Różne koncerny oraz naukowcy lubią przeprowadzać ciekawe eksperymenty społeczne, aby poznać prawdziwą naturę ludzi. Czasami uczestnicy biorący udział w eksperymencie łamią zasady, ich zachowania przeczą logice i nie można zrozumieć, dlaczego człowiek akurat tak postąpił w danej sytuacji.
Prezentujemy eksperymenty społeczne, w których doszło do nieoczekiwanych rezultatów i zadziwiły wielu naukowców.
11. Jeśli zostawi się niepilnowane pole uprawne, czy ludzie będą kraść uprawy, czy za nie płacić?
Opis: Przy drogach powstało kilka samoobsługowych pól uprawnych. Każdy podróżujący może się zatrzymać, zerwać sobie kwiatki, warzywa lub owoce. Na każdym polu stoją znaki informujące o cenach oraz pudełka, do których należy wkładać pieniądze. Nikt tego nie pilnuje, nie ma żadnego strażnika, żadnego kasjera. Każdy ma według własnego sumienia zapłacić podaną kwotę za konkretną rzecz.
Rezultat: Ludzie w ogóle nie kradną, tylko sumiennie płacą za wszystko. Czasami nawet zostawiają więcej pieniędzy, niż jest napisane na znakach informacyjnych. Przychód najczęściej jest przekazywany na cele charytatywne.
10. Co się stanie w momencie, gdy niektórzy kierowcy będą karani, a niektórzy nagradzani?
Opis: Kamery drogowe rejestrujące prędkość przejeżdżającego auta są także w Polsce, najczęściej przed przejściem dla pieszych. Za granicą zrobiono eksperyment, który był częścią kampanii reklamowej Fun Theory, prowadzonej rzez markę Volkswagen – kierowcy przekraczający prędkość dostawali list z mandatem, a kierowcy jadący zgodnie z przepisami dostawali list wraz z zaproszeniem do udziału w loterii, w której główną nagrodą były pieniądze zebrane z mandatów.
Rezultat: Przed przeprowadzeniem eksperymentu średnia prędkość samochodów przejeżdżających konkretnym odcinkiem drogi wynosiła mniej więcej 32 km/h. W momencie nagłośnienia eksperymentu prędkość spadła o 22%, osiągając mniej więcej 24 km/h. Finalnie, po tak zaskakująco pozytywnym zdjęciu nogi z gazu przez kierowców, szwedzie Stowarzyszenie Bezpieczeństwa Drogowego zainstalowało kilka takich samych kamer na autostradach.
PRZECZYTAJ TAKŻE: W JAKIE NIEDZIELE OD 1 STYCZNIA 2019 ROKU BĘDZIE MOŻNA ROBIĆ ZAKUPY – f7dobry.com
9. Gdy zainstaluje się grające schody obok schodów ruchomych, to na które schody zdecyduje się większość ludzi?
Opis: Społeczeństwo jest coraz bardziej leniwe i coraz więcej osób walczy z nadwagą i otyłością. Fun Theory w ramach kampanii zainstalowało na zwykłych schodach muzykalne panele. Po nastąpieniu na schodek grała melodia, schody wyglądały jak gigantyczne pianino. Eksperyment miał zachęcić ludzi do częstszego korzystania ze zwykłych schodów, zamiast ruchomych.
Rezultat: Gdy powstały melodyjne schody aż 66% ludzi zaczęło z nich korzystać. Pomysł tak bardzo się przyjął, że został zaadoptowany w wielu miastach na całym świecie, np. w San Francisco, Seulu, Sarajewo, Wiedniu. W końcu każdy sposób jest dobry na walkę z nadwagą.
8. Czy ludzie potrafią rozpoznać talent, czy tylko skupiają się na osobach znanych z telewizji i radio?
Opis: Członkowie grupy U2 przebrali się za zwykłych grajków i wyszli na ulicę zagrać darmowy koncert na jednej ze stacji nowojorskiego metra. Zdobycie biletów na koncert U2 jest bardzo trudne, ponieważ mają wielu fanów na całym świecie i bilety rozchodzą się w kilka godzin. Czy przechodnie rozpoznali talent w nieznanych ulicznych grajkach?
Rezultat: Ludzie zupełnie nie zwracali uwagi na artystów, dopóki Ci nie ujawnili, kim są. Podobny eksperyment przeprowadził Cristiano Ronaldo w Madrycie. Przechodnie nie zwracali uwagi na uzdolnionego piłkarza, ubranego w zwykły dres, dopóki Ronaldo nie zdjął maski i nie ujawnił, kim jest naprawdę.
7. Co się stanie, gdy ludzie zaczną codziennie czytać złe wiadomości?
Opis: W eksperymencie wzięło udział 689 003 ludzi. Wszystkie osoby musiały na Facebooku oglądać codziennie przez 7 dni posty z negatywnymi informacjami. Niektóre z tych postów miały bardzo mocny, emocjonalny przekaz.
Rezultat: Negatywne wiadomości zmieniły sposób zachowania online wszystkich użytkowników, prowokując ich do uzewnętrzniania negatywnych emocji i częstszego udostępniania postów w tym samym tonie. Smutne wiadomości wpływały na ludzi tak, jakby przytrafiły się im w prawdziwym życiu, tylko potęgując negatywne wrażenie. Ludzie stawali się bardziej nieszczęśliwi, byli bardziej smutni i depresyjni. Przetestowano ludzi także w drugą stronę – pozytywną. Ich tablice na Facebooku zapewniały się pozytywnymi postami, ludzie czuli się szczęśliwsi, radośniejsi, częściej okazywali miłość, dobroć.
6. Jak zjednać ludzi o różnych poglądach?
Opis: Trzy pary nieznajomych ludzi udało się do magazynu. Zaczęli ze sobą współpracować, zaczęli budować pewną konstrukcję oraz zadali sobie pytania przygotowane przez organizatorów eksperymentu. Na koniec, każdy uczestnik dowiedział się, że jego partner lub partnerka z pary ma zupełnie inne przekonania. Każdy z nich ma zadecydować o tym, czy chce bliżej poznać partnera bądź partnerkę przy butelce piwa. Eksperyment był przeprowadzony przez Heinekena.
Rezultat: Z trzech par, które brały udział – każda osoba z pary zadecydowała, że chce bliżej poznać drugą osobę. Tak dobrano pary, które brały udział w eksperymencie:
- feministka i mężczyzna o konserwatywnych poglądach
- osoba transseksualna i mężczyzna przeciwny zmianie płci
- oraz zwolennik i przeciwnik efektu cieplarnianego.
Pomimo całkiem innych poglądów, innych przekonań i niechętnego nastawienia do osób mających inne zdanie, uczestnicy postanowili poznać się bliżej i dowiedzieć się czegoś więcej o drugiej osobie.
5. Co się stanie, gdy będzie się płacić bezrobotnym 560 euro miesięcznie za nic?
Opis: Przeprowadzono eksperyment, w którym dwa tysiące ludzi mieszkających w Finlandii otrzymywało 560 euro miesięcznie przez dwa lata za nic. Kwota była wypłacana zamiast zasiłku dla bezrobotnych, a ludzie, którzy ją dostali nie musieli szukać pracy. A nawet jeśli znajdą pracą i będą pracować i tak będą dostawać kwotę 560 euro.
Rezultat: Niektórzy uczestnicy przestali mieć tak stresujące życie. 560 euro to niewielki dochód dla ludzi żyjących w Finlandii, ale kwota wypłacana regularnie, co miesiąc, sprawiła, że ludzie mogli poszukać takiej pracy, jaka im odpowiadała, a nie wybierać taką, która zapewniała przeżycie, pomimo że się jej nie lubiło. Ludzie zaczęli planować otworzenie swojego biznesu, inni skupili się na edukacji, aby zdobyć większe kwalifikacje i w przyszłości postarać się o lepszą pracę. Eksperyment sprawił, że wiele bezdomnych osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej wyszło na prostą już po sześciu miesiącach, ponieważ znaleźli pracę przynoszącą większą dochód, niż żebranie na ulicy.
4. Jak wsparcie dorosłych wpływa na dzieci?
Opis: Nauczyciel podzielił dzieci w klasie na dwie grupy, biorąc za kryterium kolor oczu – niebieski i zielony oraz brązowy. Pierwszego dnia eksperymentu, dzieci z niebieskimi i zielonymi oczami otrzymały więcej wsparcia, pochwał i przywilejów, za to dzieciom z brązowymi oczami założono specjalne kokardy na szyjach i odmówiono jakiejkolwiek pomocy. Następnego dnia grupy zamieniły się miejscami.
Rezultat: Grupa dzieci, która miała przywileje, wsparcie w nauczycielu zaczęła przejawiać lepsze wyniki w nauce. W tym samym czasie motywowane dzieci stawały się bardziej aroganckie w stosunku do drugiej grupy dzieci. Dzieci z niefaworyzowanej grupy czuły się poniżone i trudno im było rozwiązać nawet najprostsze zadanie. Taka sama sytuacja była, gdy dzieci zamieniły się miejscami. Aktualnie wiele szkół w pracy z dziećmi stosuje metody wsparcia i pochwał, aby zmobilizować dzieci do wybrania właściwej drogi.
3. Co się stanie, jeśli z półek sklepowych znikną wszystkie zagraniczne produkty?
Opis: Przez jeden weekend w supermarkecie Edeka w Hamburgu, na sklepowych półkach pozostały tylko produkty wyprodukowane w Niemczech. Klienci nie mieli dużego wyboru, ponieważ zastali puste półki.
Rezultat: Kampania społeczna miała na celu walczyć z każdą formą rasizmu, uświadamiając niemieckich klientów, że ciężkie mieliby życie w kraju, gdyby nie współpraca z innymi nacjami. Szacunek należy się każdemu. Nie ma lepszych i gorszych.
2. Jak ludzie widzą siebie, a jak są postrzegani przez innych?
Opis: Doświadczony i szkolony w FBI rysownik dochodzeniowy został poproszony o to, aby stworzyć portrety kobiet na podstawie ich własnego opisu, nie widząc ich wcześniej na własne oczy. Następnie wykonał drugi szkic tej samej kobiety, słysząc jej opis od obcej osoby. ostatecznie, uczestniczka otrzymywała dwa portrety. Eksperyment został przeprowadzony na zlecenie Dove.
Rezultat: Wszystkie portrety oparte o własny opis zawsze bardzo mocno się różniły od tych opartych na opisie obcej osoby. Każda kobieta ma tendencje do wyolbrzymiania swoich wad, podczas gdy obca osoba zupełnie ich nie dostrzega i skupia się na pozytywnych cechach.
1. Jak konkretna muzyka w taksówce wpływa na pasażerów?
Opis: Kierowca taksówki zmieniał muzykę w swoim samochodzie raz na tydzień i obserwował, jak konkretny rodzaj muzyki wpływa na zachowanie pasażerów oraz ocenę jego profilu w aplikacji.
Rezultat: Gdy kierowca puszczał w samochodzie rock lub piosenki retro, ocena kierowcy była niska. Rap jeszcze bardziej odrzucał pasażerów i kierowca oceny była najniższa. Wielu ludzi pozytywnie reagowało na hity sprzed kilku lat. Najbardziej pozytywne emocje wzbudzała kombinacja muzyki klasycznej z odrobiną rocka. Gdy ludzie słyszeli przyjemną dla ucha muzykę zostawiali większe napiwki.
Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj 🙂
Jesteś z Katowic? Koniecznie odwiedź f7katowice.pl
Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź f7krakow
Jesteś z Gdańska? Koniecznie odwiedź f7gdansk.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź f7poznan.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie odwiedź f7lodz.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie odwiedź f7warszawa.pl
Interesują Cię wszystkie miasta? Koniecznie zaglądaj do f7city.pl