100 narodów działa, aby ocalić oceany przed nielegalnymi połowami i plastikiem

0
400
Szczyt "One Ocean" we Francji/YouTube

100 narodów podejmuje działania, aby ocalić oceany przed nielegalnymi połowami i zanieczyszczeniem plastikiem.

Przedstawiciele ponad 100 krajów przybyli w zeszłym tygodniu do Francji na szczyt poświęcony ochronie oceanów przed zanieczyszczeniem, plastikiem i przełowieniem.

Naród, w którym urodził się najsłynniejszy biolog morski w historii (był nim Jacques Cousteau), z zadowoleniem przyjął Szczyt „One Ocean”, którego punktem kulminacyjnym było 43-narodowe porozumienie o stworzeniu traktatu na rzecz ochrony różnorodności biologicznej na pełnym morzu. Inicjatywa ta potwierdza rolę UE jako lidera w dziedzinie ochrony środowiska morskiego na świecie.

Umowa jest prawdopodobna, gdy ONZ spotka się w marcu, a przewodnicząca Komisji Europejskiej określiła ją jako „bliską zawarcia”.

Przemawiając na szczycie „One Ocean”, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała: „Skala naszych działań na rzecz ochrony oceanów musi odpowiadać wielkości naszej wspólnej odpowiedzialności. Spotykamy się dziś w Breście, aby połączyć siły i odwrócić negatywny trend. Europa może wnieść ogromny wkład jako potęga morska. Ale tylko wspólnie możemy zwiększyć ochronę oceanów i sprawić, aby życie w nich ponownie rozkwitło.”

Będąc poza jurysdykcją terytorialną jakiegokolwiek kraju, prawa morza pełnego muszą być ustanawiane i zmieniane w drodze porozumień międzynarodowych, a tym samym cierpią z powodu problemu „tragedii wspólnego dobra”.

Stany Zjednoczone powiedziały, że będą wspierać wszelkie propozycje wprowadzenia międzynarodowego porozumienia w sprawie ograniczenia zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju dołączył do Europejskiego Banku Inwestycyjnego i innych państwowych banków rozwoju, aby stworzyć fundusz o wartości 4 miliardów euro, aby pomóc krajom zmniejszyć ich udział w zanieczyszczeniach plastikiem, które trafiają do oceanów.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Podczas szczytu w Breście sześć kolejnych krajów przystąpiło do porozumienia kapsztadzkiego Międzynarodowej Organizacji Morskiej, które określa standardy bezpieczeństwa dla statków żeglugowych, podczas gdy kilka krajów UE zapowiedziało, że rozmieszczą swoje narodowe marynarki wojenne, aby wzmocnić nadzór nad nielegalnymi statkami rybackimi.

Czytaj: Popularna ryba znika z Bałtyku. Już jej nie zjesz!

Kolumbia i Francja wspólnie ogłosiły również program finansowania błękitnego węgla, który ma pomóc w poprawie odtwarzania przybrzeżnych namorzynów i innych ważnych ekosystemów.

22 kraje żeglugi zobowiązały się do zmniejszenia zanieczyszczenia hałasem pod wodą, zanieczyszczenia siarką i emisji gazów cieplarnianych na pokładzie, podczas gdy 18 portów podpisało również umowę o ograniczeniu emisji.

Czytaj: Pierwszy cyrkularny butik we Wrocławiu