10 prostych ćwiczeń, które wpływają korzystnie na zdrowie kobiet.

0
966

Stan pleców i krążenie krwi jest bardzo ważne dla zdrowia kobiety. Słabe krążenie krwi może powodować różnego rodzaju problemy, takie jak choroby ginekologiczne, ból brzucha, ból w dolnej części pleców, hemoroidy, problemy z jelitami. W jodze istnieją ćwiczenia, które przede wszystkim wpływają na ważne funkcje kobiecego ciała i mogą zapobiegać niektórym problemom zdrowotnym.

Poznaj 10 prostych ćwiczeń, które pomogą organizmowi odzyskać siłę i czuć się świetnie. Najlepszy czas na wykonanie tych ćwiczeń to środek dnia, jednak jeśli jest to niemożliwe, możesz wykonać je w wygodnym dla Ciebie momencie.

1.Motyl

Jak to zrobić: usiądź prosto na podłodze, połącz ze sobą stopy tak, aby razem się dotykały, rozłóż kolana na boki, opuszczając je jak najbliżej podłogi. W pozycji wyjściowej Twoja głowa powinna być nad miednicą. Złap za duże palce stóp. Najpierw pokołysz się trochę z jednego pośladka na drugi. Potem zatrzymaj się w centrum i postaraj się rozłożyć ciężar równomiernie między pośladkami. W tej pozycji możesz powachlować kolanami, jak skrzydłami motyla góra-dół. Jeśli poczujesz, że pojawiło się trochę luzu po wewnętrznej stronie ud, spróbuj iść o krok dalej i z wydechem pochyl się, zbliżając delikatnie brzuch do pięt.

Wskazówka bezpieczeństwa: nie pchaj kolan do ziemi na siłę, a jeśli podczas skłonu do przodu w kolanie pojawia się ból, zmniejsz zakres skłonu.

Czas: 1-3 minut.

Efekt: złagodzenie napięcia brzucha i bioder, zwiększenie ruchliwości stawów biodrowych i stabilizacja cyklu miesiączkowego. Większy zakres ruchu, większa elastyczność nóg i ulga dla dolnych pleców.

2. Skręcanie

Jak to zrobić: usiądź na płaskiej powierzchni, plecy powinny być proste, a nogi skrzyżowane, tak aby kolana były nad stopami. Połóż lewą rękę za sobą i połóż prawą rękę na lewym kolanie. Podczas wdechu skręć ciało najpierw w jedną stronę, wytrzymaj w tej pozycji przez 20 sekund. Powtórz to samo w drugą stronę.

Czas: 2 minuty.

Efekt: odprężenie pleców, poprawa trawienia i zmniejszenie talii.

3. Nogi do góry

Jak to zrobić: połóż się na plecach, podnieś nogi, wyprostuj je i przyłóż do ściany. Ręce rozłóż na boki. Odpręż się, rozprostuj nogi i powoli bierz oddech ustami, rozszerzając klatkę piersiową i wciskając łopatki w podłogę lub kanapę, w zależności gdzie leżysz i wypuszczaj powietrze ustami. Wytrzymaj chwilę w tej pozycji, spróbuj oddychać powoli i głęboko.

Czas: 3–5 minut.

Efekt: rozluźnienie klatki piersiowej, ramion i brzucha, zwiększenie krążenia płynu limfatycznego, zmniejszenie obrzęku nóg, pobudzenie narządów w okolicy brzucha oraz pozbycie się zmęczenia i złego nastroju.

4. Hero Pose

Jak to zrobić: na podłodze połóż koc lub ręcznik, żeby było wygodniej. Usiądź na podłodze tak, żeby mieć pod pośladkami swoje pięty. Wyprostuj się, ułóż dłonie jak do modlitwy, rozciągnij szyję i plecy, oddychaj głęboko.

Czas: 1 minuta.

Efekt: rozciągnięcie ud, kolan, kostek, brzucha i zginaczy, zmniejszenie obrzęku zmęczonych nóg, poprawa trawienia, złagodzenie dyskomfortu menstruacyjnego, wzmocnienie łuków stóp.

5. Otwarcie

Jak to zrobić: usiądź z wyprostowanymi plecami i rozłóż nogi jak najszerzej. Podczas wdechu unieś ręce do góry. Podczas wydechu pochyl się do przodu, najbardziej jak możesz, ale nie garb się, plecy trzymaj prosto.

Czas: 1 minuta, 8–10 powtórzeń.

Efekt: wzmocnienie pleców, pozbycie się skurczów w pachwinie, pobudzenie krążenia krwi w miednicy, poprawa funkcji jajników, regulacja cyklu miesiączkowego i zapobieganie cellulitowi.

PRZECZYTAJ TAKŻE: 4 ćwiczenia na seksowne ramiona dla kobiet. Wystarczy 5 minut.

6. Hero Pose w dół

Jak to zrobić: usiądź na macie, pięty powinny być pod pośladkami, rozłóż kolana na boki – trzymaj stopy razem, pochyl się do przodu. Rozciągnij ręce do przodu, jak najdalej, połóż czoło na podłodze, wytrzymaj chwilę w tej pozycji.

Czas: 1 minuta.

Efekt: odprężenie dolnej części pleców i szyi oraz pobudzenie krążenia krwi w obszarze miednicy.

7. Facing dog

Jak to zrobić: należy klęknąć na podłodze jak piesek, połóż łokcie tak, aby mieć je pod ramionami. Podnieść miednicę i wyprostuj ręce i nogi. Przenieś ciężar swojego ciała na nogi, próbując położyć stopy na podłodze. Trzymaj nogi prosto bez ich zginania, plecy także prosto bez garbienia się.

Czas: 2 razy, 30 sekund każdy.

Efekt: regeneracja komórek mózgowych, rozciąganie tyłu bioder, zmniejszenie oznak cellulitu, rozciąganie pleców i usuwanie skurczy szyi.

8. Poza tancerza

Jak to zrobić: z pozycji stojącej podnieś prawą nogę za siebie, zgnij ją w kolanie i chwyć kostkę prawą ręką. Pociągnij do tyłu i do góry. Opuść prawą nogę i przesuń ją do przodu, powtórz to samo z drugą nogą.

Czas: 30–40 sekund dla każdej nogi.

Efekt: poprawa postawy, funkcji nerek i metabolizmu.

9. Mostek barkowy

Jak to zrobić: połóż się na plecach, ugnij nogi w kolanach, rozstaw stopy na szerokość ramion i połóż ręce wzdłuż ciała. Podnieś miednicę i zegnij plecy, bez podnoszenia ramion, szyi lub głowy od podłogi.

Czas: 1 minuta.

Efekt: Eliminacja bólu pleców, zwiększenie siły brzucha i zapobieganie bolesnym okresom, zmniejszenie ilości tłuszczu w talii i poprawa trawienia.

10. Relaks

Jak to zrobić: połóż się na plecach, a jeśli zajdzie taka potrzeba, umieść pod głową małą poduszkę lub ręcznik. Zegnij kolana i pociągnij stopy jak najbliżej miednicy. Rozłóż kolana na boki i połącz stopy. Połóż ręce na boki. Oddychaj głęboko.

Czas: 3 minuty.

Efekt: odprężenie mięśni, pozytywny wpływ na nastrój, powolne rozciąganie dolnej części pleców i wnętrza bioder, stymulowanie krążenia krwi w miednicy i poprawa krążenia płynu limfatycznego.

Te ćwiczenia są świetne również dlatego, ponieważ nie potrzebujesz specjalnego przygotowania przed nimi. Możesz to zrobić w domu lub na świeżym powietrzu.

Źródło i zdjęcia: brightside.me

Koniecznie odwiedź naszą stronę f7city.pl