
To cele, które zajmują tylko 10 dodatkowych minut dziennie (lub mniej) i mogą prowadzić do znacznej poprawy zdrowia i szczęścia.
Czy Nowy Rok oznacza nowego Ciebie — czy kolejne nieudane postanowienie noworoczne? Psychologowie twierdzą, że prawdopodobnie to drugie dla większości z nas, ponieważ myślenie, że wystarczy zmienić kalendarz, aby zmotywować nas do wyeliminowania wszystkich naszych złych nawyków i zachowań, jest naprawdę nierealne.
Koniecznie zajrzyj na f7.pl
„Zazwyczaj podejmujemy postanowienia dotyczące naszych najtrudniejszych nawyków, takich jak utrata wagi, zmiana diety, więcej ćwiczeń lub rzucenie palenia” – mówi dr Timothy Pychyl, profesor nadzwyczajny na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Carleton.
Czytaj: Nowy rok – nowa nadzieja? Cała prawda o noworocznych postanowieniach
Być może robisz złe postanowienia
Po pierwsze, nie zawsze jesteśmy tak oddani tym postanowieniom, jak powinniśmy być, aby mieć motywację do ich przestrzegania, wyjaśnia Pychyl, którego badania koncentrują się na prokrastynacji i dążeniu do celu. Istnieje różnica między zmianami, które naszym zdaniem powinniśmy wprowadzić, a zmianami, które faktycznie chcemy wprowadzić.
Zamiast wyznaczać sobie dyskretne, mierzalne cele, często wyznaczamy sobie ogólne intencje, takie jak „więcej ćwiczyć” – dodaje. „Nie myślimy wystarczająco jasno o tym, jak wdrożymy tę zmianę”.
Czytaj: Noworoczne postanowienia, które faktycznie przyniosą szczęście
Poza tym, nasza siła woli jest ograniczona. Narzucenie sobie zbyt wiele, najczęściej kończy się niepowodzeniem.
„Kiedy ludzie próbują wprowadzić wiele zmian, stawiają wiele wymagań wobec tej ograniczonej siły woli” — mówi — i kończy się to porażką” – mówi Roy Baumeister, profesor psychologii na Uniwersytecie Stanowym Florydy.
Oznacza to, że im więcej siły woli trzeba, aby pominąć popołudniową przerwę na ciastko, tym mniej silnej woli zostanie ci na wytrwanie w postanowieniu pójścia wieczorem na siłownię. (Badania Baumeistera wykazały, że siła woli – rodzaj energii psychicznej – jest w rzeczywistości napędzana glukozą i może być wzmocniona i zmęczona, tak jak nasze mięśnie.)
To, co działa, jeśli chodzi o postanowienia, to wyznaczanie celów, które są konkretne i osiągalne, więc dokładnie wiesz, co musisz zrobić, aby to osiągnąć — i to robisz.
Czytaj: Ferie zimowe 2023. Jak wypadają we wszystkich województwach?
„Małe zmiany sumują się” – mówi Elizabeth Beck, Koordynator Rozwoju i Edukacji Zawodowej Wellness w Narodowym Instytucie Wellness.
„Bardzo łatwo wpaść w pułapkę myślenia, że aby dokonać trwałych i znaczących zmian, musimy najpierw zająć się czymś z głową i poświęcić temu część naszego życia” — mówi. „Małe nawyki są znacznie łatwiejsze do wyhodowania i stają się dużymi zmianami w naszym życiu”.
Oto kilka takich postanowień, które możesz wypróbować w tym roku roku od Beck i innych ekspertów ds. zdrowia i dobrego samopoczucia, z których każde zajmuje 10 dodatkowych minut dziennie (lub mniej) i może prowadzić do DUŻEJ, znaczącej poprawy zdrowia, szczęścia i dobrego samopoczucia.
- Poszukaj nowego hobby.
- Spróbuj pogodzić się z kimś, z kim od dawna nie rozmawiasz.
- Upiecz ciasto dla rodziny.
- Przeczytaj przynajmniej 10 książek w 2023 roku.
- Odwiedź miejsce, które kochałeś w dzieciństwie.
- Odezwij się do dawnego znajomego ze szkoły.
- Zrób coś dobrego dla innych – pomóż babci w zakupach, odwiedź schronisko, wesprzyj fundację drobnym datkiem.
- Naucz się czegoś nowego.
- Każdego dnia znajdzie czas tylko dla siebie. Może to być 15 minut dziennie.
- Nagradzaj się za sukcesy, nie obwiniaj za wszystkie porażki.