10 sekretów, których stewardesy nigdy Ci nie powiedzą

0
479
Shutterstock

Tyle rzeczy dzieje się za kulisami. Istnieje cały świat protokołów, zasad, tajemnic i kodów, o których nawet najbardziej doświadczeni podróżnicy często nic nie wiedzą.

Im więcej wiesz o podróżach lotniczych, tym bezpieczniej będziesz podejmować przyszłe decyzje. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, czego nie mówią stewardesy.

10. Te awaryjne maski tlenowe zapewniają tlen do 15 minut.

Shutterstock

Wszyscy słyszeliśmy ostrzeżenia poprzedzające każdy lot o założeniu maski przed udzieleniem pomocy dziecku. Nie ogłoszono, że przepływający tlen będzie trwał od 12 do 15 minut. Zanim wpadniesz w panikę, wiedz, że większość pilotów w tym czasie zleci samolotem na niższą wysokość. Jednak największe ryzyko występuje w pierwszych 30 sekundach: w tyle czasu musisz założyć na siebie maskę, zanim zemdlejesz.

9. Jeśli ktoś umrze podczas lotu, może pozostać na swoim miejscu do czasu lądowania.

Shutterstock

W przypadku niektórych lotów podczas pandemii, które działają ze zmniejszoną przepustowością, może być dostępne miejsce na wypadek sytuacji awaryjnej; Jednak normą, jeśli pasażer umrze, gdy samolot jest w powietrzu, jest to, że stewardesy przypinają tę osobę na swoim siedzeniu do czasu lądowania, zakładając, że nie ma wolnego miejsca ani dodatkowego rzędu.

Czytaj: 113 uchodźców z Afganistanu przyleciało do Poznania

8. Dzwonki, które brzmią w trakcie lotu, to tajny kod.

Shutterstock

Stewardesy używają dzwonków do sygnalizowania sobie nawzajem wielu rzeczy, od wyczerpywania się zapasów przekąsek po wzrost turbulencji. Czasami dzwonki mają większe znaczenie, ostrzegając stewardesy o sytuacji awaryjnej lub zmianie trasy.

7. Słuchawki i wkładki douszne nie są nowe.

Shutterstock

W branży lotniczej to brudny sekret, że zestawy słuchawkowe i wkładki douszne są poddawane recyklingowi po każdym locie — nawet te, które są dostarczane w plastikowych torebkach, które trzeba otwierać. Linie lotnicze po prostu je zbierają, czyszczą i ponownie pakują każdą parę.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

6. Stewardesy nie znoszą nalewania dietetycznej coli.

Shutterstock

Żaden inny napój nie musuje tak bardzo, jak ten napój gazowany. Dietetyczna cola wymaga dodatkowego czasu, aby po prostu poczekać, aż bąbelki opadną – tak dużo, że w czasie potrzebnym na nalanie jednej dietetycznej coli stewardessa może nalać trzy inne drinki.

Czytaj: Dlaczego nigdy nie należy pić gorących napojów w samolocie

5. Ale dadzą ci całą puszkę, jeśli poprosisz.

Shutterstock

Rutynowe nalewanie napojów wypełnia tylko od połowy do trzech czwartych plastikowego kubka, ale nie ma zasady, że nie można mieć więcej. Jeśli poprosisz o całą puszkę, stewardesa ci ją przyniesie.

4. Twoja karta pokładowa zawiera wiele tajnych, niewiarygodnie osobistych informacji.

Shutterstock

Odczytywanie kodów z karty pokładowej staje się bardziej skomplikowane. Najbardziej interesującą – i tajną – częścią Twojego biletu jest sześciocyfrowy alfanumeryczny segment zakodowanego tekstu, zwany PNR lub Numerem Nazwiska Pasażera, który zawiera Twój numer częstego lotu oraz plany podróży na przyszłość. Ktoś może wykorzystać te informacje, aby uzyskać dostęp do Twojego konta, a nawet zmienić kod PIN, aby uniemożliwić Ci dostęp w przyszłości.

3. Numer lotu jest również zakodowaną informacją.

Shutterstock

Niektóre elementy wydrukowane na karcie pokładowej są oczywiste, na przykład dwie pierwsze litery kodu lotu to po prostu linia lotnicza, w której dokonano rezerwacji — na przykład AA dla American Airlines lub NK dla Spirit Airlines (OK, to trochę mniej oczywiste).

Ostatnia cyfra kodu lotu sygnalizuje kierunek lotu, z nieparzystymi lotami skierowanymi na południe i zachód, a lotami o numerach parzystych skierowanymi na północ i wschód.

2. Samolot nie jest najbardziej ryzykowną częścią Twojej podróży w erze COVID-19.

Shutterstock

Przy stałej cyrkulacji przez dwa filtry HEPA powietrze wewnątrz samolotu jest czystsze, niż można by się spodziewać. Co dwie do trzech minut jest odświeżane powietrzem z zewnątrz.

1. Samoloty są teraz czystsze niż myślisz.

Shutterstock

Przed COVID-19, stoliki w samolotach były czyszczone tylko raz w miesiącu i były znane z zarazków. Teraz ekipy sprzątające przyjeżdżają, by spryskać każde siedzenie, ścianę i otwór dezynfekującym środkiem dezynfekującym.

Przecierają też tace, oparcia siedzeń i podłokietniki. Jeśli chodzi o częstotliwość, zależy to od linii lotniczej. Niektórzy operatorzy, tacy jak Delta, są zobowiązani do czyszczenia po każdym locie.