Sto firm w Wielkiej Brytanii ma przejść na czterodniowy tydzień pracy bez utraty wynagrodzenia.
Około 2600 pracowników ze 100 firm w Wielkiej Brytanii przyjmie nowy model pracy, który według działaczy zwiększa produktywność wśród pracowników.
„Tydzień pracy składający się od 9 do 17:00, przez 5 dni w tygodniu jest przestarzały i nie nadaje się do dzisiejszych czasów”, mówi Joe Ryle, dyrektor kampanii. „Prowadzimy kampanię na rzecz czterodniowego, 32-godzinnego tygodnia pracy bez utraty wynagrodzenia, co przyniosłoby korzyści pracownikom, pracodawcom, gospodarce, naszemu społeczeństwu i środowisku”.
Koniecznie zajrzyj na f7.pl
Dwie największe firmy, które się zarejestrowały, to Atom Bank i globalna firma marketingowa Awin, z których każda zatrudnia około 450 pracowników w Wielkiej Brytanii.
Dyrektor naczelny Awin, Adam Ross, powiedział, że przyjęcie czterodniowego tygodnia było „jedną z najbardziej transformacyjnych inicjatyw, jakie widzieliśmy w historii firmy”.
„W ciągu ostatniego półtora roku nie tylko zaobserwowaliśmy ogromny wzrost dobrego samopoczucia pracowników, ale jednocześnie skorzystała na tym nasza obsługa klienta i relacje” – powiedział.
W czerwcu 2022 roku, Kampania 4-dniowy tydzień uruchomiła 6-miesięczny program pilotażowy dla około 70 firm, które zatrudniają ponad 3000 pracowników.
W niedawnej ankiecie 46% respondentów stwierdziło, że produktywność ich firm „utrzymała się na tym samym poziomie”, podczas gdy 34% stwierdziło, że „nieznacznie się poprawiło”, a 15% stwierdziło, że „znacznie się poprawiło”.
„Chcemy, aby czterodniowy tydzień bez utraty wynagrodzenia stał się normalnym sposobem pracy w tym kraju do końca dekady, dlatego w ciągu najbliższych kilku lat zamierzamy zarejestrować znacznie więcej firm” – powiedział dyrektor kampanii w Wielkiej Brytanii, Joe Ryle.
Około 65% firm ankietowanych przez Szkołę Biznesu Henley na Uniwersytecie w Reading stwierdziło, że w 2021 roku wdrożyło czterodniowy tydzień pracy dla części lub wszystkich swoich pracowników.
Firmy te stwierdziły, że zaoszczędziły średnio 18 300 funtów rocznie (100 000 zł).
Czytaj: W Poznaniu zapłacisz kartą lub smartfonem za bilety jednorazowe
Na początku tego miesiąca burmistrz Walencji ogłosił miesięczny program pilotażowy 4-dniowego tygodnia pracy dla całego miasta na wiosnę 2023 roku.
Joan Sanchis, ekonomistka i doradca ds. polityki w samorządzie regionalnym Walencji, powiedział, że oczekuje się, że inicjatywy te pomogą zmniejszyć stres związany z pracą, jednocześnie poprawiając równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Istnieje również argument, że ogólny ślad węglowy może się zmniejszyć wraz ze spadkiem podróży służbowych.
Dagný Aradóttir Pind z federacji związków zawodowych służb publicznych BSRB w Islandii powtórzyła uwagi Sanchisa, argumentując, że program 4-dniowego tygodnia w Islandii, realizowany od 2021 roku, jest całkiem udany.
Czytaj: Islandia: 4-dniowy tydzień pracy ogromnym sukcesem
Gary Conroy, dyrektor generalny firmy zajmującej się pielęgnacją skóry i jednej z 70 firm biorących udział w programie pilotażowym w Wielkiej Brytanii, powiedział, że skrócenie czasu pracy bez odpowiedniego obniżenia płac doprowadziło pracowników do większej produktywności, mniejszej liczby błędów i lepszej współpracy.
„Rozpęd czterodniowego tygodnia wciąż rośnie, co potwierdza niesamowita reakcja brytyjskich pracodawców na nasz program pilotażowy” — powiedział Joe O’Connor, dyrektor generalny 4 Day Week Global.
„Coraz częściej menedżerowie i kadra kierownicza przyjmują nowy model pracy, który koncentruje się na jakości wyników, a nie na ilości godzin. Pracownicy wyszli z pandemii z różnymi oczekiwaniami co do tego, co stanowi zdrową równowagę między życiem prywatnym a pracą”.