10 zainteresowań, które sprawią, że będziesz mądrzejszy każdego dnia

0
911

Czy zawsze myślałeś, że rodzimy się z ustalonym poziomem inteligencji, którego nie można zmienić? To nieprawda. Aby zmaksymalizować swój potencjał, wystarczy ćwiczyć i stymulować różne obszary mózgu przypisane do różnych czynności. 

Im bardziej rzucamy wyzwanie naszemu mózgowi, aby tworzył nowe, twórcze lub logiczne rzeczy, tym bardziej umożliwiamy mu tworzenie nowych ścieżek dla lepszego funkcjonowania umysłu i wzmacnianie starych ścieżek. W ten sposób mózg staje się szybszy i lepszy, i tak, ćwiczymy się, by być bardziej inteligentnym.

Poniżej znajduje się lista 10 zainteresowań, które sprawią, że będziesz mądrzejszy każdego dnia.

1. Czytanie – miej oczy otwarte

Im więcej czytasz, tym bardziej mądrzejszy jesteś, wszyscy o tym wiedzą. Obojętnie czy to fikcja, poezja, autobiografa czy podręczniki – czytanie zawsze się opłaca, czyniąc Cię mądrzejszym. Czytaj także czasopisma i gazety. Tylko upewnij się, że nie są to kompletne śmieci. Tanie powieści miłosne nie nauczą Cię niczego, to na pewno. Komiksy też nie są najlepszymi wychowawcami.

2. Pisanie – uwolnij swój umysł

Oprócz czytania, pisanie także jest dobre dla głowy. W szczególności, formułowanie swoich własnych myśli i uczuć wspiera myślenie refleksyjne. W rezultacie, często łatwiej będzie powstrzymać wybuchowe emocje, działać mniej impulsywnie i dokonać oceny siebie przed podjęciem ważnych decyzji.

3. Uprawianie sportu – nie zatrzymuj się

Sport oferuje niewiarygodną liczbę korzyści. Oprócz utrzymywania dobrego samopoczucia w ciele, zajęcia sportowe również wpływają na efektywność Twojego mózgu. Czy to joga, siłownia czy niektóre aktywne gry sportowe, takie jak piłka nożna, ćwiczenia opłacają się dla lepszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Dodatkowo, jeśli jesteś dobry w sporcie, szkoła może zaoferować ci stypendium.

4. Gry wideo – częściej podejmuj właściwą decyzję

Nie byłeś zdziwiony przez wymienione do tej pory hobby? O co chodzi z grami wideo? „Jeśli grasz w wirtualne gry na różnych poziomach na swoim domowym komputerze lub konsoli do gier, nie zabijasz czasu”, mówią badania. Grając w gry wideo ćwiczysz swój mózg do podejmowania decyzji w sytuacjach wysokiego ciśnienia. Ta umiejętność z pewnością może Ci się przydać w codziennej pracy.

5. Gotowanie – chcesz spróbować czegoś nowego?

Powód, dla którego kucharze hobbistyczni skaczą z radości: gotowanie czyni Cię mądrzejszym! Przygotowywanie nowych potraw w szczególności sprzyja kreatywności i zmusza mózg do zwrócenia szczególnej uwagi na wiele różnych szczegółów. Jeśli będziesz regularnie gotować, będziesz dobrze radził sobie z wielozadaniowymi czynnościami.

6. Muzyka – trenuj swój mózg, jednocześnie rozpieszczając uszy

Muzyka jest wystarczająco potężna, by wywoływać złożone emocje i stany fizjologiczne. Słuchanie lub lepsze odtwarzanie muzyki zwiększa możliwości zapamiętywania, uczy koncentracji i wytrwałości. W starożytnej Grecji muzyka była uważana za dyscyplinę dużo bardziej związaną z matematyką niż sztuką liberalną lub humanistyczną. Ponadto, nie jest łatwym zadaniem nauczenie się grać na jakimkolwiek instrumencie. Jednak nikt nie mówi, że nie możesz spróbować i skorzystać przynajmniej w podstawowym zakresie. Kiedy sam tworzysz muzykę lub uczysz się zupełnie nowego instrumentu, tworzy to nowe połączenia w mózgu, jednocześnie ćwicząc ich sieciowanie. W związku z tym trenujesz swój mózg i zapewniasz najwyższej jakości ćwiczenia gimnastyczne, wielokrotnie używając nowych połączeń.

7. Podróżowanie – uzyskaj swoją strefę komfortu

Podróżowanie jest wspaniałym ćwiczeniem zarówno dla mózgu, jak i ciała. Różni ludzie, których spotykasz, miejsca, które widzisz, i potrawy, które próbujesz sprawiają, że stajesz się mądrzejszym człowiekiem. Czasami nasze harmonogramy są zbyt zajęte, by jechać, ale jeśli uda Ci się zdobyć trochę czasu na podróżowanie zamiast oglądać Netflix – po prostu zrób to. Podróżowanie to nie tylko wiele zabawy. Stres jest niewiarygodnie efektywny podczas podróży, dzięki czemu możesz lepiej skoncentrować się na wykonywanym zadaniu. Ponadto opuszczasz swoje znajome środowisko i otwierasz się na nowe rzeczy. To sprzyja kreatywnemu myśleniu, a także pobudza inspirację. Jeśli podróżujesz więcej, częściej będziesz wymyślać lepsze pomysły.

8. Medytowanie – po prostu zrób sobie przerwę

Czasami potrzebujesz po prostu wyłączysz na chwilę głowę. Medytacja jest do tego idealna, ponieważ oferuje dobry balans do naszego często szybkiego i stresującego życia codziennego. Niemniej jednak medytacja to coś więcej niż zwykły relaks. Jeśli od czasu do czasu poświęcisz czas na medytację, zwiększysz swoją koncentrację. Spokój jest źródłem siły.

9. Posiadanie zwierzaka – pobudzanie mózgu

Zwierzęta są nie tylko lojalnymi towarzyszami. W pewnym sensie sprawiają też, że jesteśmy trochę mądrzejsi. Dzieje się tak, ponieważ zwierzęta domowe sprzyjają naszej empatii. W ten sposób łatwiej nam konstruktywnie podejść do problemów i rozważyć je z innej perspektywy.

10. Uczenie się obcego języka – poszerz swoje własne horyzonty

Nie jest najłatwiejszym hobby z listy, ale jednym z najbardziej skutecznych. Uczenie się nowych słów, zwyczajów i tradycji sprawia, że jesteś dobrze spersonalizowanym, inteligentnym człowiekiem. Ludzie z wysokim językowym intelektem są znani jako świetni menedżerowie, decydenci i liderzy. Jak widzisz, rozwiązywanie testów IQ nie jest jedynym dowodem na to, że jesteś mądry.

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj 🙂 

Koniecznie odwiedź naszą stronę o zdrowiu – f7zdrowie.pl

Jesteś z Katowic? Koniecznie odwiedź f7katowice.pl
Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź f7krakow
Jesteś z Gdańska? Koniecznie odwiedź f7gdansk.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź f7poznan.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie odwiedź f7lodz.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie odwiedź f7warszawa.pl
Interesują Cię wszystkie miasta? Koniecznie zaglądaj do f7city.pl