10 oznak, że naprawdę potrzebujesz wakacji

0
202
Badania pokazują, że wakacje są naszemu ciału oraz umysłowi bardzo potrzebne. Zdjęcie: pl.freepik.com

10 oznak, że naprawdę potrzebujesz wakacji – od problemów ze snem po utratę panowania nad sobą.

Eksperci ds. podróży wyjaśnili, że wyjazd na wakacje może pomóc ci się odświeżyć i wyleczyć z codziennego stresu – a wiele wskazuje na to, że wkrótce możesz potrzebować przerwy.

Wielu z nas zastanawia się, czy wydawać pieniądze na kolejne wakacje – zwłaszcza, że ceny wydają się rosnąć jak szalone.

Jeśli masz trochę wolnej gotówki, prawdopodobnie zastanawiasz się, czy wydać ją na wyjazd za granicę, czy też wrzucić ją na konto oszczędnościowe.

Teraz, gdy trwa kryzys kosztów utrzymania, zawsze najlepiej jest mieć trochę pieniędzy, po które można sięgnąć w razie nagłego wypadku.

Czytaj: Naukowcy informują: kobiety powinny jeździć na wakacje ze swoimi przyjaciółkami

Jeśli jednak masz już poduszkę finansową, nie jest nierozsądne chcieć wydać dodatkowe pieniądze na wakacje.

Może to poprawić nastrój i dać ci trochę potrzebnego słońca przed długą zimą.

Dr Anthony Webb, znany również jako „The Brain Whisperer”, powiedział: „Poświęcając czas na odświeżenie się od wewnątrz, umożliwiamy ciału oderwanie się od codziennego, intensywnego stylu życia, na który wielu z nas cierpi.”

„Przeskakujemy z jednego kryzysu do drugiego i nie dajemy sobie szansy na prawidłowe wyleczenie.”

„Posiadanie regularnych przerw i limitów czasu pozwala naszym funkcjom organizmu na powrót do homeostazy, która jest domyślnym mechanizmem, w którym jesteśmy zaprojektowani, aby się rozwijać. Czyni to poprzez zmniejszenie wbudowanych reakcji stresowych w ucieczce lub zamrożeniu”.

Eksperci od podróży z ParkSleepFly opracowali najlepsze znaki, na które należy zwrócić uwagę, aby zasugerować, że potrzebujesz wakacji…

1. Zawsze tracisz panowanie nad sobą

Jeśli ciągle jesteś zestresowany i wydajesz się robić dużo więcej z problemów, które zwykle możesz rozwiązać z łatwością, możesz potrzebować wakacji. Trochę wolnego pomoże ci naładować baterie, jednocześnie dając ci możliwość powrotu z czystym umysłem, gotowym do radzenia sobie ze wszystkim, co stanie na Twojej drodze.

2. Dokonujesz niezdrowych wyborów

Stres może kojarzyć się ze zmęczeniem, które często wiąże się z brakiem motywacji. Może to również prowadzić do mniej zdrowych wyborów żywieniowych, na przykład nie trzymania się planów posiłków. Możesz nawet wyrobić sobie nawyk spędzania zbyt dużo czasu przy telefonie, co również może wynikać z braku motywacji. Jeśli zaczniesz zauważać te niezdrowe nawyki, rozważ zarezerwowanie sobie wolnego czasu.

Złap trochę słońca i morza, jeśli czujesz się wyczerpany. Zdjęcie: pl.freepik.com

3. Popełniasz błędy

Jeśli Twój mózg ciągle wydaje się, że pędzi z prędkością miliona kilometrów na godzinę i trudno ci się skoncentrować, znacznie łatwiej może być popełnianie częstych błędów, w tym tych, które nie pasują do Twojego charakteru. Jeśli zauważysz, że tak jest w pracy, porozmawiaj ze swoim przełożonym, aby poprosić o czas wolny, abyś mógł się zresetować i wrócić odprężony i pełen sił do pracy.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

4. Nie możesz spać

Czy ludzie w biurze ciągle mówią Ci, że wyglądasz na zmęczonego? Czy zdarza Ci się zdrzemnąć godzinkę po południu? Czy masz problemy ze snem w nocy? Jeśli odpowiadasz twierdząco na te pytania, to Twoje ciało mówi ci, że musisz dokonać zmian i zadbać o siebie. Wakacje to doskonałe lekarstwo na odmłodzenie i powrót do bardziej regularnego harmonogramu snu.

Jeśli masz problemy ze snem, potrzebujesz przerwy. Zdjęcie: pl.freepik.com

5. Zaniedbujesz swoje życie osobiste

Może się wydawać, że wszystko, co robisz, to praca, a to nie jest dobra rzecz. Jeśli regularnie opuszczasz spotkania rodzinne i odwołujesz spotkania z przyjaciółmi, być może będziesz musiał ponownie przemyśleć równowagę między życiem zawodowym a prywatnym i poświęcić trochę czasu na zresetowanie. Ważne jest, aby Twoja tożsamość nie została wciągnięta w Twoją pracę i abyś pamiętał, kim jesteś „prawdziwy Ty”.

6. Zazdrościsz innym wakacji

Jeśli zdjęcia Twojego przyjaciela z wakacji dawały Ci radość i inspirowały, a teraz tylko wzbudzają w Tobie zazdrość i frustrację, być może nadszedł czas, aby też wylecieć w ciepłe miejsce i odpocząć. Nie spędzaj kolejnego tygodnia gapiąc się na egotyczne podróże na Instagramie, urzeczywistnij te marzenia.

Czytaj: Jesteście odważni i lubicie podróże? Koniecznie musicie odwiedzić te miejsca!

7. Straciłeś swoją iskrę

Jeśli coraz częściej nie potrafi Cię dobudzić budzik z rana, boisz się poniedziałków, na które kiedyś czekałeś, i w niedzielę już martwisz się, że musisz iść do pracy, są to oznaki, że prawdopodobnie potrzebujesz wakacji. Daj sobie czas na ponowne odkrycie swoich życiowych pasji, a motywacja zacznie się pojawiać znikąd.

Jeśli nie masz chęci do pracy, możesz potrzebować trochę wolnego czasu. Zdjęcie: pl.freepik.com

8. Twoje ostatnie wakacje to odległe wspomnienie

Czy nie pamiętasz, kiedy ostatnio zabrałeś te zakurzone walizki na wycieczkę? Zastanawiasz się, gdzie były Twoje ostatnie wakacje? Ciągle marzysz o piciu koktajli na plaży o 14:00? Jeśli odpowiedź brzmi tak, to bezwzględnie potrzebujesz ucieczki.

9. Twój wolny czas nie jest ekscytujący

Jeśli nie wykorzystujesz wolnego czasu na robienie rzeczy, które Cię ekscytują, a zamiast tego udaje Ci się tylko położyć na sofę, to jest to znak, że Twój poziom energii jest poważnie wyczerpany.

10. Targujesz się ze sobą

Zbyt często mówimy sobie, żeby przetrwać do weekendu i powstrzymać się od robienia sobie wolnego. Wiele osób trzyma swój wolny czas jako koc bezpieczeństwa, ale często może to wyrządzić więcej szkody niż pożytku, gdy się wyczerpiesz. Weź sobie wolne, kiedy naprawdę jest to potrzebne – podziękujesz sobie za to.