10 zdjęć sprzed ponad 160 lat, aby pokazać okropności niewolnictwa!

0
731

Tom Marshall z PhotograFix to profesjonalny koloryzator zdjęć z siedzibą w Leicestershire w Wielkiej Brytanii.

W przeszłości mężczyzna stworzył kilka imponujących koloryzacji zdjęć, na przykład przedstawiających ofiary Holokaustu, a teraz wraca z kolejnymi, tym razem pokazującymi okropności, z jakimi borykali się czarni niewolnicy w Stanach Zjednoczonych w XIX wieku.

„Dorastając w Wielkiej Brytanii, nigdy nie uczono mnie o wojnie secesyjnej w Ameryce ani o historii XIX wieku poza rewolucją przemysłową” – mówi Tom. „Tak więc, badając tło tych zdjęć, dowiedziałem się sporo o tym, jak bardzo handel ludźmi zbudował współczesny świat”.

Mimo że handel niewolnikami został zniesiony w Imperium Brytyjskim w 1807 roku, Stany Zjednoczone przez lata nadal polegały na niewolniczej pracy.

„Nie istniała technologia umożliwiająca uchwycenie brytyjskiego handlu niewolnikami na filmie, ale ostatnie lata niewolnictwa w USA zostały zarejestrowane” – mówi artysta.

Dlatego wszystkie zdjęcia w tym artykule zostały zrobione w Ameryce od 1850 do 1930 roku i pokazują okropieństwa życia osób żyjących w niewoli oraz relacje tych, którzy dożyli starości tak wolno, jak wolno im było żyć pod nadal wysoce segregowane społeczeństwo”.

Tom mówi, że pokolorował zdjęcia, aby podzielić się niektórymi historiami ludzi ze zdjęć.

„Z doświadczenia wiem, jak często czarno-białe zdjęcie jest pomijane w kanale wiadomości i o ile bardziej wciągająca może być wersja kolorowa dla wielu czytelników. Uważam, że koloryzacja zdjęcia otwiera okno na inny czas, a gdy świat jest taki, jaki jest, ważne jest, aby powrócić do historii tych ludzi, aby lepiej zrozumieć dzisiejszy świat”- mówi artysta.

Zobacz kolorowe zdjęcia Toma, pokazujące przerażającą rzeczywistość czarnych niewolników w USA w galerii poniżej.

Więcej informacji: photogra-fix.com | Facebook | Instagram | twitter.com

Plecy po biczowaniu

Niewolnik, który padł ofiarą biczowania

„To zdjęcie „The Scourged Back” jest jednym z najbardziej znanych zdjęć z tego okresu i było szeroko rozpowszechniane przez zwolenników zniesienia niewolnictwa.

Zbiegły niewolnik ma na imię Gordon, znany również jako „Biczowany Piotr”, pokazuje swoje pokryte bliznami plecy podczas badania lekarskiego w Baton Rouge w Luizjanie 2 kwietnia 1863 roku.

Gordon uciekł swojemu panu w Mississippi. Schronił się w Armii Unii w Baton Rouge, a w 1863 roku trzy jego portrety zostały wydrukowane w Harper’s Weekly, ukazując mężczyznę „w trakcie badania chirurgicznego przed powołaniem do służby – jego plecy były w strasznym stanie, pokryte bliznami ze śladami chłosty wykonanej w ostatni dzień Bożego Narodzenia”.

Willis Winn, wiek 116

„To zdjęcie Willisa Winna zostało również wykonane przez Russella Lee w ramach Federalnego Projektu Pisarzy w kwietniu 1939 r. w Marshall w Teksasie.

Mężczyzna trzyma róg, który codziennie wzywał niewolników do pracy i twierdził, że ma 116 lat, kiedy robiono mu zdjęcie. Urodził się w Luizjanie, niewolnik Boba Winna, o którym Willis powiedział, że od młodości nauczył go, że jego urodziny przypadają na 10 marca 1822 roku.

Wywiad Willisa z 1939 roku pokazał, jak niewiele rzeczy zmieniło się dla wielu ludzi w Stanach Zjednoczonych dekady po zniesieniu niewolnictwa.

„W Luizjanie jest mnóstwo czarnuchów, którzy wciąż są niewolnikami”.

Niewolnicy, którzy uciekli

„Dwóch niezidentyfikowanych zbiegłych niewolników w poszarpanych ubraniach. To zdjęcie zostało zrobione podczas wojny secesyjnej w latach 1861–1865, chociaż dokładna data nie jest znana, a na odwrocie zdjęcia znajduje się podpis „Kontrabanda właśnie przybyła”.

Kontrabanda była terminem powszechnie używanym do opisania nowego statusu niektórych zbiegłych niewolników lub tych, którzy byli związani z siłami Unii.

W sierpniu 1861 roku armia Unii ustaliła, że USA nie będą już zwracać zbiegłych niewolników, którzy udali się na linie Unii i sklasyfikowali ich jako „kontrabandę wojny” lub przejętą własność wroga. Wykorzystali wielu jako robotników do wspierania wysiłków Związku i wkrótce zaczęli im wypłacać pensje. Byli niewolnicy założyli obozy w pobliżu sił Unii, a armia pomagała wspierać i kształcić zarówno dorosłych, jak i dzieci wśród uchodźców.

Tysiące mężczyzn z tych obozów zaciągnęło się do kolorowych żołnierzy Stanów Zjednoczonych, gdy rekrutacja rozpoczęła się w 1863 r. Pod koniec wojny na południu istniało ponad 100 obozów kontrabandy, w tym Kolonia Wyzwoleńców na wyspie Roanoke, gdzie 3500 byłych niewolników pracowało nad stworzeniem samowystarczalnej społeczności”.

Omar ibn Said „Wujek Marian”

„Omar ibn Said urodził się w 1770 roku na terenie dzisiejszego Senegalu w Afryce Zachodniej. Był dobrze wykształconym człowiekiem, który otrzymał formalne islamskie wykształcenie i spędził 25 lat swojego życia, studiując u wybitnych muzułmańskich uczonych w Afryce, ucząc się różnych przedmiotów, od arytmetyki po teologię.

W 1807 roku Said został zniewolony i przetransportowany do Karoliny Południowej w Stanach Zjednoczonych, gdzie pozostał jako niewolnik aż do śmierci w wieku 94 lat w 1864 roku. Znany był również jako wujek Moreau, wujek Marian i książę Omeroh.

Kiedy Said po raz pierwszy przybył do Karoliny Południowej, został kupiony przez młodego plantatora z terenów wiejskich, który traktował go surowo. Said opisał go jako „małego, słabego i nikczemnego człowieka, który w ogóle nie bał się Boga” i uciekł do Północnej Karoliny, gdzie został aresztowany i osadzony w więzieniu jako zbiegły niewolnik.

Podczas pobytu w więzieniu Omar ibn Said zwrócił na siebie uwagę, pisząc na ścianach w języku arabskim, i został zakupiony przez Jima Owena, mieszkańca hrabstwa Bladen w Północnej Karolinie. W swojej autobiografii Said opisał Owena jako dobrego człowieka. To zdjęcie Saida zostało zrobione w 1850 r. i jest podpisane „Wujek Marian, niewolnik z Północnej Karoliny”.

Bezimienny niewolnik Richarda Townsenda

„Na zdjęciu jest nienazwany niewolnik Richarda Townsenda. Zdjęcie zostało zrobione w Pensylwanii.

Sklep Auction & Negro, Whitehall Street, Atlanta, Georgia, 1864 rok

„To zdjęcie przedstawia widok sklepu Auction & Negro w Georgia w 1864 roku. Zostało zrobione przez George’a N. Barnarda, oficjalnego fotografa Biura Głównego Inżyniera, podczas okupacji przez Unię w Gruzji. Kiedy sklep był używany, dom aukcyjny zmuszał zniewolonych Afrykanów do sprzedaży, byli szturchani i zmuszani do otwierania ust kupującym.

Aukcjoner decydował o cenie, aby rozpocząć licytację. Wyższa cena była dla młodych zniewolonych ludzi i niższa dla starszych, bardzo młodych lub chorych zniewolonych ludzi. Kupujący składali oferty między sobą i sprzedawali osobie, która zaoferowała najwięcej pieniędzy”.

Czytaj: Archiwum Państwowe w Poznaniu nabyło tłok pieczętny z XVIII wieku

Zbieranie ziemniaków na plantacji Hopkinsona

„To zdjęcie przedstawia sadzenie ziemniaków na plantacji Jamesa Hopkinsona na wyspie Edisto w Karolinie Południowej. Zdjęcie zostało zrobione 8 kwietnia 1862 roku przez Henry’ego P Moore’a, pochodzącego z New Hampshire, który udał się do Południowej Karoliny, aby udokumentować wojnę secesyjną.

Na początku wojny kanonierki Unii zbombardowały Wyspy Morskie u wybrzeży Karoliny Południowej, a plantatorzy konfederatów pospiesznie odpłynęli, nakazując swoim pracownikom terenowym i służbie domowej, aby im towarzyszyli. Większość zignorowała swoich dawnych panów i pozostała.

Ostatecznie rząd Unii wyznaczył północnych reformatorów przeciwdziałających niewolnictwu, aby zarządzali ziemiami opuszczonymi przez plantatorów i nadzorowali pracę byłych niewolników. Ci reformatorzy chcieli wykazać wyższość wolnej pracy nad niewolniczą pracą w uprawie bawełny. Jednak większość wyzwolonych ludzi nie chciała uprawiać bawełny ani produkować na rynek, woląc zamiast tego uprawiać kukurydzę, ziemniaki i inne uprawy”.

Była niewolnica Georgia Flournoy

„Była niewolnica Georgia Flournoy została sfotografowana przed swoim domem w Eufaula w stanie Alabama 27 kwietnia 1937 roku. Georgia udzieliła wywiadu w ramach projektu Federal Writers i stwierdziła, że ma ponad 90 lat.

Urodziła się w Elmoreland, plantacji w Old Glenville, 17 mil na północ od Eufauli, i powiedziała, że nigdy nie poznała swojej matki, ponieważ ta zmarła podczas porodu. Georgia pracowała w „Wielkim Domu” jako opiekunka do dziecka i nie pozwolono jej spotykać się z żadnym z innych zniewolonych ludzi na plantacji”.

„Stara ciotka” Julia Ann Jackson

„Była niewolnica„ lub „Stara ciotka” Julia Ann Jackson, lat 102, i szopka, w której mieszkała. To zdjęcie zostało zrobione w 1938 roku w El Dorado w Arkansas. Kobieta używała dużej, poobijanej puszki jako kuchenki.

Demonstracja dzwonka „Bell Rack”

„Russell Lee uchwycił także to zdjęcie Richbourga Gailliarda, asystenta dyrektora Muzeum Federalnego w Mobile Alabama, demonstrującego „dzwonek”. To było urządzenie używane przez właściciela niewolnika z Alabamy do pilnowania zbiegłego niewolnika.

Pierwotnie wieszak zwieńczony był dzwonkiem, który zadzwonił, gdy uciekinier próbował zejść z drogi i przejść przez liście lub drzewa. Został przymocowany na szyi, jak pokazano na zdjęciu. Pas przechodzący przez pętlę u dołu, utrzymujący żelazny pręt mocno przymocowany do talii użytkownika.”

johannesfloe.com – Art to remember

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org