10 nawyków toksycznych rodziców – i jak psują dzieciństwo swoich dzieci

0
679

Niestety, nie są to rzadkie zachowania rodziców w stosunku do dzieci.

Niewątpliwie większość rodziców robi wszystko, co w ich mocy, aby zapewnić swoim dzieciom szczęśliwe i zdrowe wychowanie. Ale nie zapominaj: droga do piekła jest wybrukowana dobrymi intencjami.

Nawet najbardziej sumienne matki i sumienni ojcowie czasami popełniają błędy, które natychmiast skutkują wizytą do psychologa dziecięcego.

Istnieje jeszcze inna kategoria rodziców – to rodzice, którzy każdego dnia kierują w stosunku do dziecka niewłaściwe słowa i zachowania, nie chcąc przyznać, że szkodzi to ich dziecku.

Takich ojców i takie matki można zdecydowanie nazwać toksycznymi.

Czytaj: Po tych zachowaniach rozpoznasz toksyczną osobę

Dzieci dorastają z poczuciem, że będą nędznymi dorosłymi, i z ich problemami nie radzą sobie nawet najbardziej utalentowani psychoterapeuci.

Oto 10 toksycznych i niszczycielskich zachowań rodziców:

1. Rodzice ignorują granice.

Rodzice mogą sobie pozwolić na śledzenie działań dziecka. W niektórych sytuacjach, jeśli chodzi o bezpieczeństwo dziecka, jest to naprawdę niezbędny krok. Ale musisz pamiętać o istnieniu zdrowych granic, zwłaszcza jeśli jesteś matką lub ojcem nastolatka.

Toksyczni rodzice przekraczają dopuszczalną linię na każdym kroku: na przykład taki rodzic zawsze otwiera drzwi do pokoju dziecka bez pukania. Powoduje to wiele problemów. Dziecko dorośnie i stanie się dorosłym, któremu będzie trudno zaakceptować i rozpoznać wszelkie granice.

2. Rodzice nie są w stanie zapewnić dziecku poczucia bezpieczeństwa.

Niektóre osoby uważają, że nadmierna dyscyplina jest najlepszą gwarancją, że gdy dziecko dorośnie, to będzie umiało zająć się sobą. Jeśli Twoje relacje z rodzicami były stale budowane na tej zasadzie, możesz nawet szczerze uwierzyć, że ma to pozytywny wpływ na Twoje życie.

Niemniej jednak, jeśli z powodu problemów nie poradzisz sobie w życiu i będziesz mieć problemy, to najprawdopodobniej będą to konsekwencje wychowania jednego z toksycznych rodziców, który nie zapewnił ci wsparcia i poczucia bezpieczeństwa.

3. Rodzice ciągle krytykują dzieci.

Od czasu do czasu wszyscy rodzice muszą skrytykować dziecko. Bez tego nigdy nie nauczylibyśmy dziecko, jak prawidłowo wykonywać obowiązki domowe, takie jak na przykład zmywanie naczyń czy układanie ubrań w szafie.

Cechą toksycznego rodzica jest to, że popada w skrajności, odsłaniając destrukcyjnie krytykę wszelkich działań dziecka. Taki rodzic błędnie uważa, że ​​robi wszystko, aby jego dzieci unikały poważnych błędów.

Niestety takie zachowanie wywołuje u dziecka ostrą krytykę wewnętrzną. W wieku dorosłym popycha człowieka w ramy i paraliżuje jego wolność wyboru.

4. Rodzic wymusza większą uwagę.

Toksyczni rodzice często myślą, że dzieci są im coś winne, ponieważ rodzice poświęcili wiele czasu i wysiłku w ich wychowanie. Nie rozumieją, że dziecko ma własne życie, w którym nie zawsze jest czas dla dorosłych.

Dlatego najlepiej dać dziecku swobodę, aby sam chciał spędzić z Tobą czas. Przymus jest nie do przyjęcia – nawet w relacji dziecko-rodzic.

5. Rodzice śmieją się z dziecka.

Wszyscy rodzice od czasu do czasu wyśmiewają się ze swoich dzieci. Jeśli jednak żart jest w częstym nawyku, może stać się poważnym problemem.

Dziecko nie powinno tolerować upokorzenia tylko dlatego, że rodzice lubią żartować z jego wzrostu lub wagi. Nie doprowadzi to do niczego dobrego.

Jeśli jeden z rodziców ma powód do niepokoju, nie powinien drażnić się z dzieckiem, ale szczerze i bez zbędnej krytyki omówić z nim problem.

Blue link: https://www.tbgtechco.com

6. Obwiniają dziecko za wszystko.

Czy dorastałeś z pewnością, że Twój rodzic obraził Cię fizycznie lub psychicznie, ponieważ na to zasłużyłeś? W takim przypadku być może nadal usprawiedliwiasz czyjeś okropne zachowanie swoim niewłaściwym postępowaniem.

Toksyczni rodzice wiedzą, jak zmanipulować każdą sytuację na swoją korzyść. Ich dzieci mogą albo uświadomić sobie, że ich rodzice postępują źle, albo przyjąć całą winę na siebie. W większości przypadków dzieci, nawet te, które już dawno dorosły, wybierają tę drugą opcję.

7. Rodzice nie pozwalają dziecku na wyrażanie swoich myśli i emocji.

Rodzice, którzy nie chcą rozwinąć emocjonalnych potrzeb swojego dziecka, rzucają cień na jego przyszłość, w której osoba ta nie będzie w stanie wyrazić swoich uczuć.

Pomóż dziecku dostrzec pozytywne aspekty w każdej sytuacji, nie ma w tym nic złego. Pamiętaj jednak: zaniedbywanie negatywnych uczuć potomstwa może prowadzić do depresji. W wieku dorosłym synowi lub córce będzie trudniej poradzić sobie z własną negatywnością.

8. Rodzice pobudzają strach nawet u dzieci.

Strach i szacunek nie powinny iść w parze. W rzeczywistości dzieci, które czują miłość i wsparcie, znacznie częściej stają się szczęśliwymi dorosłymi.

Pomimo tego, że od czasu do czasu dziecko potrzebuje pewnej dyscypliny, nietoksyczni rodzice nie będą uciekać się do przerażających słów i czynów, które mają destrukcyjny wpływ na psychikę. Aby dzieci okazały szacunek, nie trzeba trzymać ich na dystans. W przeciwnym razie, nawet po osiągnięciu dojrzałości, poczują niepokój z powodu każdej rozmowy lub wiadomości e-mail od rodziców.

9. Rodzice myślą tylko o sobie.

Rodzice, którzy są pewni, że ich uczucia należy rozpatrywać jako pierwsze, jesteśmy zmuszeni rozczarować: jest to przestarzały sposób myślenia, który nie pomaga w tworzeniu pozytywnych relacji.

Pomimo tego, że ostateczną decyzję o wszystkim, od obiadu po plany na lato, podejmują rodzice, należy wziąć pod uwagę uczucia każdego członka rodziny, w tym dzieci. Ale toksyczne osoby stale zmuszają swoje potomstwo do porzucenia własnych pragnień, aby zadowolić swoich rodziców.

10. Rodzice manipulują dzieckiem pieniędzmi i winą.

Każde dziecko przynajmniej raz czuło się winne wobec swoich rodziców. Jednak toksyczni rodzice starają się stosować tę taktykę tak często, jak to możliwe.

Dorastasz, a rodzic wciąż próbuje Cię kontrolować: daje drogie prezenty, oczekując od Ciebie czegoś. Jeśli nie jesteś w stanie robić tego, co chcą, będą próbować manipulować Tobą wzbudzając u Ciebie poczucie winy, ponieważ „zrobili tyle dla Ciebie”.

Odpowiedni rodzice rozumieją, że dzieci nie muszą reagować szczególnie w zamian za pieniądze lub prezenty, zwłaszcza jeśli prezenty te są inicjatywą samych rodziców.

Czytaj: Bezpłatne atrakcje w Krakowie w ramach akcji „Lato z KKR”