10 najsłynniejszych obrazów na świecie

0
918

Każdego roku przez międzynarodowe domy aukcyjne przechodzą dzieła sztuki warte miliardy dolarów, a każde z wiodących muzeów ma w swoich kolekcjach dziesiątki tysięcy, a nawet setki tysięcy dzieł sztuki. Nieliczni jednak osiągają sławę niezbędną do tego, by naprawdę być uważane za znane nazwiska.

Ponieważ „sławny” jest terminem subiektywnym, CNN Style zwróciło się do Google, aby sprawdzić, które obrazy znalazły się na szczycie wyników wyszukiwania na całym świecie w ciągu ostatnich pięciu lat.

Porównali dziesiątki popularnych arcydzieł — od klasyków, takich jak „Mona Lisa”, „Wielka fala w Kanagawie” i „Zbawiciel świata”, do bardziej nowoczesnych dzieł, takich jak „Nocne marki”, a nawet seria „Psy grające w pokera”.

Na podstawie tych wyników przedstawiamy 10 najczęściej wyszukiwanych obrazów na świecie:

1. „Mona Lisa”

Twitter

Artysta: Leonardo da Vinci
Szacowana data: od 1503 do 1519 roku
Gdzie można zobaczyć ten obraz: Luwr (Paryż)

Nie powinno dziwić, że najsłynniejszym obrazem na świecie jest tajemnicza kobieta o enigmatycznym uśmiechu. Ale to jeden z niewielu pewników dotyczących tego dzieła sztuki.

Uważa się, że modelką na obrazie jest Lisa Gherardini, żona florenckiego kupca Francesco del Giocondo, ale eksperci nie są pewni. Reprezentował innowację w sztuce – obraz jest najwcześniejszym znanym włoskim portretem, który tak bardzo skupia się na portrecie w połowie długości, według Luwru, gdzie został po raz pierwszy zainstalowany w 1804 roku.

2. „Ostatnia Wieczerza”

Twitter

Artysta: Leonardo da Vinci
Szacowana data: od 1494 do 1498 roku
Gdzie można zobaczyć ten obraz: Santa Maria delle Grazie (Mediolan, Włochy)

Leonardo da Vinci jest jedynym artystą, który dwukrotnie pojawił się na tej liście.

Namalowany w czasach, gdy obrazy religijne były nadal dominującym motywem artystycznym, „Ostatnia Wieczerza” przedstawia ostatni raz, kiedy Jezus łamał chleb ze swoimi uczniami przed ukrzyżowaniem.

Obraz jest w rzeczywistości ogromnym freskiem – 4,6 metra wysokości i 8,8 metra szerokości, co sprawia, że oglądanie jest niezapomniane.

Czy wiedziałeś? Fresk przetrwał dwa zagrożenia wojenne – wojska Napoleona wykorzystały ścianę refektarza, na której fresk został namalowany, jako cel ćwiczebny. Był również wystawiony na działanie powietrza przez kilka lat, gdy bombardowania podczas II wojny światowej zniszczyły dach klasztoru Dominikanów Santa Maria delle Grazie w Mediolanie.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

3. „Gwiaździsta noc”

Twitter

Artysta: Vincent van Gogh
Data: 1889 rok
Gdzie można zobaczyć obraz: Museum of Modern Art (Nowy Jork)

Porównywalnie abstrakcyjne malarstwo jest charakterystycznym przykładem innowacyjnego i odważnego użycia przez van Gogha grubych pociągnięć pędzla. Uderzające błękity i żółcie obrazu oraz senna, wirująca atmosfera od dziesięcioleci intrygują miłośników sztuki.

Czy wiedziałeś? Van Gogh mieszkał w szpitalu psychiatrycznym w Saint-Rémy we Francji, lecząc się z powodu choroby psychicznej, kiedy namalował „Gwiaździstą noc”. Zainspirował go widok z okna swojego pokoju.

Czytaj: 9 geniuszy, którzy nie przezwyciężyli depresji, ale zamienili ją w sztukę

4. „Krzyk”

Twitter

Artysta: Edvard Munch
Data: 1893 rok
Gdzie można zobaczyć obraz: National Museum (Oslo, Norwegia – otwarcie w 2020 roku) i Munch Museum (Oslo – do maja 2020 roku)

Po pierwsze – „Krzyk” nie jest pojedynczym dziełem sztuki. Według British Museum są to dwa obrazy, dwie pastele, a potem bliżej nieokreślona liczba odbitek. Obrazy znajdują się w Muzeum Narodowym i Muzeum Muncha, a w 2012 roku jeden z obrazów został sprzedany na aukcji za prawie 120 milionów dolarów.

Podobnie jak w przypadku „Mona Lisy”, odważne kradzieże (1994 i 2004) dwóch malarskich wersji „Krzyku” pomogły podnieść świadomość publiczną na temat dzieł sztuki. (Obie ostatecznie zostały znalezione).

Czy wiedziałeś? Androgyniczna postać na czele malarstwa w stylu secesyjnym nie wydaje krzyku, ale raczej stara się zagłuszyć przeszywający wrzask dochodzący z natury. Postać została zainspirowana prawdziwym doświadczeniem Muncha podczas spaceru o zachodzie słońca w Oslo, kiedy dramatyczna czerwień ogarnęła jego zmysły.

Czytaj: Do Muzeum Narodowego we Wrocławiu powrócił słynny obraz

5. „Guernica”

Twitter

Artysta: Pablo Picasso
Data: 1937 rok
Gdzie można zobaczyć obraz: Museo Reina Sofía (Madryt)

Jest to najnowszy obraz na tej liście i przedstawia niemieckie bombardowanie lotnicze miasta Guernica w regionie Basków podczas hiszpańskiej wojny domowej.

Obraz ma charakterystyczny styl Picassa, a jego niezachwiane badanie okropności wojny uczyniło z niego istotną część kultury i historii XX wieku.

Czy wiedziałeś? „Guernica” została przeniesiona do Metropolitan Museum of Modern Art w Nowym Jorku podczas II wojny światowej na przechowanie. Picasso poprosił o przedłużenie pobytu do czasu powrotu demokracji do Hiszpanii. W końcu obraz wrócił do Madrytu w 1981 roku, sześć lat po śmierci długoletniego hiszpańskiego dyktatora generała Francisco Franco.

6. „Pocałunek”

Twitter

Artysta: Gustav Klimt
Szacowana data: od 1907 do 1908 roku
Gdzie można zobaczyć obraz: Upper Belvedere museum (Wiedeń, Austria)

Obraz przedstawia zatraconą w miłosnym objęciu parę kochanków na skarpie łąki kwiatowej. Kochankowie odziani w złote szaty zostali uchwyceni w pozie sugerującej zbliżający się pocałunek. 

Muzeum Upper Belvedere mówi, że w „Pocałunku” Klimt czyni „ogólne alegoryczne stwierdzenie, że miłość jest sercem ludzkiej egzystencji”.

Czy wiedziałeś? Podczas gdy „Pocałunek” nie jest na sprzedaż, inne prace Klimta są kupowane i sprzedawane za ogromne sumy. Oprah Winfrey dokonała imponującej sprzedaży „Portretu Adeli Bloch-Bauer II” za 150 milionów dolarów w 2016 roku. Szczęśliwym kupcem okazał się anonimowy chiński kolekcjoner.

7. „Dziewczyna z perłą”

Twitter

Artysta: Johannes Vermeer
Szacowana data: 1665 rok
Gdzie można zobaczyć obraz: Mauritshuis (Haga, Holandia)

Ten intrygujący faworyt często jest porównywany z „Moną Lisą”. Poza różnicami stylistycznymi, technicznie „Dziewczyna z perłą” nie jest nawet portretem, ale „tronie” – holenderskim słowem oznaczającym obraz wyimaginowanej postaci o przesadnych rysach.

Arcydzieło na płótnie jest genialne w swojej prostocie. Dziewczyna – ubrana w niebiesko-złoty turban i za duży perłowy kolczyk – jest w centrum uwagi, a za nią jest tylko ciemne tło.

Czy wiedziałeś? Podczas gdy Mauritshuis przeszło renowację w latach 2012-2014, „Dziewczyna z perłą” wyruszyła w trasę po Stanach Zjednoczonych, Włoszech i Japonii. Obraz przyciągał ogromne tłumy, jeszcze bardziej umacniając swój status jednego z najsłynniejszych dzieł sztuki na świecie.

8. „Narodziny Wenus”

Twitter

Artysta: Sandro Botticelli
Szacowana data: 1485 rok
Gdzie można zobaczyć obraz: Le Gallerie Degli Uffizi (Florencja, Włochy)

Najstarszy obraz w pierwszej dziesiątce i konkurujący z „Pocałunkiem” o najbardziej zmysłowy obraz, „Narodziny Wenus” został prawdopodobnie zamówiony przez członka zamożnej i kochającej sztukę rodziny Medici, która przez wieki rządziła Florencją i pobliskimi terenami.

Łącząc odnowione zainteresowanie klasyczną kulturą grecką ze stylem wczesnego renesansu, Botticelli tworzy niezapomnianą postać z Boginią Miłości wyłaniającą się z ogromnej muszli przegrzebków.

Czy wiedziałeś? „Narodziny Wenus” Botticellego zawiera dwa znaczące odstępstwa od większości innych dzieł jego współczesnych.

Najpierw malował na płótnie zamiast na bardziej popularnym drewnie. Po drugie, nagość była w tym czasie rzadka – więc było to śmiałe, że Wenus jest całkowicie odsłonięta bez jej długich, falujących włosów i dłoni (ledwo) zakrywającej jej najbardziej intymne części ciała.

9. „Panny dworskie

Twitter

Artysta: Diego Velázquez
Data: 1656 rok
Gdzie można zobaczyć obraz: Museo del Prado (Madryt)

Madryt jest jedynym miastem w tej liście, w którym znajdziesz dwa z 10 najbardziej znanych obrazów, pierwszy to „Guernica” pod numerem 5 i „Panny dworskie” pod numerem 9.

Mieszczący się w popularnym (i rozległym) muzeum Prado „Panny dworskie” jest nie tylko najsłynniejszym obrazem Diego Velázqueza, ale także jednym z jego największych. Złożoność dzieła od wieków fascynuje krytyków sztuki i publiczność.

Obraz pełni podwójną funkcję portretową. Służy jako grupowy portret hiszpańskiej rodziny królewskiej, ale jest to także autoportret samego Velázqueza przy pracy (po lewej).

Czy wiedziałeś? Obraz „Panny dworskie” został zamówiony przez króla Hiszpanii Filipa IV, który rządził od 1621 do 1665 roku. Pozostał w pałacu królewskim do 1819, kiedy trafił do muzeum Prado.

10. „Stworzenie Adama”

Twitter

Artysta: Michał Anioł
Data: od 1508 do 1512 roku
Gdzie można zobaczyć obraz: Kaplica Sykstyńska (Watykan)

Najsłynniejsze dzieło znanego artysty Michała Anioła obejmuje fragment sufitu Kaplicy Sykstyńskiej – aby go zobaczyć, musisz spojrzeć w górę. Scena przedstawia Boga i Adama z wyciągniętymi ramionami, ich palce prawie się stykają. Jest to jeden z najczęściej powielanych obrazów w historii.

Muskularna sylwetka Adama wskazuje na inny talent Michała Anioła – posąg „Dawid” jest prawdopodobnie najsłynniejszą rzeźbą na świecie. Możesz zobaczyć wysoki marmurowy posąg w Galleria dell’Accademia we Florencji.

Czy wiedziałeś? Sufit Kaplicy Sykstyńskiej został przytępiony między innymi przez wieki wystawione na działanie dymu świec. Po długim, intensywnym czyszczeniu, które zakończyło się w 1989 roku, ludzie byli zszokowani, widząc jasne, żywe kolory, których pierwotnie używał Michał Anioł.

Oto kolejnych pięć znanych obrazów, które zbliżyły się do wejścia na listę 10 najlepszych:

  • „American Gothic” (autorstwa Grant Wood, Art Institute of Chicago),
  • Cykl „Lilie wodne” (autorstwa Claude Monet, różne muzea na całym świecie),
  • „Trwałość pamięci lub Uporczywość pamięci” (autorstwa Salvador Dali, Museum of Modern Art w Nowym Jorku),
  • Straż nocna”  (autorstwa Rembrandt, Rijksmuseum w Amsterdamie),
  • „Ogród rozkoszy ziemskich” (autorstwa Hieronim Bosch, Museo del Prado, Madryt).