11-letni chłopiec natrafił na 2500-letni amulet płodności

0
471
Facebook/Israel Antiquities Authority

To oczywiste, że dzieciaki uwielbiają kolekcjonować kamienie. Znalezienie niezwykłego kamienia to marzenie każdego młodszego geologa. Ale odkrycie starożytnej relikwii? To dopiero historia!

Zvi Ben-David był na rodzinnej wycieczce w pobliżu izraelskiej rzeki Besor, gdy coś niezwykłego przykuło jego uwagę. Kiedy 11-latek złapał artefakt, prawdopodobnie nie miał pojęcia, że czeka go moment Indiany Jonesa.

Mały przedmiot, który odkrył, był w rzeczywistości 2,500-letnim amuletem płodności. „Figurka, którą odkrył Zvi jest tak rzadka, że istnieje tylko jeden taki egzemplarz w kolekcji National Treasures”, napisał Izraelski Urząd ds. Starożytności (IAA) na swojej stronie na Facebooku.

Noszona przez wieki, maleńka statuetka przedstawiająca kobietę z nagimi piersiami ma zaledwie 7 cm wysokości i 6 cm szerokości.

Statuetka uważana była za ikonę szczęścia w późnym okresie Pierwszej Świątyni (epoka między zbudowaniem Świątyni Króla Salomona około 957 roku p.n.e. i zniszczeniem około 587 roku p.n.e.). Utrzymywano, że takie amulety zapewniają dobrobyt i ochronę.

Czytaj: 14 rzeczy, które robili starożytni ludzie. Cieszmy się, że żyjemy w XXI wieku!

Facebook/Israel Antiquities Authority

Chociaż jest to mały kraj w okolicy, Izrael jest domem dla 37 zarejestrowanych stanowisk archeologicznych. Dzięki temu, że była to osada Tel Gamma z epoki brązu, a także wzmianka w Księdze Samuela, rzeka Nahal Besor jest przesiąknięta zarówno historycznym, jak i biblijnym znaczeniem. Od dziesięcioleci archeolodzy nieustannie starają się odkryć ukryte sekrety regionu.

Mama Bena Davida, Miriam, jest profesjonalnym przewodnikiem. Natychmiast zdając sobie sprawę z historycznego znaczenia przedmiotu, powiadomiła IAA o odkryciu jej syna. Organizacja była zachwycona zarówno znaleziskiem, jak i znalazcą.

„Wzorowe obywatelstwo młodego Zvi Ben-Davida umożliwi nam lepsze zrozumienie praktyk kultowych w czasach biblijnych i nieodłączną potrzebę człowieka w zakresie materialnych personifikacji człowieka” – oświadczyła IAA na Facebooku. „Cała rodzina Ben-David zasługuje na ogromny szacunek.”

Czytaj: Now vs then. Jakby teraz wyglądały starożytne rzymskie obiekty?

Facebook/Israel Antiquities Authority

johannesfloe.com – Art to remember