10 niebezpiecznych nawyków uszkadzających mózg

0
514
10 niebezpiecznych nawyków uszkadzających mózg, które należy natychmiast zatrzymać. Zdjęcie: www.twoeggz.com.

Mózg jest centralną jednostką przetwarzającą ciało. I tak jak procesor komputera, choć jest najważniejszą częścią, nadal zależy od różnych mniejszych komponentów, aby dobrze funkcjonować, ponieważ jeśli nie, wyłączy się. Mózg też działa w podobny sposób. Chociaż jest to główny organ w Twojej fizjologii, który koordynuje sposób, w jaki funkcjonujesz, musi być w doskonałym zdrowiu, a jedynym sposobem na to jest dbanie o całe ciało.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) istnieje dziesięć sposobów na uszkodzenie mózgu poprzez zły styl życia i odżywianie.

1. Pomijanie śniadania

Pomijanie śniadania, nawet jeśli się odchudzasz, jest najbardziej niebezpieczną rzeczą, jaką możesz zrobić swojemu organizmowi. Po długiej przerwie na czczo z poprzedniej nocy organizm należy uzupełnić elektrolitami i substancjami odżywczymi, które mają wpływ na transport tlenu do mózgu. W ten sposób pozbawiasz swój mózg niezbędnego pożywienia, co doprowadzi do zwyrodnienia mózgu.

Zdjęcie: pixabay.com

2. Brak snu

To jedna z najgorszych rzeczy, jakie możesz zrobić dla całego ciała, nie mówiąc już o mózgu. Aby zregenerować komórki i tkanki ciała, potrzebujesz nie mniej niż 7 do 8 godzin zdrowego snu. Komórki mózgowe szczególnie potrzebują odpoczynku po dłuższym okresie pracy.

Zdjęcie: pl.freepik.com

3. Nadmierne spożycie cukru

Cukier to jeden z najbardziej niebezpiecznych składników znanych człowiekowi. Nadmiar cukru w postaci przetworzonej żywności i soków owocowych, napojów gazowanych, słodyczy i ciast może wpływać na zdolność organizmu do wchłaniania niezbędnych składników odżywczych. Może to skutkować otyłością, słabą funkcją mózgu i złym stanem zdrowia. Unikanie jak największej ilości cukru to najlepsza rzecz, jaką możesz zrobić dla swojego organizmu.

Zdjęcie: pixabay.com

4. Przejadanie się

Przejadanie się, jak wszyscy wiecie, prowadzi do otyłości i braku energii. Skutkuje to słabą funkcją umysłową, a także słabą koncentracją.

Zdjęcie: pl.freepik.com

5. Palenie

Nigdy nie jest za późno, aby porzucić jeden z najbardziej niebezpiecznych nawyków stylu życia znanych człowiekowi. Z powodu uszkodzenia płuc transport tlenu w organizmie, w tym w mózgu, jest utrudniony i obciążony toksynami. Palenie może ostatecznie doprowadzić do choroby Alzheimera, demencji i obkurczenia tkanek mózgowych.

Zdjęcie: pixabay.com

6. Zakrywanie głowy podczas snu

To oczywiście wydaje się trochę dziwne, ponieważ wielu z nas ma zwyczaj zakrywania głowy podczas snu. Ale!! To bardzo zły nawyk i jeden z powszechnych sposobów uszkadzania mózgu. Zapobiega to wdychaniu przez organizm czystego tlenu podczas snu. Zamiast tlenu wdychasz więcej dwutlenku węgla, ponieważ on również jest uwięziony w prześcieradle.

Zdjęcie: sleepsugar.com

7. Zanieczyszczenie powietrza

Zanieczyszczenie zapobiega dostarczaniu tlenu do mózgu w celu zapewnienia zdrowych funkcji poznawczych. W dzisiejszych czasach wskazane jest noszenie maski przeciwpyłowej podczas podróży.

Zdjęcie: pixabay.com

8. Praca mózgu podczas choroby

Jest to dość niebezpieczne, ponieważ bycie chorym to sposób, w jaki Twój organizm mówi Ci „proszę odpocznij, zwolnij”, ponieważ Twój układ odpornościowy pracuje w nadgodzinach, próbując zwalczyć infekcję, a dalsza praca nie przyniesie nic dobrego. Szkodzi to Twojemu zdrowiu i utrudnia mózgowi pracę.

Zdjęcie: pl.freepik.com

9. Brak komunikacji z ludźmi

Mówienie i komunikacja pomagają osobie rozwijać zdolności umysłowe i przyczyniają się do intelektualnego wzrostu mózgu. Bycie samotnikiem nie powinno powstrzymywać Cię przynajmniej przed rozmową z przyjaciółmi i rodziną.

Czytaj: Seniorzy, którzy prawie codziennie spotykają przyjaciół, rzadziej chorują na demencję

Zdjęcie: pixabay.com

10. Brak stymulowanego myślenia

Ćwiczenie mózgu jest dla Ciebie dobre. Pozostawanie obojętnym na każdą sytuację życiową i nie myślenie ani nie próbowanie wypracowania dla siebie rozwiązań szkodzi rozwojowi umysłowemu. Zastanów się nad czymś, zastanów się nad jakimś tematem, stymuluj swój mózg, aby otworzył nowe sposoby intelektualnej aktywności w mózgu, bo inaczej, jak mówią, zacznie rdzewieć.

Nieużywanie mózgu jest jednym z najłatwiejszych sposobów na uszkodzenie mózgu, ponieważ im częściej go używasz, tym bardziej rośnie.

Czytaj: Dołącz do akcji #GastroPoznanRazem i wesprzyj lokalne restauracje

Bluelink: TBG- We Go Beyond

johannesfloe.com – Art to remember