10 największych miast na świecie w oparciu o populację

0
496
Zdjęcie: Pixabay

Na całym świecie ludzie migrują z obszarów wiejskich lub podmiejskich do miast. Nasze obszary miejskie są dziś o wiele większe niż dawniej. Kiedy mówimy o zmieniających się sposobach życia ludzi, ważne jest, abyśmy zrozumieli, kim są najwięksi gracze w miastach.

Z kilku powodów trudno jest zdefiniować największe miasta na świecie. Czy definiujesz miasto w oparciu o populację, obszar geograficzny czy kombinację tych dwóch? Czy należy uwzględnić inne gminy lub przedmieścia miasta? Co się stanie, jeśli różne obszary mają różne opinie na temat tego, co w ogóle stanowi miasto?

Wymieniając 10 największych miast na świecie, skupiliśmy się na ogólnej populacji w obszarze miejskim każdego miasta. Czytaj dalej, aby zobaczyć, które miasta znalazły się na liście!

Największe miasta na świecie (w oparciu o populację)

1. TOKIO, JAPONIA (POPULACJA: 37,435,191)

Pixabay

Tokio to największe miasto na świecie z populacją 37 435 191 osób. W rzeczywistości Tokio ma tak dużą populację, że prawie bije na głowę całą Kanadę!

Mimo to miasto może nie pozostać na szczycie tej listy na długo. Niektórzy uważają, że Tokio osiągnęło „szczyt urbanistyczny” dzięki starzejącej się populacji i ograniczonym możliwościom rozwoju w porównaniu z innymi miastami z tej listy.

2. DELHI, INDIE (POPULACJA: 29,399,141)

Pixabay

Delhi to najbardziej zaludnione miasto w Indiach. Oprócz imponującej wielkości i populacji 29 399 141 osób, Delhi jest również jednym z najstarszych miast na całym świecie.

Delhi było uznawane za ważne centrum miasta przez większość swojej historii od VI wieku p.n.e.

3. SZANGHAJ, CHINY (POPULACJA: 26,317,104)

Pixabay

Chiny mogą pochwalić się jednymi z największych miast na świecie, z których największym jest Szanghaj. Z populacją 26 317 104 mieszkańców Szanghaj jest światowym centrum przemysłu, finansów, ekonomii, badań, nauki i nie tylko.

W oczach niektórych Szanghaj może być nawet uważany za największe miasto w ogóle, ponieważ jest to najbardziej zaludnione miasto właściwe – zgodnie z ograniczeniami geograficznymi miasta.

Czytaj: Największe na świecie muzeum astronomiczne

4. SÃO PAULO, BRAZYLIA (POPULACJA: 21,846,507)

Pixabay

São Paulo jest najbardziej zaludnionym miastem w całej Ameryce Południowej, liczącym 21 846 507 mieszkańców.

Jest to również największe właściwe miasto na całej półkuli zachodniej i południowej. Położony w stanie o tej samej nazwie, São Paulo jest krytycznym ośrodkiem miejskim z historią badań naukowych.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

5. MEXICO CITY, MEKSYK (POPULACJA: 21,671,908)

Pixabay

Mexico City jest najbardziej zaludnionym miastem w całej Ameryce Północnej, liczącym 21 671 908 mieszkańców. Jest to największe hiszpańskojęzyczne miasto na świecie i najstarsza stolica Ameryki Północnej i Południowej.

Mexico City zostało pierwotnie założone przez Azteków jako starożytne miasto Tenochtitlán, ale zostało odbudowane pod rządami i projektem hiszpańskim. Pozostałości obu historii są jasne długo po odzyskaniu niepodległości.

Czytaj: Meksyk wprowadził zakaz sprzedaży słodkich napojów i fast foodów dzieciom

6. KAIR, EGIPT (POPULACJA: 20,484,965)

Pixabay

Kair jest największym miastem w Afryce, biorąc pod uwagę cały obszar Kairu – chociaż listy wykorzystujące inne definicje populacji miast umieszczają Lagos w Nigerii nad tym egipskim miastem.

Choć Kair często nadal kojarzy się ze światem antycznym – dzięki pobliskim piramidom w Gizie – jest to współczesne miasto ze słynnymi instytucjami edukacyjnymi i rozrywkowymi.

Czytaj: Pomarańczowe miasto – burza piaskowa w Kairze

7. DHAKA, BANGLADESZ (POPULACJA: 20,283,552)

Pixabay

Dhaka to stolica Bangladeszu, w której mieszka 20 283 552 osób. Jest gospodarczym i kulturalnym centrum kraju i kolejnym historycznie zaludnionym miastem.

W okresie średniowiecza był to również ważny ośrodek handlu. Dziś miasto zachowuje architekturę z jej kolonialnej i wcześniejszej historii.

8. MUMBAI, INDIE (POPULACJA: 20,185,064)

Pixabay

Mumbai, czasami znany również jako stara oficjalna nazwa Bombaj, jest drugim indyjskim miastem, które znalazło się na tej liście z populacją 20 185 064 osób.

Znaczna część jego historii była pod wpływem rządów kolonialnych Portugalii i Wielkiej Brytanii. Mumbai stał się później krytycznym ośrodkiem walki o niepodległość Indii. Dziś Mumbai jest handlowym centrum świata i domem dla Bollywood i innych gałęzi przemysłu kulturalnego.

9. PEKIN, CHINY (POPULACJA: 20,035,455)

Pixabay

Megamiasto Pekin jest drugim co do wielkości miastem w Chinach po Szanghaju z populacją 20 035 455 osób. Jest często określany jako światowa stolica miliarderów, ponieważ w Pekinie mieszka więcej miliarderów niż w jakimkolwiek innym mieście.

Pekin jest centrum kultury, finansów, ekonomii, biznesu, nauki i technologii, co czyni go kulturalnym i finansowym centrum Chin i świata.

Czytaj: Ten zakrzywiony, szklany most istnieje naprawdę!

10. OSAKA, JAPONIA (POPULACJA: 19,222,665)

Pixabay

Osaka jest drugim japońskim miastem, które znalazło się na tej liście z populacją 19 222 665 osób. Jest również uważane za ważne centrum japońskiej kultury, finansów i badań.

Osaka jest także domem dla ważnych obszarów historii Japonii, w tym zamku w Osace i Shitennō-ji, jednej z najstarszych świątyń buddyjskich w kraju.