10 praktycznych postanowień noworocznych na satysfakcjonujący rok 2023

0
265
Czy postanowienia noworoczne rzeczywiście mają sens? Zdjęcie: pl.freepik.com

Faktem jest, że zmiany nie następują z dnia na dzień, ale każdego roku podejmujemy postanowienia noworoczne, wierząc, że następny rok będzie inny. Najwyższy czas, abyśmy zdali sobie sprawę, że musimy robić prawdziwe postępy przez cały rok, aby wprowadzić nawet najmniejsze zmiany w naszym życiu.

Ale wszyscy potrzebujemy daty rozpoczęcia, na której możemy się skupić, prawda? Kiedy mamy datę rozpoczęcia, nadaje to dacie aurę ważności i powagi, na jaką zasługuje. Ustalenie daty nie tylko budzi oczekiwanie i entuzjazm, ale także pomaga w planowaniu i przygotowywaniu się do wprowadzenia tej zmiany. Nowy Rok zbliża się wielkimi krokami, więc teraz masz szansę przyjrzeć się swojemu życiu i sporządzić listę postanowień, które pomogą Ci osiągnąć osobisty cel lub poprawić ogólny styl życia w 2023 roku.

1. Postaw na minimalizm

Cóż, życie to coś więcej niż tylko dobra materialne. Kultura minimalistyczna to jeden z najfajniejszych i najbardziej korzystnych sposobów życia. W przeciwieństwie do konsumpcjonizmu, minimalizm można zdefiniować jako życie ukierunkowane na cel poprzez posiadanie mniejszej ilości dóbr materialnych i pozbywanie się nadmiaru rzeczy osobistych, które leżą bezczynnie na strychu lub w garażu.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Zgodnie z książką „Live a Meaningful Life” autorstwa Joshua Fieldsa Millburna i Ryana Nicodemusa: „Minimalizm jest narzędziem do pozbycia się życiowego nadmiaru na rzecz skupienia się na tym, co ważne – abyś mógł znaleźć szczęście, spełnienie i wolność”.

Bałagan w domu to bałagan w głowie. Weźmy przykład z życia — właśnie zadzwoniła do Ciebie przyjaciółka, która zaprosiła Cię do siebie na weekend. Po rozłączeniu się pierwszą rzeczą, którą robisz, jest udanie się prosto do szafy, aby znaleźć odpowiednią sukienkę na tę okazję. Ale ponieważ masz setki sukienek do wyboru, niepokój związany z nieznalezieniem odpowiedniej sukienki wkrótce przysłoni podekscytowanie zaproszenia na przyjęcie.

Zacznij nowy rok od praktykowania minimalizmu. Nie tylko znajdziesz miejsce na ważne rzeczy w życiu, ale zaczniesz też podejmować mądre decyzje zakupowe, gdy jesteś bombardowana ofertami sprzedaży. Stwórz regułę 90 dni. Jeśli nie używałaś czegoś przez ostatnie 90 dni i nie będziesz tego używać przez następne 90 dni, wyrzuć to. Jak ktoś kiedyś powiedział: „Podróżowanie po świecie staje się łatwiejsze, jeśli wszystkie rzeczy mieszczą się w plecaku”.

2. Stwórz równowagę pracy i życia

Jeśli opisujesz siebie jako bardzo zestresowanego, nie jesteś zrównoważony, nie jesteś zdrowy. Chociaż pewna ilość stresu jest potrzebna, aby nas pobudzić, zbyt duża jego ilość może sprawić, że będziemy drażliwi, przygnębieni i podatni na różne dolegliwości.

Superman i Wonder Woman to postacie fikcyjne. Nie próbuj naśladować ich w prawdziwym życiu. Pośpiech, by „wszystko załatwić” zarówno w pracy, jak i w domu, może tylko wywołać stres. Stwórz równowagę między życiem zawodowym a prywatnym, ustalając priorytety, pamiętaj o wszystkich obowiązkach, ale też pamiętaj o zabawie.

Czytaj: 7 wskazówek dotyczących zdrowego stylu życia, które musisz znać

Znajdź trochę czasu dla przyjaciół i rodziny w swoim napiętym grafiku, aby mieć na co czekać w weekend. Porzuć zajęcia, które pochłaniają Twój czas i energię. Na przykład jedną z najbardziej czasochłonnych czynności jest ciągłe przewijanie kanału w mediach społecznościowych.

Możesz także zaoszczędzić czas, robiąc zakupy spożywcze online i zamiast tego zarezerwować randkę z ukochaną osobą. Te małe zmiany pomogą Ci cieszyć się dobrą równowagą między życiem zawodowym a prywatnym w nadchodzącym roku. Cytując Nigela Marsha, autora Fit, Fifty i Fired Up: „Jeśli nie zaprojektujesz swojego życia, ktoś inny zaprojektuje je za ciebie, a jego idea równowagi może ci się po prostu nie spodobać”.

3. Przejmij kontrolę nad swoimi finansami

Dobry budżet może uratować małżeństwo. Tak, dobrze przeczytaliście! Jednym z wielu powodów, dla których pary decydują się na rozstanie, jest ich niezdolność do dobrego zarządzania finansami. Ponad 50% małżeństw kończy się rozwodem, a główną przyczyną separacji są spory finansowe.

Pierwszą rzeczą, którą możesz zrobić, aby przejąć kontrolę nad swoimi finansami, jest sporządzenie budżetu, a następnie trzymanie się go, bez względu na wszystko. Cytując Dave’a Ramsaya, popularnego amerykańskiego biznesmena i prezentera radiowego – „Musisz przejąć kontrolę nad swoimi pieniędzmi, albo ich brak przejmie nad Tobą kontrolę na zawsze”.

Czytaj: 7 rzeczy, na które marnujesz pieniądze

Aby okiełznać tę niesforną bestię, skup się na podstawowych potrzebach domowych, w tym na czynszu i rachunkach za media. Jeśli uważasz, że przekraczasz wydatki na którąkolwiek z tych rzeczy, spróbuj wynająć mniejsze mieszkanie, kupić mniejszy samochód lub ograniczyć zakupy spożywcze. Zawsze rób listę, kiedy idziesz na zakupy spożywcze i nie kupuj niczego, czego nie ma na liście. Stwórz długoterminowe cele, takie jak wysłanie dziecka na studia lub założenie własnej firmy pewnego dnia. Nie módl się tylko o spełnienie swoich marzeń, zrób coś, aby je spełnić, na przykład wyeliminuj raz na jakiś czas pochłaniaczy pieniędzy, czyli np. wyjście do restauracji lub wakacje, aby zaoszczędzić te pieniądze na przyszłe plany.

4. Zastosuj formułę jedna godzina dziennie

Być może słyszałeś, jak cały czas narzekasz, że nie możesz znaleźć wystarczająco dużo czasu, aby realizować swoje hobby lub robić rzeczy, które naprawdę chcesz robić. Niekoniecznie potrzebujesz dużej ilości wolnego czasu do swojej dyspozycji, aby realizować swoją pasję; Formuła jednej godziny dziennie może pomóc Ci osiągnąć cele życiowe w 2023 roku.

Podziel każdy dzień na trzy 8-godzinne bloki. Odejmij 8 godzin pracy i 8 godzin snu, a otrzymasz 8 godzin produktywności. Jeśli jedziesz do pracy, wygospodaruj 2 godziny na dojazdy. Teraz każdego dnia masz sześciogodzinny blok, z którym możesz zrobić, co chcesz. Możesz w tym czasie zacząć pisać książkę, nauczyć się grać na pianinie, możesz dołącz do klasy salsy lub zacznij planować biznes, który chcesz założyć pewnego dnia. Jeśli nadal myślisz, że godzina dziennie to za mało, aby coś zrobić, jesteś w błędzie.

Czytaj: Oto przydatne 7 hobby, które uczynią Cię mądrzejszym

Godzina ćwiczeń może utrzymać kontrolę nad wagą, godzina doskonalenia umiejętności zawodowych pozwoli Ci być na bieżąco z nowymi trendami w Twojej niszy, godzina medytacji może zapewnić Ci spokój i opanowanie przez cały dzień. Krótko mówiąc, odpowiednio wykorzystana godzina dziennie wystarczy, aby dokonać ważnych zmian w swoim życiu. Po prostu przeanalizuj, jak spędzasz czas, przerób swój harmonogram, pokonaj wewnętrzny opór i voila!

5. Wyeliminuj toksyczną wielozadaniowość!

Pojedyncze zadania mogą zmienić Twoje życie! Często znajdujemy się w sytuacjach, zwłaszcza w środowisku pracy, które przywiązują dużą wagę do wielozadaniowości, ale nie jest to dobry trening dla mózgu i ogólnego stanu zdrowia.

W przeciwieństwie do panującego przekonania, wielozadaniowość nie tylko wyczerpuje mózg, ale także przeczy jego zdolności rozumowania i podejmowania rozsądnych decyzji. Mózg nie jest zaprojektowany do robienia więcej niż jednej rzeczy naraz, więc częste przełączanie między zadaniami go przeciąża; pomyśl o rozmowie przez telefon podczas jazdy. Chociaż technologia głośnomówiąca umożliwiła jednoczesne prowadzenie samochodu i rozmowę przez telefon, badania pokazują, że mózg wzrokowy nie aktywuje się w pełni, kiedy to robimy, co oznacza, że chociaż możemy mieć wrażenie, że obserwujemy drogę, po postu na nią patrzymy.

Jeśli od lat pracujesz wielozadaniowo, może być trochę trudno zerwać z tym nawykiem. Ale to nie jest niemożliwe. Zrób listę rzeczy do zrobienia i określ swoje priorytety. Nie zwlekaj ani nie rozpraszaj się innymi „pilnymi sprawami”. Jeśli zawsze czujesz się rozproszony i niespokojny z powodu nieustannych cyfrowych przerw i zakłóceń, odłóż na chwilę ten telefon. Technologia jest dobrym sługą, ale złym panem.

6. Przestań sobie życzyć, żebyś był kimś innym

Często uważamy, że trawa jest bardziej zielona u sąsiada, ale nie zawsze tak jest. Przestań więc wyobrażać sobie, że w 2023 roku będziesz kimś innym i zacznij patrzeć na siebie, aby zobaczyć piękno i doskonałe dary, które posiadasz.

Jesteś wyjątkowa jak pojedynczy płatek śniegu, więc ciesz się każdą cząstką tego, kim jesteś, jak wyglądasz i do czego jesteś zdolna. Nie pozwól, by myśl „niewystarczająco dobrze” Cię szantażowała.

Czytaj: 13 rzeczy, o których powinnaś sobie codziennie przypominać

Dobrze jest podziwiać ludzi za ich osiągnięcia, ale życie w nierealistycznym świecie i spędzanie czasu z obsesją na punkcie rzeczy, których się nie ma, to kompletna strata czasu. Ktoś jedzie na wakacje, ma nowy samochód lub kupił nowy dom, dobrze. Pogratuluj im, ale nie zaczynaj porównywać ich życia do swojego. Nie możesz kochać siebie, jeśli skupiasz się na wszystkim, czym nie jesteś, zamiast na wszystkim, czym jesteś.

7. Zmień poranne nawyki

Co robisz w ciągu pierwszych 10 minut po przebudzeniu rano? Chwyć smartfona, przeglądasz swoje profile w Internecie, sprawdzasz służbowe e-maile lub wiadomości WhatsApp? Jeśli to właśnie robisz jako poranny rytuał, musisz to zmienić w 2023 roku. Czytanie stresującego służbowego e-maila lub złej wiadomości z samego rana może potencjalnie zaszkodzić Twojemu dniu, zanim jeszcze się zacznie.

Czy ustawiasz budzik wcześniej niż to konieczne, tylko po to, by móc nacisnąć przycisk drzemki? Pozbądź się nawyku „Jeszcze minuta”, od którego zaczynasz dzień. To tylko opóźnianie dnia. Zamiast tego trzymaj telefon komórkowy lub budzik poza zasięgiem lub w innym pokoju, abyś musiał wstać z łóżka, aby go wyłączyć.

Następną rzeczą, którą należy uwzględnić w porannej rutynie, jest rozciąganie, ponieważ przynosi ono szereg korzyści zdrowotnych, takich jak poprawa krążenia krwi, odprężenie, itp.

Czytaj: Najlepsze codzienne rutynowe przykłady zdrowszego życia

Trzecim nawykiem, który należy zmienić, jest pomijanie śniadania. Zrób coś poprzedniego wieczoru, jeśli rano nie masz czasu na śniadanie. Unikaj picia kawy z samego rana i zamiast tego spróbuj wyrobić w sobie nawyk picia wody. Picie wody na pusty żołądek eliminuje bóle głowy, poprawia trawienie, wzmacnia układ odpornościowy, łagodzi zmęczenie i wypłukuje toksyny.

8. Szukaj rozwiązań zamiast problemów

Nie skupiaj się na problemach, tylko na rozwiązaniach! Tego oczekujemy od wszystkich wokół nas, ale jeśli chodzi o nas samych, nie praktykujemy tego, co głosimy. Zwłaszcza w pracy. Zgłaszanie wątpliwości może być niezwykle korzystne dla organizacji, ale zależy od tego, jak to zrobisz. Czy formułujesz swoją krytykę jako pomysły na pozytywne ulepszenia, czy po prostu narzekasz? Jeśli robisz to drugie, musisz zmienić ten nawyk w nadchodzącym roku.

Poruszanie problemów i nieustanne szukanie obszarów problematycznych może sprawić, że będziesz mniej produktywny w pracy. Może to zaszkodzić wydajności pracy. Nie koncentruj się zbytnio na tym, dlaczego pojawił się problem, ale zamiast tego pomyśl o możliwych rozwiązaniach. Zajdziesz daleko, jeśli obiecasz sobie, że zrobisz to w nadchodzącym roku.

9. Weź udział w wolontariacie!

Wolontariat znany jest ze swoich dobroczynnych właściwości. Chociaż w ciągu ostatnich kilku lat świat odnotował gwałtowny wzrost wolontariatu wśród młodzieży, ludzie z drugiego końca spektrum wiekowego również wnieśli tyle samo, a może nawet więcej.

Wolontariat na starość niesie ze sobą poczucie celu, poczucie wkładu w społeczność i zwiększoną samoocenę. Ale jak każdy dobry nawyk, wolontariat najlepiej nabywa się we wczesnych latach życia. A wolontariat niekoniecznie oznacza przekazanie pieniędzy komuś siedzącemu przy drodze lub wypisanie dużego czeku na organizację non-profit.

Dawanie pieniędzy to tylko jeden ze sposobów działalności charytatywnej. Jeśli nie masz pieniędzy, zawsze możesz poświęcić swój cenny czas. Pomóż swojemu sędziwemu sąsiadowi, gdy ma problem z podniesieniem ciężkich toreb z zakupami, pomóż komuś, oddając krew lub dając mu swoje stare, ale nadające się do noszenia ubrania. Najpiękniejszym przykładem nieformalnej działalności wolontariackiej są często święta Bożego Narodzenia, kiedy wiele rodzin rozdaje darmową żywność ubogim i potrzebującym.

Czytaj: Ruszyły „Przystanki Ciepła” we Wrocławiu

10. Trzymaj się swoich postanowień noworocznych

Pomimo faktu, że co roku robimy postanowienia noworoczne, większość z nas szybko wraca do starych nawyków. Tak więc ostatnim postanowieniem na 2023 rok jest trzymanie się postanowień, które podjęliśmy 1 stycznia. Najlepszym sposobem na wprowadzenie zmian jest nie czekanie do 1 stycznia z rozpoczęciem czegoś nowego, zacznij to teraz. Po co czekać z rozpoczęciem do Nowego Roku? Jeśli chcesz schudnąć, zapisać się na siłownię lub rzucić palenie, zrób to teraz. Jeśli nadal będziemy odraczać, bez wątpienia zrobimy to samo, gdy kalendarz przerzuci się na rok 2023.

Przynajmniej zacznij robić przygotowania, aby zrealizować swoje postanowienia. Na przykład, jeśli masz postanowienie noworoczne, aby zapisać się na siłownię, zapytaj teraz o takie rzeczy, jak składka członkowska, dostępne terminy, itp. Jeśli to możliwe, zarejestruj swoje imię i nazwisko i zapłać z góry, abyś nie mógł się wycofać, nawet jeśli przyjdzie ci to do głowy, gdy emocje po Sylwestrze opadną.

A co najważniejsze, rozmawiaj z innymi o swoich celach. Poproś rodzinę i przyjaciół, aby zgłosili się, jeśli poślizgniesz się i zamówisz pizzę zamiast jabłka lub zapomnisz o innym celu na liście postanowień. Wydrukuj kopie swoich postanowień i powieś je na lodówce lub przyklej na ścianie za komputerem w pracy, aby przyciągało wzrok.