10 wstydliwych przykładów higieny osobistej z przeszłości

0
466

Postanowiliśmy przyjrzeć się bardzo osobistemu, ale ciekawemu tematowi: osobistej pielęgnacji z przeszłości. Przyjrzyjmy się higienie osobistej i różnym zabiegom kosmetycznym z przeszłości.

Jak myślisz, jak przetrwalibyśmy w średniowieczu?

1. Łazienki

© François Boucher© un-certain-regard
  • W czasach starożytnych łazienki były niczym innym jak rowami i dziurami na obrzeżach osady.
  • Pierwsze łazienki miały postaci kamiennych dziur wypełnionych piaskiem. W starożytnym Rzymie zbudowano pierwsze toalety publiczne z systemem kanalizacji wodnej. Ludzie odbywali tam nawet spotkania i długie rozmowy.
  • W średniowieczu kultura opieki osobistej uległa znacznej degradacji. Ludzie po prostu używali miedzianych garnków i wylewali ich zawartość na ulicę. Arystokracja używała jednak porcelanowych garnków o nazwie Bourdalou. Warto wspomnieć, że czasami bourdalou są sprzedawane jako sosy w niektórych antykwariatach. Strzeżcie się tego!
  • Na szczęście w epoce renesansu Europejczycy opracowali system kanalizacyjny. A pierwsza toaleta została wynaleziona w 1590 roku.

2. Zapobieganie ciąży

© commons.wikimedia

W 1494 roku amerykańska wyprawa Kolumba przyniosła Europie nieoczekiwany „prezent”: syfilis (kiłę). Po kilku latach wszystkie kraje europejskie zostały dotknięte tą chorobą.

Próbowano wynaleźć ochronę, ale oficjalna data wynalezienia prezerwatywy odnosi się do XVII wieku. I chociaż prezerwatywy mają długą historię, ich wynalezienie i nazwanie przypisywano współpracownikowi angielskiego króla Karola II, ale historia okazała się jednak mitem.

3. Aborcja

© depositphotos

Próbując dokonać aborcji, kobiety z przeszłości używały dowolnego ostrego przedmiotu, takiego jak druty, druciany wieszak lub wrzeciono. Były też trujące mikstury do picia.

Niektóre substancje, takie jak jod, gliceryna, a nawet rtęć (w Chinach), były wstrzykiwane do macicy. Oczywiście wynik był dość żałosny zarówno dla płodu, jak i kobiety.

Czytaj: Wraca letni cykl CITY TRAIL – największy cykl biegów w Polsce

4. Golenie się

© commons.wikimedia

Tradycja golenia wywodzi się z czasów starożytnych. Głównym powodem były pasożyty, a golenie było jedynym sposobem na pozbycie się ich.

Mężczyźni używali różnych narzędzi, takich jak muszle, noże, błoto, wosk (do depilacji), ogień, płonące mikstury, a nawet sztylety, siekiery i szable. Proces zwykle powierzano fryzjerowi – tak było bezpieczniej.

5. Damska higiena

© depositphotos

W starożytnym Egipcie kobiety używały tamponów wykonanych z drewnianej łodygi pokrytej papirusem. W starożytnym Rzymie były to płatki kosmetyczne. W średniowiecznej Europie kobiety używały bandaży materiałowych przypinanych do paska spódnicy.

Do XX wieku problem rozwiązywano tylko za pomocą tkanin, które musiały być stale prane i ponownie używane.

Sytuacja zmieniła się w czasie I wojny światowej, kiedy pielęgniarki zaczęły używać chłonnego papieru medycznego. To był pierwszy krok do nowoczesnych artykułów sanitarnych.

6. Artykuły do pielęgnacji zębów

© wikipedia

Starożytna szczoteczka do zębów była drewnianym patyczkiem z zaczesanym końcem z jednej strony (do szczotkowania) i zaostrzonym końcem z drugiej strony (do zrywania).

Inne opcje to tkanina z łamanym wapieniem w środku lub kij z węgla drzewnego.

W Europie ludzie nie myli zębów przez długi czas, ponieważ uważali, że proces ten jest nieprzyzwoity. Ale w XVII wieku napisano książkę o opiece dentystycznej, w której próchnicę określano mianem „robaków zębów” i sytuacja się zmieniła.

W 1780 roku rozpoczęła się masowa produkcja szczoteczek do zębów. W XX wieku wynaleziono szczoteczkę do zębów z włosiem syntetycznym, w której bakterie nie mogły się gromadzić.

Czytaj: Naukowcy łączą słabą higienę jamy ustnej z chorobami metabolicznymi

7. Dezodorant

© wikipedia

Pierwsze substancje przeciw potowi wynaleziono już w starożytności (na Bliskim Wschodzie i w Egipcie) i były to specjalne olejki aromatyczne. Sól była używana w Azji. W Europie pierwsze perfumy zostały wynalezione w XVI wieku.

Jednak pierwszy dezodorant został wynaleziony w 1880 roku w Stanach Zjednoczonych. W 1930 roku ARPID stworzył pierwszy dezodorant w kulce, a pierwszy antyperspirant pojawił się 5 lat później.

8. Prostownica

Instagram

Nie ma tu nic do dodania. Do prostowania włosów kobiety używały zwykłego żelazka.

9. Pieluchy

pixabay.com

W starożytnym świecie suchą trawę, mech, słomę lub popiół wkładano do płótna lub skóry zwierzęcej jako pielucha.

Pierwszy prototyp nowoczesnej jednorazowej pieluchy został wymyślony przez Marion Donovan, redaktorkę magazynu Vogue. Zawsze spóźniała się do pracy, bo musiała zmieniać pieluchy córce. Na początku jej pomysł uznano za szalony. Wkrótce jednak sprzedała swoje patenty za 1 milion dolarów, a pierwsze jednorazowe Pampersy pojawiły się na rynku w 1961 roku.

10. Maska na kaca

Instagram

I na koniec prezentujemy maskę z kostkami lodu przeznaczoną do leczenia kaca z 1947 roku.

johannesfloe.com – Art to remember