10 oznak, że masz alergię na gluten i je ignorujesz

0
1069
Alergia na gluten może dotknąć zarówno dzieci, jak i dorosłych. Zdjęcie: Troab

Prawie 1 na 133 Amerykanów ma nietolerancję glutenu. Z różnych statystyk przeprowadzonych w Polsce wynika, że liczba chorych wynosić ma od 380 do prawie 500 tysięcy.

Chociaż stan można łatwo naprawić za pomocą leków i powstrzymania się od spożywania żywności zawierającej gluten, zdiagnozowanie zajmuje dobre 6-8 lat.

Gluten to białko występujące w zbożach, takich jak pszenica, żyto, jęczmień itp., które nadaje ciastu elastyczność i ostateczną teksturę do żucia. Gluten ma bardzo niską wartość odżywczą i może powodować bolesny problem u osób, które są na niego uczulone lub nie potrafią go prawidłowo przetworzyć.

Oto 10 oznak, że nie przetwarzasz glutenu we właściwy sposób.

1. Bóle brzucha

Pierwszą oznaką alergii na gluten są dolegliwości żołądkowe. To mui być coś więcej niż tylko rozstrój brzucha, ale nietolerancja glutenu bardzo utrudnia lub wręcz uniemożliwia trawienie pokarmu. Gluten zawarty w żywności bardzo utrudnia trawienie pokarmów, jeśli osoby są na niego uczulone. Może to powodować wzdęcia, skurcze i ból żołądka, biegunkę i zaparcia u osoby.

Zdjęcie: pixabay.com

2. Migreny

Osoby z alergią na gluten mają również tendencję do oślepiających migren, jeśli jedzą jakikolwiek pokarm zawierający gluten. 56% osób z alergią na gluten cierpiało na migreny podczas badania na University of Maryland Center for Celiac Research. Mówią, że migreny można leczyć dietą w 100% bezglutenową.

Zdjęcie: iStock

3. Wahania nastroju

Jednym z największych problemów związanych z alergią na gluten są wahania nastroju. Z powodu już rozstroju brzucha i całego stresu spowodowanego odrzuceniem glutenu przez organizm, ludzie mają tendencję do złych wahań nastroju, które mogą wpływać nie tylko na ich życie, ale nawet na innych.

Ludzie zgłaszali poważne problemy, takie jak niepokój, silna drażliwość i ogólne uczucie zdenerwowania, prawie bez powodu. Alergia na gluten powoduje również depresję, utratę nadziei, brak zainteresowania robieniem czegokolwiek i wiele innych problemów psychicznych, które pojawiają się tylko dlatego, że jesteś uczulony i nie możesz trawić pokarmów zawierających gluten.

Czytaj: Jeśli nie tolerujesz glutenu, nie tolerujesz glifosatu

Zdjęcie: pl.freepik.com

4. Swędząca skóra

Alergia na gluten może również powodować poważne i drażniące choroby skóry, takie jak egzema, trądzik, łuszczyca i opryszczkowe zapalenie skóry (DH). Alergia na gluten zasadniczo powoduje wysypki i czyraki na górnej warstwie skóry z powodu zapalenia. Powoduje również pieczenie, zaczerwienienie, a nawet pęcherze w niektórych przypadkach, gdy alergia jest najsilniejsza.

Opryszczkowe zapalenie skóry (DH) jest opisywane jako „przewlekła choroba skóry charakteryzująca się grupami wodnistych, swędzących pęcherzy, które mogą przypominać pryszcze lub pęcherze”. Dzieje się tak, gdy układ odpornościowy organizmu odkłada substancję znaną jako IgA lub Immunoglobina A na wierzchniej warstwie skóry, gdy osoba z alergią na gluten spożywa gluten z jedzeniem. Jest to odruchowe działanie organizmu i jeśli masz DH, na pewno masz nietolerancję glutenu.

Czytaj: Dołącz do akcji #GastroPoznanRazem i wesprzyj lokalne restauracje

Zdjęcie: iStock

5. Zmęczenie i omdlałość

Ekstremalne zmęczenie jest produktem ubocznym alergii na gluten. Dzieje się tak, ponieważ organizm zużywa większość energii z pożywienia podczas procesu trawienia, aby strawić gluten w pożywieniu lub całkowicie usunąć go z organizmu. Zwiększa również nacisk na układ pokarmowy, który zużywa większość składników odżywczych na trawienie lub usuwanie glutenu z organizmu, zanim jeszcze bardziej uszkodzi organizm. Cała ta energia zużyta na usuwanie glutenu powoduje, że jesteś ospały i powolny oraz przyczynia się do zmęczenia i znużenia.

Zdjęcie: iStock

6. Rogowacenie mieszkowe

Znane również jako skórka kurczaka, jest to uciążliwa wysypka, która wygląda jak twarda gęsia skórka na skórze. Jedyna różnica polega na tym, że pozostaje dość długo. Zarówno rogowacenie mieszkowe, jak i opryszczkowe zapalenie skóry to schorzenia skóry związane z nietolerancją glutenu. Problem polega na tym, że większość ludzi tak naprawdę nie przypisuje tego stanu glutenowi, ponieważ jest on technicznie nieszkodliwy i jest ignorowany jako normalna wysypka skórna.

Zdjęcie: www.theskiny.com

7. Utrata energii, słabe skupienie i i słaba uwaga

Czasami mózg może stać się zamglony, co utrudnia uważność i czujność. Zwykle może się to zdarzyć po spożyciu posiłku bogatego w gluten i może być oznaką nietolerancji glutenu. Powodem tego jest to, że Twoje ciało musi zużywać dodatkową energię, aby usunąć szkodliwy element ze swojego systemu, a ta sytuacja męczy mózg i sprawia, że czujesz się mniej energiczny.

Zdjęcie: iStock

8. Choroby autoimmunologiczne

W przypadku wystąpienia któregokolwiek lub kilku z wyżej wymienionych objawów, jeśli nagle zdiagnozowano u Ciebie chorobę autoimmunologiczną, może to również oznaczać nietolerancję glutenu. Większość ludzi, którzy nie tolerują glutenu, w pewnym momencie będzie narażona na ryzyko chorób autoimmunologicznych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, cukrzyca typu 1, toczeń, celiakia i inne.

9. Choroba umysłowa

Neuropatia obwodowa, która powoduje mrowienie kończyn, epilepsja, depresja, lęk i ADHD to różne choroby psychiczne związane z nietolerancją glutenu. Większość ofiar nietolerancji glutenu będzie dotknięta depresją, ponieważ stan ten ma największy wpływ na skutki uboczne glutenu. W badaniach zaobserwowano również, że osoby bez wrażliwości na gluten mogą również doświadczać depresji po ciągłym spożywaniu dużych dawek produktów glutenowych.

Zdjęcie: iStock

10. Ból stawu

Zapalenie, obrzęk i bóle stawów to powszechne objawy nietolerancji glutenu, o czym mogą już wiedzieć osoby cierpiące na celiakię. W rzeczywistości objawy nietolerancji glutenu i celiakii są prawie takie same, z wyjątkiem tego, że wrażliwość na gluten jest uważana za mniej szkodliwą chorobę. Jednak sama choroba trzewna została również powiązana ze spożyciem glutenu. Jest wiele osób cierpiących na zapalenie stawów, które nie mają najmniejszego pojęcia, że ich problemy mogą być spowodowane nietolerancją glutenu. Jedynym sposobem, aby zapobiec ryzyku wystąpienia takich stanów lub je zmniejszyć, jest unikanie w diecie produktów zawierających gluten.

Zdjęcie: iStock

Bluelink: TBG- We Go Beyond

johannesfloe.com – Art to remember