100-letnia babcia udowadnia, że wiek to tylko liczba

0
526

Edith Murway-Traina, stulatka i trójboistka siłowa z Bronxu, udowadnia, że wiek to tylko liczba.

Wiele osób nawet nie pamięta, kiedy ostatni raz postawiła stopę na siłowni. Tymczasem ta stuletnia babcia podnosi ciężary cięższe niż małe dzieci.

Edith obchodziła swoje setne urodziny w sierpniu, ale wciąż jest młoda duchem. Postanowiła przetestować swoje granice i zająć się podnoszeniem ciężarów. Pewnego dnia jej przyjaciółka Carmen zaprosiła ją na siłownię, aby spróbować nowych ćwiczeń. Reszta jest historią.

„Nie chciała iść sama”, powiedział Murway-Traina.

„Widziałam te wszystkie inne panie podnoszące ciężary i wyglądało to interesująco. Podniosłam kilka ciężarów i musiałam udowodnić sobie, że mogę to osiągnąć.”

Czytaj: 13. PKO Poznań Półmaraton już niebawem. Będą utrudnienia w ruchu

Dziś Edith jest uznawana przez Księgę Rekordów Guinnessa za najstarszą wyczynową kobietę w trójboju siłowym. We wrześniu 2019 roku pobiła rekord świata, podnosząć 68 kg martwego ciągu w wieku 98 lat. Ten imponujący wyczyn znalazł się w wydaniu książki „Guinness World Records” z 2022 roku, która ukazała się w zeszłym miesiącu. Odważna stulatka nadal pokazuje światu, że wiek to tylko liczba.

Jej przyjaciółka Carmen powiedziała Księdze Rekordów Guinnessa: „Edith szła dalej, ponieważ zawsze szła. Nigdy się nie zatrzymała. Nie rezygnuje, a wszystko, co trudne, czyni ją bardziej zdeterminowaną. Jeśli coś jest łatwe, może się znudzić, ale jeśli jest to trudne, zrobi to. Nigdy nie powie: „Och, to dla mnie za trudne”.

Starsza pani podnosi ciężary udowadniając, że wiek to tylko liczba.

Początkowo podnosiła mniejsze ciężary, potem szybko przeszła do cięższych. Wyglądało na to, że ma smykałkę do podnoszenia ciężarów i wkrótce zaczęła startować w seniorskich zawodach.

Zdobyła mnóstwo medali i cieszyła się brawami zachwyconego tłumu. Przecież nie każdego dnia widzisz 100-letnia kobietę podnoszącą ponad 90 kg!

„Kiedy podciągasz drążek i podnosisz go, doświadczasz pewnej mocy, która jest tylko Twoja. Należy do Ciebie” – powiedziała Edith.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Jej miłość do sprawności fizycznej sięga czasów, gdy była instruktorką tańca i performerką w Bronx.

Ona i jej przyjaciele uwielbiali Freda Astaire’a i często organizowali razem pokazy tańca liniowego. Dziewięć lat później Edith odnalazła swoją nową życiową pasję: trójbój siłowy. Niewiele osób uprawia ten sport w wieku 91 lat, ale wiek to tylko liczba.

Patrząc wstecz na stare dobre czasy, łatwo zrozumieć, dlaczego Edith tak bardzo kocha zawody w podnoszeniu ciężarów. Przyzwyczajona do bycia w centrum uwagi i słuchania oklasków po znakomitym występie, Edith chciała przeżyć te wspomnienia na nowo. Tym razem zastąpiła buty do tańca butami na siłownię, ale czuła się równie szczęśliwa przed tłumem.

„Uwielbiam słyszeć oklaski” – powiedziała. „Co jest lepsze niż poczucie, że coś osiągnęłaś i słyszeć, jak wszyscy biją brawo i sprawiają, że czujesz się, jakbyś zrobiła coś potężnego i ważnego?”

Podczas gdy pandemia powstrzymała jej zawody w podnoszeniu ciężarów i czas na siłowni, od tego czasu wróciła ze zdwojoną siłą. Chodzi na siłownię trzy razy w tygodniu, ćwiczy z trenerem, przygotowując się do listopadowych zawodów. Teraz stawia poprzeczkę jeszcze wyżej, aby zobaczyć, co może osiągnąć. Jej celem jest kolejne trofeum na zawodach i nie mamy wątpliwości, że je wygra!

Czytaj: Ta kobieta w wieku 102 lat skoczyła ze spadochronem!

Zdjęcie: Twitter

Życie to prezent, który może być przyjmowany każdego dnia

Traina uwielbia urzeczywistniać ideę, że wiek to tylko liczba. Ma jednak nadzieję, że ludzie wyjdą poza wiek i zainspirują się do realizowania swoich pasji.

„Myślę, że po dziewięćdziesiątce stałam się bardziej świadoma potrzeby, aby ludzie byli rozpoznawani za to, kim są lub jacy są, i to jest najpiękniejsza rzecz na świecie” – powiedziała Edith.

Poza siłownią Edith lubi spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi. Jest matką pięciorga dzieci, babcią, prababką i praprababką. Na swoje przełomowe 100. urodziny miała małe spotkanie z przyjaciółmi, zakładając na tę okazję złotą sukienkę. Wszyscy tańczyli i się świetnie bawili.

Chociaż ma nadzieję na zdobycie trofeum w listopadzie, wystarczy jej życie.

„Nie mogę prosić o nic więcej, niż otworzyć oczy rano i wiedzieć, że Bóg dał mi kolejny dzień” – powiedziała. „Nie możesz prosić o więcej.”

Jeden z jej dziadków również dożył 102 lat, co uczyniło Edith drugą stulatką w rodzinie. Nigdy nie spodziewała się, że dożyje wieku stu lat, ale z tym osiągnięciem czuje się całkiem dobrze. Najwyraźniej ma w rodzinie całkiem niezłe geny!

Edith mieszka sama po przeżyciu dwóch poprzednich mężów, ale radzi sobie z miłością przyjaciół i rodziny. Jej sekrety życia do 100 lat obejmują śmiech i wypicie trochę martini rocznie: trochę na jej urodziny i trochę na Boże Narodzenie. Nie podała szczegółów dotyczących odżywiania, mówiąc, że jadła to, co dała jej mama. Wydaje się, że kluczem do długiego życia jest dobra zabawa i nie stresowanie się.

Nie każdy może dożyć 100 lat, ale Edith wykorzystuje to jak najlepiej. Czuje się wdzięczna za każdy dzień, jaki otrzymuje, spędzając czas z przyjaciółmi i rodziną. Kiedy nie nawiązuje więzi z bliskimi, bije rekordy w trójboju siłowym i trenuje na siłowni. Co za fajna babcia, prawda? Mamy nadzieję, że jej historia zainspiruje Cię do spełnienia marzeń i pamiętaj, że wiek to tylko liczba!