Jest jeszcze wiele do nauczenia się o naszych oceanach, jednak to, co wiemy do tej pory, jest imponujące.
Możemy wiedzieć więcej o Marsie niż o naszych własnych oceanach. Oceany stanowią 71% naszej planety. Spójrzmy na ten rozmiar z perspektywy. Na podstawie danych z Geological Survey USA, na planecie znajduje się około 321,003,271 mil sześciennych wody. To wystarczyłoby do napełnienia około 352 670 000 000 000 000 000 000 galonów pojemników. Ocean jest duży i głęboki. To sprawia, że nauka jest bardzo trudna.
Mamy satelity, boje, pojazdy podwodne, statki, łodzie podwodne i wiele innych zasobów poświęconych zrozumieniu naszych oceanów. Jednak nasze rozumienie oceanów i życia morskiego rośnie w powolnym tempie.
Oceanograf, Gene Feldman, spędził ostatnie 25 lat na badaniu oceanów. Opisał aktualne problemy z eksploracją oceanów w wywiadzie dla NASA, mówiąc: „Pod wieloma względami łatwiej jest umieścić osobę w kosmosie niż wysłać ją na dno oceanu.Po pierwsze, presja wywierana pod wodą jest ogromna.”
„Jest tam ciemno i zimno. W przeciwieństwie do przestrzeni kosmicznej, w której widzisz wszystko, kiedy jesteś w oceanie, nie możesz nic zobaczyć, ponieważ Twoje światło może być za słabe. To trudne miejsce do nauki. Dobra wiadomość jest taka, że każdego roku dowiadujemy się coraz więcej o oceanie, a ostatnio ożyło zainteresowanie eksploracją oceanów. Dzisiaj skupimy się na tym, co wiemy o oceanie”.
1. W oceanie są jeziora, rzeki i ukryte wodospady.
Oceany rzeczywiście mają jeziora, rzeki, a nawet wodospady. Jeszcze bardziej imponujące jest to, że te podwodne jeziora i rzeki mogą drastycznie zmieniać rozmiary, od zaledwie kilku stóp do kilku mil szerokości. Jak to możliwe? Te jeziora i rzeki powstają, gdy woda morska przesiąka przez grube warstwy soli pod dnem morskim. Rozpuszczenie warstwy soli powoduje depresję dna oceanu. Następnie rozpuszczona sól sprawia, że woda gęstnieje, a ta gęsta woda osiada w tych wgłębieniach, tworząc podwodne ciała solanki. Te baseny solankowe przyciągają również grupę obcych zwierząt morskich.
Największy znany wodospad na Ziemi znajduje się między Grenlandią a Islandią. Jednak jest pod wodą. Jest to wodospad o 75 milionach stóp sześciennych wody, opadający na wysokość 11500 stóp. Wodospad powstał, gdy gęstsza woda ze wschodniej części Danii napotkała cieplejszą wodę po przeciwnej stronie. Krótko mówiąc, zimna woda płynie w dół i pod ciepłą wodą nad ogromną kroplą w dnie oceanu. Nazywany kataraktą w Cieśninie Duńskiej, jest trzykrotnie wyższy od wodospadu Angel w Wenezueli i niesie 2000 razy więcej wody niż wodospad Niagara.
2. Światło nadaje oceanowi jego kultowy niebieski kolor.
Granatowy kolor oceanu jest inspirujący. Jest wielu artystów, projektantów i muzyków, którzy czerpali inspirację z kuszących kolorów oceanu. Jednak wiele osób nie jest informowanych o tym, skąd ocean bierze swój kolor. Odpowiedź może Cię zaskoczyć. Barwa oceanu jest wynikiem pochłaniania przez wodę barw w czerwonej części widma światła. Woda działa jak filtr, pozostawiając kolory w niebieskiej części widma. Światło odbijające się od unoszących się w wodzie osadów i cząsteczek pomaga również oceanom przybierać czasem zielone, czerwone lub inne odcienie.
Ponieważ fale niebieskie wnikają znacznie głębiej niż inne długości fal, im głębiej się zanurzasz w oceanie, tym staje się „bardziej niebieskie”.
3. Większość życia na naszej Ziemi to życie wodne.
Oceany tętnią życiem. Udokumentowaliśmy niezliczone gatunki w oceanie. W naszych oceanach znaleźliśmy wszystko, od organizmów jednokomórkowych po ogromne płetwale błękitne. Nasze oceany to złożone ekosystemy pełne ryb, ośmiornic, kalmarów, węgorzy, delfinów, skorupiaków itd. Ta lista jest długa.
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakich nieodkrytych stworzeń jeszcze nie znaleziono w naszych oceanach? Naukowcy uważają, że zidentyfikowaliśmy tylko około ⅓ potencjalnego życia morskiego czającego się pod powierzchnią. Mogą nawet istnieć gatunki ssaków, których jeszcze nie odkryliśmy. Dobra wiadomość jest taka, że naukowcy robią postępy. Każdego roku w naszych oceanach znajduje się około 2000 nowych gatunków.
Czytaj: Piękno i moc oceanu, uchwycone na zdjęciu
4. Point Nemo (biegun niedostępności)
Prawdopodobnie wcześniej wyobrażałeś sobie te scenariusze. Co byś zrobił, gdybyś utknął na bezludnej wyspie? Albo jeszcze lepiej, co byś zrobił, gdybyś utknął na środku oceanu? Oba scenariusze są równie przerażające. Ale być może na pewno nigdy nie chciałbyś utknąć w najbardziej odległym miejscu na Południowym Pacyfiku. Nazwany Point Nemo (Biegun niedostępności), obszar ten znajduje się około 1600 kilometrów od najbliższego pasma lądu i około 2700 kilometrów od najbliższego zamieszkanego lądu.
Point Nemo jest tak daleko od lądu, że najbliżsi ludzie to często astronauci. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna okrąża Ziemię na maksymalnej odległości 258 mil (416 km). Point Nemo jest uważane za najbardziej odległe miejsce na świecie. Jest również używany jako cmentarz kosmiczny – agencje kosmiczne używają go jako miejsca zrzutu. Szacuje się, że pod powierzchnią leży ponad sto wycofanych statków kosmicznych.
Blue link: https://www.tbgtechco.com
5. Chcesz polować na zakopany skarb?
Być może marzyłeś o natknięciu się na zaginioną mapę piratów z instrukcjami, jak zlokalizować zapomniany skarb zakopany w morzu. Mapy mogą nie być łatwo dostępne, ale pod morzem jest mnóstwo zaginionych skarbów. Chociaż można uznać za prawie niemożliwe zmierzenie liczby wraków statków leżących na dnie oceanu, Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna oszacowała, że w oceanach świata jest co najmniej milion zatopionych statków, a inne szacunki podają 3 miliony. Chociaż obejmuje to wraki z całej historii ludzkości, od ziemianek po wraki z XXI wieku.
Szacuje się również, że liczbę odkrytych skarbów w oceanie można wycenić na ponad 60 miliardów dolarów. Kto chce iść na poszukiwanie skarbów?
6. Ocean pomaga ci przeczytać ten artykuł.
Pod oceanem jest sieć kabli. Po co one są? Firmy komunikacyjne utrzymują międzynarodowe połączenia za pomocą tych kabli. Jak zapewne sobie wyobrażasz, układanie tych kabli jest powolne, kosztowne i żmudne. Jednak te setki tysięcy kilometrów kabli są bardzo ważne, ponieważ odpowiadają za transmisję 99% światowych danych.
Zainstalowane przez wyspecjalizowane łodzie, te podmorskie kable znajdują się na płaskich powierzchniach dna oceanu, unikając raf koralowych, zatopionych statków, dna ryb i innych siedlisk ekologicznych oraz ogólnych przeszkód. Co więcej, kable muszą być zaprojektowane tak, aby przetrwały w trudnych warunkach i były wystarczająco wytrzymałe, aby wytrzymać okazjonalne skubanie przez rekiny. W międzyczasie niedawno skonfigurowano pierwsze na świecie podwodne Wifi.
7. Istnieją obszary oceanu, które są niewyobrażalnie głębokie.
Gdybyś był w stanie usiąść w najgłębszym punkcie oceanu i wyraźnie spojrzeć z powrotem na powierzchnię, byłoby to podobne do lotu w locie komercyjnym i patrzenia w dół na Ziemię. Tak głęboko może się dostać ocean. Najniższy punkt na oceanie znajduje się w Challenger Deep, który leży pod zachodnim Oceanem Spokojnym, na południowym krańcu rowu Mariana. Na imponującej długości 36200 stóp (11 km) rów jest tak głęboki, że można w nim zmieścić cały Mount Everest. W zeszłym roku Victor Vescovo przeszedł do historii, stając się pierwszą osobą, która dotarła do najgłębszej części oceanu. Niestety trafiły tam również zanieczyszczenia z tworzyw sztucznych.
8. Pod oceanem jest dużo złota.
Szacuje się, że w naszych oceanach znajduje się około 20 milionów ton rozcieńczonego złota. Ale nie idź jeszcze łapać sitka. Nawet jeśli rozcieńczyłbyś jeden litr wody, w najlepszym przypadku uzyskałbyś 13-miliardową część grama. To nie wystarczy, aby w najbliższym czasie stać się bogatym.
9. Większość erupcji wulkanów ma miejsce pod wodą.
Szacuje się, że pod wodą znajduje się milion wulkanów. Dobrą wiadomością jest to, że nie wszystkie są aktywne, a bardzo niewiele faktycznie wypluwa stopioną lawę. Niemniej jednak około 80% erupcji wulkanów na planecie faktycznie ma miejsce pod wodą.
Struktury wulkaniczne tworzą również przegrzane otwory wentylacyjne, które wyrzucają gorącą wodę głęboko pod wodą. Te same otwory wentylacyjne mogą spowodować, że otaczające obszary wodne osiągną temperaturę do 750 stopni F (400 stopni C). Te głębokie otwory wentylacyjne mają do odegrania szczególną rolę w ekosystemie oceanicznym, ponieważ różnorodne formy życia rozwijają się w pobliżu przegrzanych otworów wentylacyjnych. Badanie tych otworów może rzucić światło na ewolucję życia na innych planetach w równie trudnych miejscach.
10. W oceanach jest bardzo dużo plastiku.
Szacuje się, że każdego roku do naszych oceanów wyrzuca się około 7 milionów ton plastiku. Jeszcze bardziej niepokojące jest to, że te tworzywa sztuczne trafiają do wszystkich rodzajów życia w oceanie. Zespół badawczy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego twierdzi, że ryby na północnym Pacyfiku połykają od 12 000 do 24 000 ton plastiku każdego roku. Mikro-plastiki dostają się nawet do naszych ciał, kiedy jemy organizmy morskie.
11. Podziękuj oceanowi za nasz tlen.
Oprócz zapewniania ludziom zróżnicowanego ekosystemu, oceany dostarczają nam również tlenu. Szacuje się, że oceany wytwarzają od 50 do 80% tlenu na Ziemi dzięki fotosyntezie wykonanej przez morski plankton, glony i niektóre bakterie. Weź głęboki oddech i nie zapomnij podziękować oceanowi za życie.
Czytaj: Społeczność rybacka w Omanie i ich praca. Jak wygląda ich życie?