10 tajemniczych miejsc na całym świecie, które trudno wyjaśnić nawet naukowcom

0
704
The Blood Falls seeps from the end of the Taylor Glacier into Lake Bonney. The tent at left provides a sense of scale for just how big the phenomenon is. Scientists believe a buried saltwater reservoir is partly responsible for the discoloration, which is a form of reduced iron.

Ziemia nigdy nie przestaje nas zaskakiwać. Są takie miejsca, które są bardzo tajemnicze i których wyjaśnić nie potrafią nawet naukowcy, pomimo dużej wiedzy i wielu lat nauki.

Naukowcy przyrody szukają odpowiedzi, a każdy z nas jest zdumiony tajemnicami, które świat wciąż odkrywa.

1. Krwiący Wodospad, Antarktyda

Zdjęcie: National Science Foundation

Lodowiec Taylor na Antarktydzie to jedno z najbardziej niezwykłych miejsc na ziemi. To właśnie tam znajduje się tak zwany „krwawy wodospad”, z którego szczelin wypływa woda o czerwonym zabarwieniu. Miejsce to przypomina krwawiącą ranę.

Zacieki zostały po raz pierwszy zaobserwowane w 2009 roku. Początkowo uważano, że to nietypowe zjawisko jest związane z występującymi w wodzie algami. Glacjolodzy i mikrobiolodzy próbowali ustalić, co powoduje tajemniczy czerwony przepływ. Doszli do wniosku, że źródłem jest podziemne jezioro bogate w żelazo, które nadaje wodzie czerwony odcień. Co dziwniejsze, ostatnie badania ujawniły mikroorganizmy żyjące 400 metrów pod lodem, utrzymywane przy życiu przez żelazo i siarkę w wodzie.

2. Wzgórze magnetyczne, Moncton, Nowy Brunszwik

Zdjęcie: Parks Canada Agency

Co może spowodować, że samochód stoczy się do tyłu bez prądu? Siła magnetyczna z Ziemi? Coś jeszcze bardziej fantastycznego? Od lat 30. XX wieku, kiedy odkryto zjawisko Wzgórza Magnetycznego (które niemal natychmiast promowano jako atrakcję turystyczną), ludzie próbowali odkryć jego zagadkę.

Magnetic Hill (wzgórze magnetyczne) to miejsce, gdzie samochody same jadą, bez żadnego napędu. Jakaś niewidzialna siła ciągnie pojazd ku górze. Jeśli to złudzenie i jeśli w istocie zbocze nachylone jest ku dołowi, to musi być to złudzenie niezwykle potężne i już samo w sobie stanowi nie lada atrakcję. Jednak nikt nie potrafi wytłumaczyć, dlaczego samochód odwrócony w przeciwnym kierunku również się porusza.

3. Surtsey, Islandia

Zdjęcie: Getty Images / Gerard Gery

Surtsey to wyspa wulkaniczna u południowych wybrzeży Islandii. Powstała na skutek podmorskiej erupcji wulkanicznej, która rozpoczęła się na głębokości 130 metrów i wyłoniła się na powierzchnię 14 listopada 1963. Erupcja zakończyła się 5 czerwca 1967.

Surtsey teraz jest wykorzystywana wyłącznie do badań naukowych i obserwacji. Nikt nie może na nią wejść oprócz kilku naukowców. Głównym celem ich pracy jest lepsze zrozumienie, jak ekosystem tworzy się od zera, bez żadnego wpływu człowieka.

4. Głazy Moeraki, Nowa Zelandia

Zdjęcie: Karsten Sperling

Duże kuliste głazy – niektóre o obwodzie 370 cm – są rozrzucone na plaży Koekohe na wschodnim wybrzeżu Wyspy Południowej w Nowej Zelandii. Powstały miliony lat temu na dnie morskim. Zabarwione na szaro septarie leżą na brzegu morza pojedynczo lub w grupach. Wywołana przez fale erozja występującego na wybrzeżu mułowca regularnie uwalnia nowe kule.

Według legend osiadłych tu Maorysów, głazy są resztkami koszy na węgorze, tykw i batatów, które zostały wyrzucone na brzeg z wraku legendarnego statku Araiteuru.

Podobne kule zwane „Katiki Boulders” są znane ze skierowanego na północ brzegu w Shag Point, położonego ok. 19 km na południe od miejsca występowania głazów Moeraki. Część z nich jest kulista, część owalna, a część ma kształt dysku i niektóre z nich, w przeciwieństwie do głazów Moeraki, zawierają kości mozazaurów i plezjozaurów.

5. Longyearbyen, Norwegia

Zdjęcie: Chris Jackson / Getty Images

Od 20 kwietnia do 23 sierpnia słońce nigdy nie zachodzi nad Svalbard, norweskim archipelagiem leżącym na północ od Grenlandii na Morzu Arktycznym. Zjawisko to sieją spustoszenie we wszystkich zegarach biologicznych. Czy akurat jest południe Czy jest północ? Po dniu lub dwóch trudno powiedzieć.

Czytaj: Fotograf podróżuje po świecie od trzech lat uwieczniając na zdjęciach wschody słońca

6. Pamukkale, Turcja

Zdjęcie: Getty Images

To, co wydaje się być śnieżnym krajobrazem w południowo-zachodniej Turcji, jest w rzeczywistości wynikiem złóż węglanu wapnia z 17 naturalnych gorących źródeł gromadzących się przez tysiące lat. Od końca drugiego wieku p.n.e. obszar ten w pobliżu dzisiejszego Denizli był miejscem dla tych, którzy mieli nadzieję na powrót do zdrowia dzięki bogatej w minerały wody, której temperatura dochodzi do 100 stopni Fahrenheita.

W czasach starożytnych powyżej tarasów powstało miasto – uzdrowisko o nazwie Hierapolis. Dziś można zobaczyć pozostałości tej starożytnej łaźni, ale to oszałamiające tarasy, klify i skamieniałe białe wodospady Pamukkale nadają temu miejscu niezwykłe naturalne piękno.

7. Racetrack Playa, Dolina Śmierci, Kalifornia

Zdjęcie: Getty Images

To, jak zwykłym kamieniom udaje się „wędrować” po powierzchni plaży Racetrack Playa w Parku Narodowym w Dolinie Śmierci jest tajemnicą, którą ludzie próbują rozwiązać od 1915 r., kiedy poszukiwacz i jego żona zauważyli ślady, które zdawały się wskazywać, że kamienie w jakiś sposób przemierzyły sucha ziemie. Bez kosmicznej interwencji kamienie wymagałyby sił lądowych, aby je poruszyć.

Ale jaka siła jest w stanie poruszyć takimi ogromnymi kamieniami? Obecna dominująca teoria przedstawiona przez zespół fizyków w 2011 r., to taka, że lód, który tworzy się wokół kamieni, powoduje ich ruch, dzięki czemu zostawiają ślad za sobą. Wielu odwiedzających wciąż ma nadzieję jednak na bardziej mistyczne wyjaśnienie.

8. Eternal Flame Falls, Orchard Park, Nowy Jork

Zdjęcie: MPMA Jewski

Za kaskadą małego wodospadu w części Shale Creek Preserve w Chestnut Ridge Park na przedmieściach Buffalo w stanie Nowy Jork można zobaczyć coś, co wydaje się być złudzeniem optycznym: migotliwy złoty płomień. Właściwie poczujesz go, zanim go zobaczysz.

Wada geologiczna pozwala na ucieczkę około 1 kilograma metanu dziennie na powierzchnię, gdzie w pewnym momencie, być może na początku XX wieku, odwiedzający wpadli na pomysł, aby go podpalić. Woda czasami gasi płomień, ale zawsze jest inny turysta z zapalniczką, który go ponownie zapali.

9. Old Faithful, Park Narodowy Yellowstone, Wyoming

Zdjęcie: AFP / Getty Images / Mark Ralston

Old Faithful to gejzer położony w Parku Narodowym Yellowstone w amerykańskim stanie Wyoming. Old Faithful nie jest ani największym ani najbardziej regularnie wybuchającym gejzerem w parku, jednak jest jednym z najpopularniejszych, ponieważ wybucha regularnie i najczęściej z wszystkich dużych gejzerów.

Gejzery to gorące źródła z wyzwaniami hydraulicznymi, które powodują erupcje. Ponad 300 można znaleźć w całym parku, a żaden nie jest bardziej znany niż Old Faithful. W rzeczywistości Old Faithful jest powodem, dla którego Yellowstone został wyznaczony jako park narodowy – pierwszy w Stanach Zjednoczonych – w 1872 roku.

Jego nazwa pochodzi od postrzeganej regularności erupcji, które występują co 55–120 minut i trwają od dwóch do pięciu minut. Spektakularne erupcje pozostają źródłem fascynacji dla ponad 3,5 miliona osób, które odwiedzają Yellowstone każdego roku. Fakt, że erupcje nie są tak regularne, jak mogłoby się wydawać – i że średni okres erupcji wydaje się wydłużać – fascynuje geologów.

10. Wyładowania atmosferyczne nad Catatumbo, Wenezuela

Zdjęcie: Wikipedia Commons

Dzięki swojej wilgotności, wysokości i uderzeniom wiatru z gór i morza południowo-zachodni róg jeziora Maracaibo w Wenezueli ma najwyższą na świecie częstotliwość wyładowań atmosferycznych (250 błysków na kilometr kwadratowy rocznie).

Ponad 200 nocy rocznie, ze szczytami w maju i październiku, błyskawice wypełniają niebo – czasem 25 lub więcej błysków na minutę. Światło generowane przez wyładowania jest widoczne z odległości setek kilometrów i wykorzystywane było do nawigacji przez załogi statków, stąd też zyskało przydomek „latarni z Maracaibo” i „latarni Catatumbo”.

Ten fenomen przyrodniczy stał się atrakcją dla podróżników, którzy przyjeżdżają tam aby oglądać ten wyjątkowy spektakl.

Czytaj: 20 GEOLOGICZNYCH CUDÓW ŚWIATA. ZIEMIA MA WIELE PIĘKNYCH MIEJSC!