10 roślin doniczkowych, które oczyszczają powietrze i ochronią przed smogiem!

0
1665
zdjęcie: fastbox.su

Jakoś powietrza w Polsce na tle Unii Europejskiej nie wypada dobrze. Polska niestety należy do niechlubnej czołówki krajów Unii Europejskiej, jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza. Smog rozpanoszył się w wielu polskich miastach, a Polska nazywana jest Chinami Europy. Aby zminimalizować działanie zanieczyszczonego powietrza, koniecznie kup do domu te rośliny, które najskuteczniej oczyszczą mieszkanie z toksyn. 

Poniższe rośliny doniczkowe warto kupić do swojego domu bądź mieszkania, ponieważ skutecznie oczyszczą mieszkanie z toksyn. Wszystkie wymienione rośliny zostały opisane w książce „Rośliny oczyszczające powietrze. Zielone filtry anty-smogowe.”, którą napisali Boixiere-Asseray Ariene i Chaudet Genevieve.

Rośliny nie dość, że bardzo ładnie wyglądają (sprawiają, że dom wydaje się być bardziej ciepły, przytulny), to na dodatek są naturalnymi filtrami powietrza. Walczą z niewidocznymi dla ludzkiego oka zanieczyszczeniami, smogiem i falami elektromagnetycznymi, wytwarzanymi przez urządzenia elektryczne w naszym domu.

W każdym domu jest wiele zanieczyszczeń – amoniak, benzen, tlenek węgla, ksylen, formaldehyd (aldehyd mrówkowy), trichloroetylen, toluen – to siedem chemicznych zanieczyszczeń, krążących w powietrzu, którym na co dzień oddychamy. Część zanieczyszczeń pochodzi z zewnątrz. Pozostałe substancje emitowane są przez kosmetyki, środki czystości, materiały budowlane, tkaniny, ogrzewanie.

Według naukowców z Kansas State University, dodawanie roślin do sal szpitalnych przyspiesza leczenie pacjentów. W porównaniu z pacjentami przebywającymi w pomieszczeniach bez roślin, pacjenci w pomieszczeniach z roślinami przyjmują mniej leków przeciwbólowych, mają niższe tętno i ciśnienie krwi, doświadczają mniej zmęczenia i niepokoju i szybciej wypisuje się ich ze szpitala do domu.

W wymienionej powyżej książce autorzy przedstawiają 20 roślinnych superbohaterów, którzy na co dzień bardzo skutecznie pomagają nam oczyścić powietrze w domu. Poznajcie 10 cudownych roślin.

1. Areka

zdjęcie: ourhouseplants.com

Palma Areka jest względnie łatwą do pielęgnacji rośliną domową, która ma wiele do zaoferowania. Kwiat ten ma wiele imion – Areca lutescens, Chrysalidocarpus lutescens, Dypsis lutescens, Butterfly Palm (ponieważ liście przypominają motyle), Yellow Palm, Golden Cane i oczywiście Areca Palm (Palma Areka).

Popularność Palmy Areka w biurach jako rośliny doniczkowej wzrosła (i jest utrzymywana do dzisiaj) częściowo z powodu eksperymentów oczyszczania powietrza przeprowadzonych przez NASA i dr Wolverton w latach 80-tych. Chrysalidocarpus lutescens znajduje się na czele listy roślin badanych przez NASA pod kątem ich skuteczności w pochłanianiu ksylenu i formaldehydu obecnych w atmosferze.

2. Bluszcz

zdjęcie: flowerworksmqt.com

Bluszcz jest doskonałą rośliną oczyszczającą powietrze. Skutecznie pochłania formaldehyd, nieco mniej toluen, benzen, ksylen i trichloroetylen. Bluszcz odgrywa bardzo ważną rolę jako oczyszczacz powietrza w domu. Najważniejszą częścią pielęgnacji bluszczu jest światło. Roślina ta potrzebuje jasnego światła.

3. Chryzantema

zdjęcie: balconygardenweb.com

Chryzantema nie dość, że pięknie wygląda, to na dodatek skutecznie oczyszcza powietrze, usuwa z powietrza wiele toksyn, w tym formaldehyd, ksylen, benzen i amoniak. Kwiat należy umieścić w jasnym miejscu i codziennie sprawdzać, czy ziemia jest dobrze nawodniona.

4. Daktylowiec niski

zdjęcie: greensouq.ae

Daktylowiec niski (Phoenix roebelenii) – świetnie oczyszcza powietrze z wielu substancji toksycznych. Według badań przeprowadzonych przez NASA roślina ta znajduje się na czwartym miejscu, jeśli chodzi o pochłanianie formaldehydu i ksylenu.

PRZECZYTAJ TAKŻE: 26 DOWODÓW NA TO, ŻE ALOES JEST FANTASTYCZNĄ ROŚLINĄ LECZNICZĄ. NIE KUPUJ DROGICH LEKÓW! – f7dobry.com

5. Dracena deremeńska

zdjęcie: creativeplantdesigns.com

Dracena deremeńska (Dracaena deremensis) jest okazałą rośliną ozdobną o ciemnozielonych błyszczących liściach z jaśniejszymi przebarwieniami. Według badań przeprowadzonych przez NASA roślina ta znajduje się na szóstym miejscu, jeśli chodzi o pochłanianie formaldehydu, trichloroetylenu, benzenu i ksylenu.

6. Epipremnum złociste

zdjęcie: alphaplantes.com

Epipremnum złociste jest jedną z najpopularniejszych pnących roślin pokojowych. Przebadane przez Budowlane Centrum Nauki i Techniki (CSTB) z Nantes i wydział farmacji z Lille, epipremnum złociste wykazało zdolności do pochłaniania toluenu, benzenu, ksylenu i heksanu (przetestowane w Australii), a także formaldehydu (przetestowane przez NASA).

7. Filodendron czerwieniejący

zdjęcie: www.florastore.com

Filodendron czerwieniejący w Europie jest popularną rośliną doniczkową. Spośród wszystkich filodendronów przebadanych przez NASA to właśnie ta odmiana „Red Emerald” jest najskuteczniejszym oczyszczaczem powietrza. Perfekcyjnie radzi sobie z formaldehydem, troszkę słabiej z w walce trichloroetylenem.

8. Gerbera

zdjęcie: foistersflowers.com

Gerbera doniczkowa (Gebera jamesonii) to piękna roślina o kwiatach przypominających duże stokrotki, zazwyczaj w pastelowych barwach. Chociaż gerberą nie cieszymy się zbyt długo, to kwiat ten jest bardzo skutecznym sprzymierzeńcem w walce z formaldehydem, benzenem, toluenem i trichloroetylenem. Jest to dość trudna w uprawie, wymagająca i kapryśna roślina. Z tego powodu traktowana jest jako roślina jednoroczna.

9. Paprotka

zdjęcie: fastbox.su

Paprotka (Polypodium) oczyszcza powietrze ze szkodliwych toksyn wydzielanych z mebli, tapet, farb czy wykładziny. Najlepiej pochłania formaldehyd oraz ksylen. Naukowcy udowodnili, że paprotka neutralizuje również szkodliwe promieniowanie emitowane przez komputer i telewizor.

10. Skrzydłokwiat

zdjęcie: johnstowngardencentre.ie

Niektóre kleje, lakiery, farby czy masy szpachlowe, które wykorzystujemy w trakcie remontu wydzielają LZO (Lotne Związki Organiczne). Na szczęście wszystko zostanie pochłonięte przez skrzydłokwiat. To roślina o krzaczastym pokroju, doceniona ze względu na swój walor dekoracyjny oraz doskonałą umiejętność filtrowania powietrza. Kwiaty wydzielają przyjemny, intensywny zapach. Skrzydłokwiat oczyszcza powietrze z benzenu i formaldehydu. Roślina pochłania aceton i trójchloroetylen – wydzielany przez monitor i telewizor.

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj 🙂 

Koniecznie odwiedź naszą stronę f7city.pl