie. Do tego trzeba dodać gorące źródła, gejzery, pokłady siarki i pola soli. 

3. PARK NARODOWY MADIDI, BOLIWIA

Park Narodowy Madidi w Boliwii to prawdopodobniej najbardziej zróżnicowane biologicznie miejsce na Ziemi – orzekli naukowcy z Wildlife Conservation Society.

4. WULKAN SINABUNG, INDONEZJA

© Gonzalo Saenz de Santa Maria Poullet
© M.Jacobs

Sinabung (indonez. Gunung Sinabung) – czynny wulkan w północnej części Sumatry w Indonezji o wysokości 2460 m n.p.m.; zaliczany do stratowulkanów.

5. LHA DA QUEIMADA GRANDE (WYSPA WĘŻY), BRAZYLIA

© Joao Marcos Rosa

Ilha da Queimada Grande – niewielka wyspa u wybrzeży Brazylii, znana głównie z powodu olbrzymiej liczby zamieszkujących ją węży. Na wyspie znajduje się latarnia morska. 

6. DOLINA ŚMIERCI, KAMCZATKA, ROSJA

© (с) Igor Shpelenok

Syberyjska Dolina Śmierci to miejsce owiane licznymi legendami. Znajdują się tam rzekomo dziwne konstrukcje – podziemne budowle niewiadomego pochodzenia. Teren ten jest trudno dostępny i sprawia przerażające wrażenie. Zimą temperatura spada nawet do -70 stopni Celsjusza. Dzikość przyrody, poprzewracane drzewa, mokradła, porozrzucane fragmenty skał to widok, który można tam ujrzeć na każdym kroku.

Czytaj: Niesamowite krajobrazy na półwyspie Kamczatka

7. DOLINA ŚMIERCI, USA

© Tpsdave

Dolina Śmierci w Kalifornii posiada nie tylko przerażającą nazwę, ale jest jednym z najbardziej gorących miejsc (+57,7 °C ) na kuli ziemskiej. Tutaj znajduje się również największa depresja w Ameryce Północnej (86 metrów poniżej poziomu morza), jest to również najbardziej suche i najgorętsze miejsce w Ameryce Północnej.

 W tym tak niegościnnym dla człowieka miejscu jakim jest kalifornijska Dolina Śmierci turyści i naukowcy odkryli jedno z najbardziej niezwykłych zjawisk – wędrujące kamienie.

To, jak zwykłym kamieniom udaje się „wędrować” po powierzchni plaży Racetrack Playa w Parku Narodowym w Dolinie Śmierci jest tajemnicą, którą ludzie próbują rozwiązać od 1915 r.

Blue link: https://www.tbgtechco.com

8. ATOL BIKINI, WYSPY MARSHALLA

© (с) Pixabay

Bikini (marsz. Pikinni) – atol w archipelagu Wysp Marshalla w łańcuchu Ralik Chain. Ma on powierzchnię około 6 km² i składa się z 36 wysepek, które otaczają lagunę o powierzchni 594 km².

Przeprowadzane tu próby jądrowe doprowadziły do ewakuacji mieszkańców okolicznych wysp i poważnego napromieniowania tutejszej flory i fauny.

9. GÓRA WASZYNGTONA, USA

To najbardziej wietrzne miejsce na świecie, choć góra nie jest wysoka. Ma zaledwie 1917 m n.p.m. A jednak zanotowano tutaj rekordową prędkość wiatru (w porywie) na Ziemi – 372 km/h! „Backpacker Magazine” określił wejście na Mount Washington (1917 m n.p.m.) jedną z 10 najniebezpieczniejszych wycieczek w Stanach Zjednoczonych.

10. KOTLINA DANAKLISKA, ETIOPIA

© Matthew and Heather

Kotlina Danakilska to najcieplejsze miejsce na Ziemi. Warunki życia tutaj można porównać z pozaziemskimi. W kotlinie Danakilskije istnieją co najmniej 3 ekstremalne ekosystemy, wskaźniki temperatury wahają się od 42ºC do 30ºC. Powietrze jest nasycone chlorem, który może „spalić” płuca.

Czytaj: Najpiękniejsze doliny Europy