10 rzeczy, które mogą powodować ból szczęki

0
502

Ból szczęki jest bardzo niewygodny, a jeśli stanie się wystarczająco silny, może powodować osłabienie. Może wpływać na sposób, w jaki mówisz i jesz. Jeśli ból stanie się wystarczająco silny, może powstrzymać Cię od pracy, możliwości towarzyskich i innych ważnych rzeczy.

Istnieje wiele przyczyn bólu szczęki, a ustalenie przyczyny bólu jest kluczem do jego naprawienia. Proste rzeczy, takie jak infekcja zatok lub ból głowy, mogą powodować ból szczęki. Lub przyczyna może być poważniejsza, na przykład zawał serca lub uraz.

Ból szczęki może objawiać się bólem w pobliżu ucha lub po jednej lub obu stronach twarzy. Zwykle występuje podczas żucia, mówienia lub otwierania i zamykania ust w jakikolwiek sposób. Oprócz bólu możesz usłyszeć odgłos klikania, zgrzytania lub trzaskania.

Ten rodzaj bólu można zazwyczaj usunąć w domu, ale czasami może to wymagać wizyty u lekarza. Aby ustalić, czy powinieneś zobaczyć się z profesjonalistą, ważne jest, aby dowiedzieć się, co może powodować ból. Zawężając przyczynę, dowiesz się, czy powinieneś iść do lekarza i jak szybko powinieneś się tam dostać.

Dziesięć rzeczy, które mogą powodować ból szczęki

1.Zapalenie zatok przynosowych lub inne problemy z zatokami

Niektóre z Twoich jam zatok znajdują się w pobliżu stawu szczękowego, więc jeśli zatoki powodują problemy, możesz odczuwać ból. Problemy z zatokami mogą wystąpić, gdy zostaną zakażone i puchną, wywierając nacisk na otaczające obszary.

2. Neuralgia nerwu trójdzielnego

Neuralgia nerwu trójdzielnego to stan, który powoduje silny ból w okolicach twarzy. Jest to spowodowane uciskiem nerwu trójdzielnego, który daje czucie większości twarzy. Nawet lekkie ruchy twarzy mogą wywołać ból, więc możesz odczuwać ból podczas mówienia lub jedzenia.

Jeśli masz nerwoból nerwu trójdzielnego, ból prawdopodobnie będzie się nasilał z każdym atakiem. Na szczęście istnieją sposoby na kontrolowanie objawów tej choroby po jej zdiagnozowaniu.

3. Zaburzenia stawów i mięśni

Często znane jako TMJ lub TMD, to zaburzenie powoduje ból podczas ruchu lub stymulacji szczęki. Niektóre z rzeczy, które powodują zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego i mięśni obejmują:

 • obrażenia,
 • przemieszczony dysk,
 • artretyzm,
 • zgrzytanie zębami,
 • zaciskanie szczęki z powodu stresu lub niepokoju,
 • niewspółosiowość,
 • zapalenie.

4. Zawał serca

Ten rodzaj bólu jest zaskakującym objawem zawału serca, ponieważ większość ludzi o tym nie wie. Jeśli poczujesz ból po lewej stronie twarzy, zwróć szczególną uwagę na inne objawy. Niektóre z innych objawów zawału serca obejmują:

 • ból w klatce piersiowej, ucisk lub dyskomfort,
 • czujesz, że możesz zemdleć,
 • nudności,
 • czujesz, że nie możesz oddychać,
 • drętwienie lub mrowienie w lewym ramieniu.

Jeśli wystąpią objawy zawału serca, należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Czekanie jest niebezpieczne, więc lepiej być bezpiecznym i dać się sprawdzić i zbadać.

5. Infekcje zębów lub ból zęba

Infekcje zębów mogą rozprzestrzeniać się do kości szczęki, powodując ból promieniujący z tego obszaru. Często infekcja to ropień zęba spowodowany infekcją bakteryjną. Twój ząb też będzie boleć, więc pomoże ci to zidentyfikować, czy to jest ten problem.

6. Uraz lub kontuzja

Uszkodzenie kości szczęki spowoduje ból, a ciężkość urazu określi poziom bólu. Kość mogła zostać złamana lub wybita.

Możesz również zauważyć siniaki, obrzęki i luźne lub brakujące zęby. Niezależnie od tego, czy Twoje obrażenia są poważne, czy niewielkie, ból będzie aż nazbyt realny.

7. Ból głowy

Jakby ból głowy nie był wystarczająco silny, może on również powodować ból twarzy. Klasterowe bóle głowy mogą powodować ból twarzy i oczu, i są intensywne.

Napięciowe bóle głowy również mogą powodować ten rodzaj bólu. Te bóle głowy będą odczuwalne, gdy mięśnie głowy lub szyi będą napięte. Napięciowe bóle głowy są częste, więc istnieje duża szansa, że powodują ból szczęki.

8. Guma do żucia

To pozornie nieszkodliwe działanie może spowodować ból szczęki. Jeśli często żujesz gumę, może ona przepracować stawy i mięśnie. Powoduje bolesność i stan zapalny, który utrudnia poruszanie ustami.

Czytaj: Co się dzieje w żołądku, kiedy połkniesz gumę do żucia?

9. Stres i lęk

Lęk i stres prowadzą do napięcia, które może powodować zaciskanie i zgrzytanie zębami. Zgrzytanie lub zaciskanie może spowodować uszkodzenie kości szczęki i zębów, wywierając jeszcze bardziej nienaturalny nacisk na ten obszar.

10. Ucho pływaka

Znane również jako zapalenie ucha zewnętrznego, ucho pływaka to infekcja ucha w kanale, który przebiega od błony bębenkowej do otworu. Dzieje się tak, gdy do kanału przedostają się bakterie, grzyby lub wirus. Często zdarza się to, gdy ktoś pływa.

Jednak pozostałość wody w uchu po pływaniu to nie jedyna przyczyna. Możesz również rozwinąć tę infekcję, używając wacików bawełnianych lub wkładając inne rzeczy do przewodu słuchowego.

Czytaj: Szkoły dla syren, czyli jak spełnić marzenie z dzieciństwa.

Jak łagodzić ból szczęki?

Możesz leczyć ból szczęki w domu za pomocą naturalnych środków. Jednym ze sposobów zmniejszenia lub wyeliminowania bólu jest unikanie gumy do żucia i innych lepkich cukierków. Możesz także spróbować rozciągnąć lub masować mięśnie lub użyć gorącego lub zimnego opakowania w bolesnym miejscu.

Korzystanie z gorącego lub zimnego opakowania

Jeśli nie masz zimnego opakowania, możesz włożyć lód do plastikowej torby i zawinąć w szmatkę. Gdy to zrobisz, umieść go na bolesnym miejscu na około 10 minut. Zdejmij go na 10 minut, a następnie zrób to ponownie.

Jeśli uważasz, że coś gorącego zadziała lepiej, możesz spróbować tego w taki sam sposób, jak zimna szmatka. Możesz również zmoczyć myjkę gorącą wodą i nałożyć ją na miejsce, jeśli nie masz gorącej ściereczki pod ręką.

Gorące lub zimne opakowania mogą rozluźnić mięśnie, aby złagodzić ból. Możesz to zrobić tyle razy, ile potrzebujesz, o ile pamiętasz, aby zdejmować to co 10 minut. I jeśli wybierasz gorącą opcję, uważaj, żeby nie zrobić sobie krzywdy.

Masowanie

Możesz użyć palca wskazującego i środkowych palców, aby delikatnie nacisnąć bolesne miejsca. Naciskając, potrzyj okrężnymi ruchami około dziesięć razy, otwórz usta i zrób to ponownie. Uważaj, aby nie naciskać zbyt mocno.

Poznaj techniki redukujące stres

Nauka zmniejszania stresu może pomóc złagodzić napięcie, które powoduje zgrzytanie lub zaciskanie zębów. Możesz spróbować takich rzeczy, jak joga, medytacja lub głębokie oddychanie, aby zrelaksować się w stresujących chwilach. Nie poddawaj się, jeśli pierwsza metoda, którą wypróbujesz, nie działa, ponieważ różne techniki odstresowania działają na różnych ludzi.

Unikaj klejącej żywności

Ponieważ pokarmy do żucia mogą powodować ból, unikaj ich, kiedy tylko możesz. Pokarmy, których należy unikać, to guma do żucia, żelki, tzw. mordoklejki lub cokolwiek innego, co powoduje, że szczęka pracuje w nadgodzinach. Jeśli podczas jedzenia boli Cię szczęka, powinieneś rozważyć ograniczenie tego konkretnego produktu.

Kiedy udać się do lekarza?

Chociaż często możesz leczyć ból w domu, są chwile, kiedy potrzebny jest lekarz. Nasilenie bólu zależy od tego, co go powoduje, dlatego najpierw należy rozważyć przyczynę.

Jeśli ból jest spowodowany napięciem, możesz nauczyć się lepiej się relaksować lub skorzystać z pomocy terapeuty. Jednak rozpoznanie problemu czasami wystarczy, aby pomóc.

Ale jeśli ból jest spowodowany problemem dentystycznym, wizyta u dentysty może złagodzić ból i rozwiązać problem. Stomatolog może określić, gdzie jest problem i co należy zrobić, a także może pomóc w zgrzytaniu lub zaciskaniu zębów. Problemy stomatologiczne należy leczyć szybko, ale zazwyczaj nie są to nagłe przypadki.

W przypadku bólu w klatce piersiowej, pocenia się lub duszności należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Powinieneś także natychmiast zgłosić się do lekarza, jeśli ból jest nagły, silny lub nastąpił po wypadku.

Jeśli nie możesz otworzyć, zamknąć lub prawidłowo poruszać szczęką, wizyta u lekarza jest dobrym pomysłem.

Ból szczęki jest nieprzyjemny i może być potwornie rozpraszający. Ból może przeszkadzać w codziennym życiu i powodować brak koncentracji. Poza tym ból może wskazywać na coś poważniejszego.

Jeśli którakolwiek z możliwych przyczyn omówionych powyżej brzmi podobnie do tego, czego doświadczasz, dowiedz się, co możesz zrobić, aby to naprawić.

Jeśli naturalne domowe środki nie pomogą złagodzić bólu, być może nadszedł czas, aby udać się do lekarza. Weź pod uwagę czynniki omówione powyżej i zastanów się, czy potrzebujesz profesjonalnej opinii. Podążaj za swoim przeczuciem, ponieważ zwykle jest poprawne. Wsłuchaj się w swoje ciało.

johannesfloe.com – Art to remember