10 wskazówek, jak stworzyć zdrowy styl życia dla swojego dziecka

0
207
10 zasad zdrowego stylu życia dla dzieci. Zdjęcie: pl.freepik.com

Rodzice muszą stworzyć opiekuńcze i zdrowe środowisko, w którym ich dzieci będą dorastać. Bez względu na to, czy śpią odpowiednią ilość godzin, zdrowo się odżywiają, czy szanują starszych, dzieci przyjmują wszystko, z czym mają do czynienia.

Opieka nad młodą osobą może być przytłaczająca, ponieważ dzieci nie wyrażają odpowiednio swoich potrzeb. Aby zmniejszyć ryzyko zdrowotne i pobłażać złym nawykom, rozważ poniższe dziesięć wskazówek, jak stworzyć zdrowy styl życia dla swojego dziecka.

1. Promuj zdrowe odżywianie

Brak nadzoru rodzicielskiego może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie i samopoczucie dziecka. Niezależnie od tego, czy Twoje dziecko zostaje w domu, czy regularnie chodzi do szkoły, bądź na bieżąco z jego zajęciami i z kim ma do czynienia.

Na przykład w domu upewnij się, że lodówka i spiżarnia mają zapasy zdrowej żywności, a dostępnych jest mniej śmieciowych produktów lub fast foodów. Jedzenie warzyw i owoców jest niezbędne, ale pozwól dziecku swobodnie decydować, co chce jeść. Pozwól im wybierać artykuły spożywcze podczas zakupów spożywczych. Aby uniknąć objadania się, przygotuj posiłki z wyprzedzeniem. Aby nie dopuścić do niezdrowych przekąsek, upewnij się, że mają one zdrowszą alternatywę. Na przykład daj im słodkie i soczyste owoce zamiast tabliczki czekolady. Możesz też podawać szklankę wody z jakimś owocem w środku zamiast napojów gazowanych do każdego posiłku.

Czytaj: Twoje dziecko nie chce jeść warzyw? Nagradzaj je naklejkami

2. Uważaj na wszelkie schorzenia

Bądź świadomy wszelkich warunków zdrowotnych, aby promować zdrowy tryb życia u swoich dzieci. Dzieci z określonymi schorzeniami wymagają dodatkowej opieki i wsparcia. Na przykład dziecko z porażeniem mózgowym (CP) może mieć problemy z dietą. Ze względu na podatność na problemy żołądkowo-przełykowe dzieciom z mózgowym porażeniem dziecięcym (MPD) trudno jest wygodnie jeść.

Aby zapewnić zdrowy wzrost, stosuj odpowiednie metody żywienia. Dzieci z porażeniem mózgowym mogą potrzebować sondy do karmienia, a proces zaspokajania ich potrzeb żywieniowych może być kosztowny. Niestety na porażenie mózgowe na razie nie ma lekarstwa. Załóżmy jednak, że u Twojego dziecka zdiagnozowano MPD z powodu błędu w sztuce lekarskiej lub zaniedbania. W takim przypadku prawnik zajmujący się porażeniem mózgowym może uzyskać rekompensatę finansową za stan Twojego dziecka. Nagroda pieniężna pomaga zapłacić za opiekę zdrowotną, urządzenia wspomagające, edukację specjalną i terapię.

3. Monitoruj aktywność w szkole

Kiedy Twoje dziecko wychodzi do szkoły, prawdopodobnie spożywa niezdrowe lub niehigieniczne jedzenie. Sprawdź artykuły spożywcze i standardy higieny w szkolnej stołówce Twojego dziecka. Unikaj wysyłania dziecka do szkoły, w której są automaty z batonami i niezdrowe artykuły spożywcze.

Informuj administrację szkoły na bieżąco o potrzebach i ograniczeniach żywieniowych Twojego dziecka, zwłaszcza jeśli ma alergie lub inne schorzenia. Na przykład, możesz codziennie pakować dziecku lunch, aby nauczyć je zdrowych nawyków żywieniowych. Pomaga to śledzić, co Twoje dziecko spożywa i unikać niezdrowej żywności.

Czytaj: Trwa konkurs na maskotkę Igrzysk Europejskich

4. Codzienna aktywność fizyczna

Dzieci wymagają co najmniej sześćdziesięciu minut regularnej aktywności fizycznej. Niektóre formy aktywności fizycznej, takie jak spacery po kolacji, jazda na rowerze lub gra w piłkę, mogą być zabawnym sposobem na nawiązanie więzi z dzieckiem. Możesz także sprawdzić w centrach społeczności gry i zajęcia. Zorganizuj spotkania z przyjaciółmi Twojego dziecka i ich rodzinami.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

5. Jedzcie razem posiłki

Wspólne jedzenie może znacząco wpłynąć na styl życia Twojego dziecka. Cała rodzina jedząca razem tworzy szczęśliwe i opiekuńcze środowisko dla dziecka. Ponadto rodzinne obiady mogą być dobre do interakcji z dzieckiem, jeśli jesteś pracującym rodzicem. Możesz zapytać ich o ich dzień i dać im znać, że jesteś zaangażowany w ich życie. Ponadto obiady rodzinne są często przygotowywane z wyprzedzeniem i przygotowywane w domu, co może pomóc ograniczyć wydatki na żywność.

6. Nie używaj jedzenia jako nagrody

Używanie żywności jako nagrody jest niezdrowe dla emocjonalnego i fizycznego samopoczucia Twojego dziecka. Możesz pomyśleć, że zrobienie tego kilka razy nie zaszkodzi, ale stopniowo staje się to dla dziecka wskazówką do zjedzenia ulubionego jedzenia w wyniku zrobienia czegoś dobrego. Może to też zakłócić ich naturalne pragnienie. Zamiast ograniczać ulubiony posiłek dziecka, ogranicz wielkość porcji lub częstotliwość spożywania. Zamiast jedzenia używaj przedmiotów nieżywnościowych jako nagród, takich jak dodatkowe piętnaście minut czasu na zabawę lub nowy zestaw kredek.

7. Jedź kolorowo

Dzieci polegają na rodzicach, którzy dostarczają im pożywne posiłki, dopóki nie staną się dorosłymi i będą mogły zadbać o swoje potrzeby. Dlatego do każdego posiłku lub przekąski podawaj świeże i pyszne warzywa i owoce. Uważaj na to, skąd pozyskujesz owoce i warzywa. Ogólnie rzecz biorąc, dzieci powyżej czwartego roku życia potrzebują 1,5 filiżanki owoców i 1-2 filiżanek warzyw dziennie. Możesz przygotowywać posiłki i przekąski z wyprzedzeniem lub przechowywać zapas wstępnie pokrojonych, mrożonych lub konserwowanych produktów. Zmniejsza to chęć dawania dziecku śmieciowego jedzenie lub fast foodów, aby zaspokoić głód.

8. Uważne jedzenie

Odradzaj korzystanie ze smartfonów i tabletów podczas posiłków. Mając ekran z przodu, dzieciom trudno jest skupić się na jedzeniu, bez względu na to, jak bardzo są głodne. Ogranicz czas oglądania i zabroń wszystkiego, co odwraca uwagę od jedzenia przy stole. Na koniec i przed każdym posiłkiem zapytaj dziecko, czego chce, jak jest głodne i czy jest najedzone. Zadawanie tych pytań pomoże im odpowiedzieć na potrzeby swojego ciała i nie pozwolić sobie na przejadanie się.

9. Zrównoważony cykl snu

Istotną częścią zdrowego stylu życia jest zrównoważony cykl snu. Dzieci, które co noc śpią wystarczająco dobrze, mają większe szanse na utrzymanie prawidłowej wagi, lepsze funkcje poznawcze i dobre wyniki w szkole. Dlatego ogranicz czas przed ekranem i usuń urządzenia techniczne z sypialni przed snem.

10. Bądź dobrym wzorem do naśladowania

Dzieci naśladują zwyczaje i zainteresowania swoich rodziców i opiekunów. Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko miało zdrowy tryb życia, popracuj również nad sobą. Unikaj jedzenia niezdrowej żywności i trzymaj się z dala od toksycznych nawyków, takich jak używanie szkodliwych substancji. Bądź także świadomy tego, jak mówisz o obrazie ciała przed swoimi dziećmi. Dzieci są wrażliwe i prawdopodobnie przyswoją sobie to, co mówią i robią rodzice. Pamiętaj, aby zachować pozytywną i zdrową postawę wobec swoich dzieci. Znajdź zajęcia, które możesz robić ze swoim dzieckiem, takie jak wspólne malowanie lub czytanie.

Podsumowanie

Utrzymanie zdrowego stylu życia dziecka pozwala uniknąć ryzyka problemów ze zdrowiem fizycznym i psychicznym w późniejszym życiu. Ponadto dzieci prowadzące zrównoważony tryb życia lepiej radzą sobie w szkole. Jako rodzic staraj się być dla swojego dziecka najlepszym wzorem do naśladowania, jeśli chodzi o zdrowe odżywianie, unikanie szkodliwych substancji i powstrzymywanie się od toksycznych nawyków.