10 powodów, dla których silne przyjaźnie są kluczem do szczęścia

0
657
Przyjaźń może poprawić jakość życia, a nawet je wydłużyć. Zdjęcie: pl.freepik.com

Według nauki posiadanie bliskich przyjaźni może być kluczem do szczęścia.

Pomyśl o tym. Jak wyglądałoby Twoje życie bez bliskich przyjaciół? Twoja lista znajomych prawdopodobnie obejmuje osoby o różnych osobowościach, pochodzeniu i pomysłach.

Jednak wszystkie mają coś wspólnego. Prawdziwi przyjaciele to ludzie, którzy naprawdę Cię znają, ale i tak pozostają Twoimi przyjaciółmi. Akceptują Cię takim, jakim jesteś i wiedzą, że robisz to samo dla nich.

Dlaczego masz przyjaciół? Czy to tylko po to, byś miał ludzi do socjalizacji, czy też korzyści są na głębszym poziomie fizycznym, psychicznym i duchowym? Oto dziesięć powodów, dla których bliskie przyjaźnie mogą być kluczem do szczęścia i pełniejszego życia.

10 POWODÓW, DLA KTÓRYCH PRZYJACIELE SĄ PODSTAWOWYM KLUCZEM DO SZCZĘŚCIA:

1. PRZYJACIELE OFERUJĄ CEL W TWOIM ŻYCIU

www.xdxd.pl

Pomyśl, jaki byś miał nudny świat bez Twoich przyjaciół. Kiedy pielęgnujesz bliskie przyjaźnie, Twoje życie jest bardziej sensowne. Nie możesz się doczekać spędzenia czasu z nimi.

Dzielenie życia z przyjaciółmi daje lepsze poczucie przynależności. Kiedy odnosisz się do innych, uzyskasz lepszy obraz ludzkości i zdasz sobie sprawę, że nie jesteś sam. Prowadzenie celowego życia jest kluczem do szczęścia.

2. PRZYJACIELE ZMNIEJSZAJĄ STRES I POPRAWIAJĄ TWÓJ NASTROJ

Ile razy byłeś zestresowany do maksimum i poprosiłeś znajomego o wskazówki? Niezliczone badania pokazują, że spędzanie czasu z bliskim przyjacielem może zminimalizować stres i towarzyszące mu objawy. Empatyczne ucho przyjaciela może być tym, czego potrzebujesz, aby uspokoić nerwy i skupić się na sobie.

Trudno jest czuć się przygnębionym, gdy jest się wśród pozytywnych i optymistycznych przyjaciół. Zaraźliwy śmiech twoich przyjaciół z pewnością dotrze do ciebie. Otaczając się pozytywnymi ludźmi, będziesz mieć pozytywne nastawienie do życia.

3. PRZYJACIELE ZWIĘKSZAJĄ PEWNOŚĆ SIEBIE

Chociaż wyniki pochlebstw są powierzchowne, szczere komplementy od przyjaciół mogą sprawić, że poczujesz się lepiej. To dobrze, gdy ktoś, kogo szanujesz, ceni Twoje opinie i wysiłki. Przyjaciele mogą podnieść na duchu w zły dzień i dać impuls, którego potrzebujesz, aby przejść przez to szalone życie.

4. PRZYJACIELE ZAPEWNIAJĄ SIŁĘ PO STRATIE

Kiedy masz krąg bliskich przyjaciół, nie opuszczą Cię oni, gdy robi się ciężko. Prawdziwy przyjaciel jaśnieje jeszcze jaśniej w cieniu Twojego smutku.

Strata to nie tylko śmierć ukochanej osoby. Utrata pracy, rozwód i inne wstrząsy mogą być równie niszczące. Twoi przyjaciele nie muszą Ci doradzać ani dawać fałszywej nadziei. Ich kochająca i wspierająca obecność może być wielkim pocieszeniem, kiedy najbardziej tego potrzebujesz.

5. PRZYJACIELE POMAGAJĄ DOJŚĆ DO CELU

Przyjaźń jest kluczem do szczęścia, ale może również przyczynić się do lepszego zdrowia poprzez odpowiedzialność. Wiele badań sugeruje, że posiadanie sieci bliskich przyjaciół może zmniejszyć ryzyko wystąpienia niektórych chorób, takich jak nadciśnienie, cukrzyca, a nawet niektóre formy raka.

Jeśli próbujesz schudnąć i więcej ćwiczysz, często osiągasz lepsze wyniki, jeśli masz przyjaciela, który pracuje z Tobą w celu uzyskania celu. Przyjaźń ma również pozytywny wpływ na pomaganie ludziom w przełamywaniu innych niezdrowych nawyków, takich jak picie i hazard. Twój przyjaciel może zobaczyć problem, gdy jesteś na to ślepy.

Przyjaciele troszczą się o Twoje dobro i nie boją się mówić Ci zarówno dobrych, jak i złych rzeczy. A Ty przyjmujesz konstruktywną krytykę, gdy pochodzi od kogoś, kogo kochasz i któremu ufasz.

6. PRZYJACIEL ZAWSZE PRAWDĘ POWIE

Prawdziwy przyjaciel będzie z Tobą szczery, nawet jeśli trudno jest skonfrontować się z prawdą. Przyjaciele potrafią rozwiązywać trudne problemy ze współczuciem i łaską. Być może prawdziwy przyjaciel powie Ci, że Twój nowy strój nie wygląda na Tobie tak dobrze, jak myślisz, lub poruszy temat zdradzającego partnera.

Kiedy próbujesz podjąć kluczową decyzję, bliscy przyjaciele mogą być źródłem cennej mądrości. Nie będą forsować swoich opinii na Twój temat ani nie będą udzielać niezamówionych porad.

Czytaj: Tylko połowa Twoich ″znajomych″ uważa Cię za przyjaciela! Ciekawe badanie

7. WCZESNE PRZYJAŹNIE MOGĄ POMÓC W ROZWIJANIU ROMANTYCZNYCH RELACJI

Czy wiesz, że niektórych z najlepszych umiejętności niezbędnych do zdrowego, romantycznego związku często nauczyłeś się dzięki przyjaźni z dzieciństwa? Nauczyłeś się troszczyć o innych, jak się dzielić, jak być uczciwym i wiernym. Wczesne przyjaźnie dały ci również lekcję o zdrowych granicach, które są niezbędne do stabilnego romantycznego związku.

8. PRZYJAŹŃ MOŻE PRZYCZYNIAĆ SIĘ DO DŁUŻSZEGO ŻYCIA

Jeśli porozmawiasz z seniorami o ich życiu, prawdopodobnie podzielą się tym, że kluczem do szczęścia i długowieczności jest otoczenie się przyjaciółmi. Wiele osób wciąż przyjaźni się z ludźmi, których znali jako dzieci. Ze względu na wiele korzyści, jakie oferuje bliska przyjaźń, wiele osób prowadzi dłuższe, zdrowsze i szczęśliwsze życie.

9. PRZYJAŹŃ ZAPEWNIA NOWE ZAINTERESOWANIA, UMIEJĘTNOŚCI I HOBBY

Czy nie byłoby to dziwne życie, gdyby wszyscy byli tacy sami? Na szczęście wszyscy mamy różne poglądy i opinie, aby stworzyć bardziej wszechstronne społeczeństwo. Przyjaciele często dzielą się swoimi umiejętnościami i hobby oraz chętnie zarażają tym przyjaciół.

Pomyśl o rzeczach, które umiesz robić, oraz o tym, kto cię tego nauczył lub na to naprowadził. To zapewne połączenie rodziny, szkoły i przyjaciół na całe życie. Prawdopodobnie po drodze podzieliłeś się również wieloma swoimi zainteresowaniami i umiejętnościami z innymi.

10. PRZYJACIELE ZAPEWNIAJĄ ZDROWSZY I SILNIEJSZY MÓZG

Twój mózg jest jak każda inna część ciała. Aby być zdrowym i silnym, musisz go często odżywiać i używać. Kiedy masz przyjaciół, ciągle rozważasz nowe opinie i sposoby działania. Robicie razem interesujące rzeczy i często staracie się znaleźć rozwiązania dla trudnych sytuacji życiowych.

Przyjaźń zajmuje Twój mózg krytycznym myśleniem i wyzwaniami. Badania wykazały, że osoby z bliską siecią przyjaciół mogą rzadziej zapadać na chorobę Alzheimera i inne schorzenia związane z demencją w wieku podeszłym.

wielkieslowa.pl

UTRZYMYWANIE BLISKICH PRZYJACI

Kiedy będziesz przechodzić przez każdy etap swojego życia, przyjaciele będą przychodzić i odchodzić. Nie zawsze kogoś odtrąciłeś. Czasami po prostu wyrastasz z przyjaźni lub zanikają one z dystansem i czasem.

Możesz jednak mieć bliskich przyjaciół, którzy byli z Tobą przez większość Twojego życia. Jedno z badań wykazało, że co najmniej 27% Amerykanów ma dziesięciu lub więcej przyjaciół. To bardziej zachęcająca liczba niż 2% ankietowanych, którzy odpowiedzieli, że nie mają przyjaciół.

johannesfloe.com – Art to remember

Podobnie jak ogród, przyjaźnie nie przetrwają, jeśli się nie będzie o nie dbać. To wzajemna odpowiedzialność za uwagę. Nie zawsze jest to łatwe zadanie, ale często okazuje się niezbędne do osiągnięcia szczęścia. Oto kilka wskazówek dotyczących utrzymywania bliskich przyjaźni:

  • BĄDŹ SZCZERY

Nikt nie chce przyjaciela, który jest dwulicowy lub nie można mu ufać. Aby uzyskać prawdziwą, trwałą przyjaźń, zawsze bądź szczery ze swoimi przyjaciółmi i innymi osobami. Pokaż znajomym, że można Ci zaufać, zachowując poufne informacje i nie angażuj się w plotkowanie.

  • BĄDŹ SOBĄ

Kiedy ludzie decydują się zaoferować ci swoją przyjaźń, dzieje się tak dlatego, że lubią Cię za to, kim jesteś, a nie dlatego, że jesteś kimś innym. Bądź szczery i nie próbuj się chwalić ani zachowywać jak osoba, którą nie jesteś. Większość ludzi wyczuwa fałszywego przyjaciela.

  • BĄDŹ NIEZAWODNY

Czy masz takiego przyjaciela, który wiecznie się spóźnia na każde spotkanie? Taka bezmyślność może szybko zakończyć przyjaźń. Zamiast tego staraj się być niezawodny.

  • BĄDŹ ŻYCZLIWY

Świat jest już wypełniony wieloma nienawistnymi ludźmi, którzy zabijają innych nietolerancją i okrucieństwem. Życzliwość jest cnotą każdej przyjaźni i powinna być wzajemna.

  • BĄDŹ DOBRYM SŁUCHACZEM

Możesz słyszeć to, co mówi przyjaciel, ale czy go słuchasz? Umiejętność słuchania jest niezbędna, jeśli chcesz nawiązywać i utrzymywać dobre przyjaźnie. Pamiętaj, aby używać neutralnej mowy ciała i staraj się odzwierciedlać emocje drugiej osoby. Często pomaga podsumowanie wypowiedzi mówcy w celu wyjaśnienia.

  • BĄDŹ UWAŻNY

Czy byłeś kiedyś stroną jednostronnej przyjaźni? Są to niefortunne relacje, w których jedna osoba potrzebuje całej uwagi i domaga się drugiej bez wzajemności. Bądź rozważny i przestrzegaj wytycznych dotyczących wzajemnego szacunku.

  • BĄDŹ ZABAWNY I PRZYJAZNY

Jakie cechy lubisz u najbliższych przyjaciół? Nie tylko doceniasz ich uczciwość i prawość, ale także to, że wiedzą, jak dobrze się bawić. Pielęgnuj swoje przyjaźnie zabawą, śmiechem i dobrze spędzonym czasem.

weheartit.com

Czytaj: Znana cukiernia w Krakowie prosi mieszkańców o pomoc. “Pomóżcie nam stanąć na nogi”