10 przykazań ojca. Od tego zależy szczęście Waszych dzieci.

0
855
Jakie znaczenie ma rola ojca w życiu dziecka? Dowiesz się w tym artykule. Zdjęcie: pixabay.com

Zbliża się Dzień Ojca. W związku z tym warto, aby każdy ojciec zaznajomił się z dziesięcioma przykazaniami. Od tego może zależeć szczęście Waszych dzieci. Matki mają instynkt, mężczyźni są troszkę inaczej skoncentrowani, dlatego lepiej będzie jak przypomną sobie, na czym polega rola taty.

Wiele kobiet nadal stara się brać wszystkie obowiązki i odpowiedzialność na swoje barki. Często powoduje to, że ojciec w oczach dziecka czuje się niepotrzebny i jest nieobecny.

Nie jest to dobre dla żadnej ze stron, ponieważ z biegiem czasu budzi tylko frustrację, ponieważ dziecko w końcu odczuje brak ojca. Wytworzy to deficyty, których nie da się wypełnić niczym innym. Po to jest się w związku, aby każdy trzymał się swojej roli, bez próby zastępowania drugiego rodzica, jeżeli nie ma takiej potrzeby.

Ten artykuł ma przypomnieć lub uświadomić ojcom ich rolę, ponieważ jestem przekonana, że niektórzy nie zdają sobie z tego sprawy. Być może dlatego, że sami nie mieli takich ojców, jakich potrzebowali. Bycie rodzicem to najbardziej odpowiednia rola w życiu i nie każdy się do tego nadaje.

Poniżej 10 przykazań dla każdego ojca. Od tego zależy, czy Wasze dziecko będzie się czuło szczęśliwe i kochane.

1.Obowiązkiem ojca wobec dzieci jest kochanie ich matki.

zdjęcie: pixabay.com

Jeżeli dziecko widzi, że ojciec kocha mamusię, to daje mu to poczucie bezpieczeństwa i stabilności. Dziecko na tej gwarancji miłości buduje całe swoje życie i system wartości. Miłość w rodzinie to dla dziecka fundament.

2. Ojciec w życiu dziecka musi być obecny.

zdjęcie: pixabay.com

Ojciec musi być obecny w życiu codziennym matki i dzieci. Musi podejmować decyzje, rozwiązywać codzienne problemy, być silnym ramieniem dla całej rodziny.

Statystycznie ojciec na wychowanie dzieci poświęca średnio mniej niż 5 minut dziennie. Badania sugerują, że jest związek między brakiem zainteresowania ze strony ojca, a słabymi wynikami dzieci w szkole, ich słabo rozwiniętym rozwojem umysłowym, przestępczością i agresją. Nie tyczy się to czasu, ale zaangażowania. Matka kocha bezwarunkowo, ojciec podchodzi do miłości warunkowo, ojciec stawia dziecku pewne wymagania.

3. Ojciec zawsze jest przykładem, czy mu się to podoba, czy nie.

zdjęcie: pixabay.com

Dziecko wzorce zachowań i system wartości w większości przejmuje od ojca, a nie od matki. To ojciec jest głową rodziny i ojciec jest dla dziecka bohaterem. Nawet jeśli już w dorosłym życiu dzieci temu zaprzeczają, to mimo to postawa ojca staje się wzorcem ich zachowań.

4. Ojciec zawsze ochroni.

zdjęcie: pixabay.com

Ojciec w oczach dziecka jest strażnikiem. To on broni całą rodzinę przed złem i cała rodzina tego oczekuje. Ojciec chroni także w sytuacji, gdy czegoś zabroni. Nawet, gdy dziecko się buntuje, to ma poczucie, że tata zrobił to, bo się troszczy i dba o mnie.

5. Ojciec motywuje.

zdjęcie: pixabay.com

Z racji, że tata więcej wymaga niż mama, to dziecko bardziej się stara dla taty niż dla mamy. Dlatego ojciec o wiele szybciej zmotywuje do działania niż matka. Ojciec powinien zachęcać dziecko do działania, do próbowania nowych rzeczy, chwalić każdy mały sukces, dopingować do starania się jeszcze bardziej.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: 9-latek uczył się i ciężko pracował na farmie. Ojciec dał mu kopertkę, która doprowadziła go do łez.

6. Ojciec powinien dużo rozmawiać ze swoim dzieckiem.

zdjęcie: pixabay.com

Często ojcowie, nawet jak już spędzają czas ze swoim dzieckiem to nie umieją z tym dzieckiem porozmawiać. Spędzają razem czas, ale nie rozmawiają. Ojciec zawsze powinien mówić o swoich uczuciach. Nawet powinien okazać swoją słabość, jeśli nie radzi sobie z jakimś problemem, a także powinien umieć słuchać o problemach swojej żony i dzieci. Każdy ma problemy adekwatne do swojego wieku. Nie wolno lekceważyć problemów swojego dziecka, tylko wysłuchać i doradzić, wesprzeć dobrym słowem i radą. Ojciec powinien zadbać o to, aby po każdym wspólnym posiłku chwilę ze sobą porozmawiać przy jednym stole, nie pomijając nikogo.

7. Ojciec uczy rozwiązywać problemy.

zdjęcie: pixabay.com

Ojciec w oczach dziecka jest drogowskazem w radzeniu sobie z życiem. Dziecko bacznie obserwuje podejście do życia swojego tatusia. Jeśli ojciec do wielu spraw podchodzi spokojnie i opanowanie to pokazuje dziecku jak podchodzić z dystansem do problemów. Takiemu dziecku w przyszłości łatwiej przyjdzie pokonywanie codziennych trudności.

8. Ojciec przebacza.

zdjęcie: pixabay.com

Dziecko bardzo dotkliwie odczuwa brak akceptacji dla pomyłek, potknięć i błędów. Ojciec zawsze musi dawać drugą szansę i wybaczać. Akceptować dziecko, takim jakim jest. Bez poczucia przebaczenia dziecko nie będzie umiało odnaleźć szczęścia i miłości. Odbierze mu to szanse na dobre, spełnione życie.

9. Ojciec zawsze pozostanie ojcem, nawet jeśli będzie mieszkać gdzieś indziej.

zdjęcie: pixabay.com

Każde dziecko powinno mieć kontakt ze swoim ojcem. Jeśli ojciec zaniedbuje kontakt ze swoim dzieckiem, zapomina o nich lub je opuszcza bez wytłumaczenia, to zadaje dziecku ranę, która nigdy się nie wyleczy.

10. Ojciec jest jak Bóg.

zdjęcie: pixabay.com

Wszystkie psychologiczne badania potwierdzają, że dzieci wytwarzają w swoich głowach obraz Boga w oparciu o obraz swojego ojca. To powinno uświadomić ojcom, jak ważna jest ich rola w życiu dzieci. Według książki Bruno Ferrero: „Wasze dzieci mają tylko Was”. Nie można tego zmarnować.

Jesteś z Poznania? Koniecznie zerknij do f7poznan.pl
Jesteś z Krakowa? Koniecznie zerknij do 
f7krakow.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie zerknij do 
f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie zerknij di 
f7warszawa.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie zerknij do 
f7lodz.pl
Jesteś z innego miasta? Koniecznie zerknij do 
f7city.pl