Język polski nie należy do najłatwiejszych języków. Pewne słowa sprawiają nam trudność. I nie mam na myśli tylko zapisu, wymowy czy odmiany. Chodzi mi także o ich zastosowanie. Stara jak świat zasada mówi, żeby używać słowa tylko te, których znaczenie rozumiemy i nie powinniśmy używać słów, których znaczenia nie jesteśmy pewni. Warto najpierw upewnić się i sprawdzić znaczenie danego słowa, a potem dopiero je mówić lub pisać.
Mówi się, że język polski jest najtrudniejszym językiem na świecie. Potwierdzi to każdy obcokrajowiec, który z wielkim trudem uczył się naszego języka. Jednak nawet my Polacy czasami popełniamy gafy związane z wymową, pisownią i zastosowaniem pewnych słów.
Nawet nie czasami, a często tych 10 słów wypowiadamy, nie rozumiejąc ich znaczenia. Błędy te są powielane i co gorsza utrwalane. Przez to coraz więcej osób używa błędnie tych słów. O jakich słowach mowa?
1. Bynajmniej
To słowo błędnie rozumiane przez wielu ludzi stałą się już klasyką. Słowo te w 90% jest źle używane. Najczęściej „bynajmniej” myli się ze słowem „przynajmniej” lub stosuje się je jako partykułę podkreślającą potwierdzenie. A tymczasem słowo to należy używać w dokładnie odwrotny sposób – jako partykułę podkreślającą przeczący charakter wypowiedzi (np. „Nie mam bynajmniej zamiaru oglądać tego filmu”) lub samodzielnie – jako odrzucenie twierdzącej odpowiedzi lub przeczącą odpowiedź na usłyszane pytanie (np. „Czy już pan skończył?” „Bynajmniej”).
2. Dedykowany
Ktoś może komuś dedykować książkę, obraz lub inne dzieło sztuki. Ludzie „dedykować” często mylą ze słowem „przeznaczać”. W ten sposób strzelamy gafę i np. dedykujemy rozwiązanie jakiemuś problemowi, dedykujemy kosmetyki danej grupie wiekowej. Nie, nie i jeszcze raz nie – to jest błąd.
3. Kolaboracja
Początkowo „kolaboracja” oznaczała w naszym języku współpracę. W ten sposób rozumie to słowo wiele osób do dziś. Dlatego w wywiadach różnych artystów można usłyszeć, że zaczęli ze sobą „kolaborować”. Niestety, to słowo zmieniło swoje znaczenie. Podczas II wojny światowej słowo troszkę zmieniło swoje znaczenie. Kolaborantami nazywano w tym okresie osoby współpracujące z okupantem. Dlatego słowo „kolaboracja” ma negatywny wydźwięk i oznacza współpracę z wrogiem.
4. Atencja
„Atencja” często jest mylona ze słowem z języka angielskiego „attention”. Jeżeli cieszyłaś się atencją to znaczy, że ktoś darzył Cię wielkim szacunkiem. Jednak jeżeli uważasz, że „atencja” oznacza to, że udało Ci się przyciągnąć czyjąś uwagę, to w tę stronę tak nie działa. Bardzo wiele osób myli używanie słowa „atencja” z angielskim słowem „attention”, co oznacza właśnie „uwaga”.
5. Tudzież
Tudzież jest spójnikiem i możemy to słowo używać podobnie jak „i” czy „oraz”. Często jednak ludzie błędnie używają jako zamiennik z „lub” czy „albo”. Dodatkowo niektórzy językoznawcy twierdzą, że słowo „tudzież” jest już archaizmem i nie powinno się go używać. A już tym bardziej już używa się to słowo niepoprawnie.

6. Jakby/tak jakby
Słowo „jakby”, albo częściej stosowane „tak jakby” ma osłabić wydźwięk wyrazu, któremu towarzyszy. Kiedy chcesz wyrazić niepewność lub nie zabrzmieć pewnie i zdecydowanie, możesz dodać „jakby” lub „tak jakby”. Często ludzie umieszczają to słowo tam, gdzie jest ono zupełnie niepotrzebne.
7. Strasznie
To niewiarygodne, że słowo „strasznie” oznaczające, że coś przerażającego, stało się określeniem zastępującym „bardzo”. I w ten sposób prawie wszędzie można usłyszeć, że ktoś „strasznie coś lubi”, albo było „strasznie miło”, albo ktoś jest „strasznie ładny”, a co gorsza często ktoś się „strasznie cieszy” z jakiegoś powodu. Tak naprawdę możemy się „czegoś strasznie bać”, bo nie występuje tu kontrast między zastosowanymi wyrazami (słowo „strasznie” podkreśla negatywne odczucia). Jednak nie można kogoś „strasznie” lubić.
8. Pretensjonalny
Słowo „pretensjonalny” bardzo często jest mylone z określeniem kogoś, kto ma pretensje. Wiem, brzmi podobnie i można się pomylić, ale „pretensjonalny” nie określa osobę, która ma pretensje. „Pretensjonalny” określa osobę, która jest sztuczna, nienaturalna.
9. Generalnie
Błędne używanie tego słowa w naszym kraju to także klasyk. Wiele osób od słowa „generalnie” zaczyna co drugie zdanie. Tymczasem, jak wyjaśnia profesor Bralczyk, słowo te można stosować w dwóch różnych sytuacjach: po pierwsze jako zamiennik słowa „ogólnie” i po drugie jako zastępstwo dla słowa „całkowicie”.
10. Dokładnie
Niektóre osoby używają słowa „dokładnie”, gdy chcą twierdząco odpowiedzieć, np. „Postąpiła nieelegancko” – „Dokładnie!”. Tymczasem słowo „dokładnie” oznacza całkiem co innego, oznacza – starannie. Teraz sama widzisz, że używanie wyrazu w podobny sposób, jak w powyższym przykładzie nie jest poprawne.
PRZECZYTAJ TAKŻE: ZNAMY JUŻ SŁOWO ROKU 2018. WYGRAŁ ZWROT NAWIĄZUJĄCY BEZPOŚREDNIO DO PROBLEMU CAŁEGO ŚWIATA – f7dobry.com
Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj ?
Koniecznie odwiedź naszą stronę f7city.pl