10 prawd o ludziach, którzy nie potrafią przeprosić

0
370
Przepraszam to jedno trzech trudnych słów, do których należą też proszę i dziękuję. Zdjęcie: pl.freepik.com

Czy kiedykolwiek spotkałeś kogoś, kto wydawał się niezdolny do przeproszenia za cokolwiek? Myślę, że większość z nas zna taką osobę. Istnieją prawdy o ludziach, którzy nie mogą przeprosić i może Cię to zaskoczyć.

Dobra, oto prawda o nas wszystkich. Wszyscy, każdy z nas, mamy przypadki, w których nie chcemy nikogo przepraszać. Może to być po prostu spowodowane tym, że nie lubimy osoby, którą zlekceważyliśmy, lub nie widzimy sensu w przeprosinach.

Jeśli popełniamy błędy w papierkowej robocie, a nasz pracodawca nas o tym uświadamia, możemy nie widzieć potrzeby przeprosin – po prostu naprawiamy błąd.

Przeprosiny nie oznaczają jednak, że jesteśmy słabi. Pokazują, że jesteśmy wystarczająco silni. Przyjrzyjmy się kilku prawdom o ludziach, którzy nie mogą powiedzieć, że jest im przykro.

1. Strach przed niedoskonałością

Wiele osób decyduje się nie przepraszać, ponieważ obawiają się, że nie będą mieć nieskazitelnego charakteru. Przede wszystkim nikt z nas nie jest doskonały, ale niektórzy chcą być tak postrzegani. To dlatego, że strasznie zranili poczucie własnej wartości. A kiedy samoocena jest tak niska, tym bardziej obraz będzie musiał wyglądać idealnie. Przeproszenie za pomyłkę oznacza niedoskonałość.

2. Strach przed słabością

Trochę inny od strachu przed perfekcją jest strach przed słabością, może on spowodować, że ludzie będą się wściekać, a także odmawiać przeprosin. Myśl, że popełnili błąd, oznacza dla nich, że są słabi. Aby więc pozostać silnymi, muszą powstrzymać się od przeprosin i kontynuować, jakby nic się nie stało.

Często wiąże się to ze zrzuceniem winy na kogoś innego. Zwykle to ta osoba zasługuje na przeprosiny, a wychodzi tak, że staje się kozłem ofiarnym.

3. Chaotyczne środowisko

Są tacy, którzy lubią żyć w środowisku wypełnionym chaosem. Osoby te nie będą przepraszać, ponieważ stwarza to pokój i harmonię po złym postępowaniu. Wiele osób cierpiących na narcystyczne zaburzenie osobowości lub sadyzm z upodobaniem pomija przeprosiny. Niewiele możesz zrobić, aby przekonać te osobowości, że powinny przeprosić. Tylko oni mogą zmienić swoje działania.

Czytaj: Pozbądź się negatywnego bałaganu, a zobaczysz jak Twoje życie zmienia się na lepsze

4. Są nieświadomi

Są ludzie, którym brakuje wskazówek społecznych i te osoby mogą nie wiedzieć, że powinny przeprosić w danej sytuacji. Może nie nauczono ich w dzieciństwie, że źle jest ciągle przerywać ludziom w rozmowie i potem nie rozpoznają swojej winy.

Może nie nauczyli się, że bycie szczerym wymaga taktu, a uczucia mogą zostać zranione. Słuchaj, niektórzy ludzie po prostu nie mają pojęcia, kiedy przeprosić. Ale to nadal nie oznacza, że Twoim zadaniem jest ich uczyć. Jeśli jednak to zauważysz i będziesz chciał im pomóc, możesz to zrobić.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

5. Żadna ze stron nie chce być pierwsza

Czasami ludzie nie chcą przepraszać, ponieważ nie chcą być pierwszymi, którzy przyznają się do winy.

Załóżmy, że na imprezie wydarzył się incydent, w którym brała udział więcej niż jedna osoba. Komuś ze zdrową samooceną wydaje się, że wszystkie strony powinny przeprosić, prawda?

Cóż, czasami nikt nie chce być pierwszym, który przyzna się do swoich błędów, więc przeprosiny się nie zdarzają. W końcu jedna osoba w grupie przeprosi, i to będzie najsilniejsza osoba.

Czytaj: Ekstremalna atrakcja nad jeziorem maltańskim – SKOKI BUNGEE

6. Oddzielenie postaci od akcji

Oto ciekawe podejście do sprawy. Czy wiesz, że osoby, które nie potrafią przeprosić mają problem z oddzieleniem tego, co zrobiły źle, od tego, kim są? To prawda, niektórzy ludzie boją się, że jeśli zrobili coś złego, to muszą być złą osobą. I oczywiście większość z nas wie, że jest to dalekie od prawdy. Wszyscy robiliśmy „złe” rzeczy.

7. Strach przed zemstą

Przeprosiny nie będą pochodzić od kogoś, kto boi się odwetu. Wierzcie lub nie, ale niektóre osoby myślą, że jeśli stracą coś, co należy do przyjaciela, ten przyjaciel zrobi im to samo w zamian.

Ale ludzie zdrowi psychicznie nie biorą odwetu. Coś w głowie nie przepraszającego mówi im, by nie tylko odmówili przeprosin, ale także starali się ukryć to, co się stało, udawać, że nigdy się to nie wydarzyło, lub obwiniać za to kogoś innego.

8. Strach przed stratą

Czasami ludzie nie przepraszają ze strachu przed utratą przyjaciela lub ukochanej osoby. I oczywiście jest to przeciwieństwo tego, co powinieneś zrobić. Jednak w umysłach nie przepraszających, postrzegają przeprosiny jako dalsze krzywdzenie ofiary. Jako przeprosiny, w pewnym sensie, odtwarzają to, co się stało.

9. Niektórzy są po prostu uparci

Jeśli chodzi o przeprosiny, niektórzy ludzie są zbyt uparci, by przyznać się do błędów. Może dotyczyć to wstydu lub urazy, a nawet rozdętego ego – niektórzy ludzie nie chcą się upokorzyć. W takim przypadku najlepiej zostawić je w spokoju.

10. Toksyczność

Zdarzają się przypadki, w których ludzie nie przepraszają, ponieważ obawiają się, że poruszą inne rzeczy, które zrobili źle. Ta dynamika brzmi dziwnie, ale się zdarza.

Nie wszyscy ludzie, którzy nie mogą przeprosić, mają niską samoocenę lub chroniczne problemy. Czasami przestają przepraszać, bo to nie prowadzi ich do niczego z drugą osobą. Czasami ofiara wykroczenia ma toksyczne cechy i używa przeprosin jako dźwigni.

Doceńmy przeprosiny

Chociaż istnieje wiele powodów, dla których ludzie nie przepraszają, istnieją fakty i doświadczenia, które mogą nawet kwestionować, czy przepraszam jest tego warte. No cóż, tak jest.

Możliwość powiedzenia, że przepraszasz za coś, co zrobiłeś źle, mówi wiele o Twojej uczciwości. Jesteś silny i masz zdrowe poczucie własnej wartości. Więc przepraszaj, nawet jeśli jest to trudne. Zostaniesz nagrodzony za dobre serce.