11 ciekawych faktów o królowej Wiktorii

0
1272
Zdjęcie: static.independent.co.uk

„Królowa Wiktoria” została koronowana na królową Wielkiej Brytanii i Irlandii w londyńskim opactwie Westminster w bardzo młodym wieku 18 lat.

Była jednym z najdłużej panujących monarchów w historii Wielkiej Brytanii do czasu, gdy królowa Elżbieta II przewyższyła ją 10 września 2015 roku.

Wielka Brytania zdominowała sprawy światowe w tym okresie, znanym jako „Okres Wiktorii”. Tytuł „Cesarzowa Indii” również należał do królowej Wiktorii. Oto kilka interesujących faktów na temat królowej Wiktorii:

1.

Księżniczka Wiktoria z Kentu, obraz Stephena Denninga z 1823 roku.
Źródło: wikipedia.org

Urodziła się jako jedyne dziecko Edwarda, księcia Kentu i Victorii Saxe-Saalfield-Coburg, siostry Leopolda (króla Belgów).

2. Królewska córka samotnej matki

Przyszła królowa Wiktoria z matką. Źródło: wikipedia.org

Ojciec Wiktorii zmarł, gdy ta miała zaledwie 8 miesięcy. Dziewczynka wychowywała się pod ścisłym nadzorem swojej urodzonej w Niemczech matki Victorii-Saxe-Coburg-Saalfeld, księżnej Kentu.

3. Nazwana na cześć jej dziadków

Jej chrzest odbył się w Cupola Room w Kensington 24 czerwca 1819 r. Chrztu udzielał jej ówczesny arcybiskup Canterbury Charles Manners-Sutton.

Rodzice planowali pierwotnie nadać córce imię Elżbieta, jednak wobec ostrego sprzeciwu stryjów księżniczki zdecydowano się na imienniczy kompromis (imię na cześć cara i matki). Rodzina nazywała ją „Drina”.

Czytaj: Ponad 20 transformacji, które zmieniły kobiety w prawdziwe królowe

4. Edukacja domowa

Królowa Wiktoria. Źródło: wikipedia.org

Podobnie jak inne dzieci, Wiktoria nigdy nie chodziła do szkoły. Uczyła się w domu z prywatnymi nauczycielami. Lekcje Wiktorii obejmowały historię, geografię i Biblię.

Do trzeciego roku mówiła po niemiecku, a potem rozpoczęła naukę języka angielskiego. Nauczyła się również włoskiego, greckiego, łaciny i francuskiego. Nauczyła się też języka hindustani, ponieważ była również władczynią Indii. Nauczyła się grać na pianinie i malować, co było jej hobby pod koniec sześćdziesiątki.

5. Ochrona Kensington!

Wiktoria była wychowywana w izolacji przez swoją niezwykle opiekuńczą matkę zgodnie z zestawem instrukcji znanym jako „System Kensington”, który nie pozwalał jej spotykać się z osobami uważanymi za niepożądane. Opisała swój okres dojrzewania jako „raczej melancholijny”.

Czytaj: CK Zamek w Poznaniu udostępnia lokale na wynajem

6. Decydujące przeznaczenie

Młoda królowa Wiktoria. Źródło: wikimedia.org

Kiedy urodziła się Wiktoria, była piąta z rzędu w koronie Anglii. Istniały odległe możliwości, że kiedykolwiek zostanie królową. Jednak gdy bracia jej ojca nie mieli dzieci, została spadkobierczynią tronu ówczesnego króla Wilhelma IV.

7. Regency Act 1830

Królowa Wiktoria. Źródło: wikimedia.org

Regency Act 1830 zostało przyjęte, ponieważ król Wilhelm IV nie utrzymywał się z żadnego prawowitego dziecka, a Wiktoria była jeszcze nieletnia.

Ten akt pozwolił matce Wiktorii, Księżnej Kentu, działać jako regentka na wypadek śmierci króla Williama, gdy Wiktoria była jeszcze niepełnoletnia. Ale ustawa nigdy nie weszła w życie, ponieważ król Wilhelm przeżył 18. urodziny Victorii.

20 czerwca 1837 roku, wkrótce po 26 dniach urodzin Wiktorii, król zmarł z powodu zatrzymania akcji serca.

8. Stworzenie Królowej

Koronacja królowej Wiktorii. Źródło: wikimedia.org

W dniu 20 czerwca 1837 roku Wiktoria została królową Wielkiej Brytanii. Jednak oficjalna koronacja odbyła się 28 czerwca 1838 roku i została pierwszą cesarzową, która zamieszkała w Pałacu Buckingham.

9. Cofnięcie imienia

Królowa Wiktoria. Źródło: wikimedia.org

Pełne imię królowej Wiktorii brzmiało Aleksandryna Wiktoria. Ale już pierwszego dnia jej panowania imię zostało cofnięte na jej własne życzenie i nigdy więcej nie zostało użyte.

10. Niecodzienna propozycja małżeństwa

Królowa Wiktoria i Książę Albert. Źródło: wikimedia.org

W wieku 16 lat Wiktoria poznała swojego przyszłego męża, księcia Alberta z Saxe-Coburg-Gotha. Duet cieszył się swoim towarzystwem i gdzieś głęboko w swoich sercach czuł do siebie wzajemną słabość. Jednak ponieważ Wiktoria była królową, a Albert nie mógł jej się oświadczyć, stało się odwrotnie i królowa oświadczyła się jemu 15 października 1839 roku.

11. Królewskie wesele

Ślub królowej Wiktorii i księcia Alberta. Źródło:  wikimedia.org

10 lutego 1840 roku Wiktoria poślubiła swojego pierwszego kuzyna Alberta z Saxe-Coburg-Gotha, niemieckiego księcia. Ceremonia odbyła się w Londynie w Chapel Royal of St James’s Palace.

Królowa cieszyła się małżeństwem i przez kilka następnych lat miała dziewięcioro dzieci. Ich związek był doskonałym przykładem szczęśliwego małżeństwa.

johannesfloe.com – Art to remember