Autystyczna dziewczynka maluje obrazy jak dojrzała artystka

0
987

W grudniu 2011 r. u Iris Grace Halmshaw zdiagnozowano autyzm. Rodzice mówią, że dziewczynka bardzo rzadko wchodzi w interakcje z innymi, ale za to potrafi wyrazić się poprzez ruch i sztukę.

Iris Grace, 11-latka cierpiąca na autyzm, stała się znana na całym świecie dzięki swoim przepięknym obrazom. Jej rodzice postawili na terapię sztuką. Okazało się, że Iris ma ogromny talent. Dziś jej obrazy osiągają zawrotne ceny, a jej styl malowania porównywany jest do malarstwa wielkich impresjonistów: Claude Monet i Auguste Renoir.

Zaczęła malować, gdy miała 3 lata

Dziewczynka maluje swoje obrazy rozcieńczonymi akwarelami, głównie pejzaże. Eksperci mówią, że jej obrazy są bardzo dojrzałe i mają głębię.

Jak podaje CNN, dziewczynka maluje, odkąd skończyła trzy lata, nie rozmawia, nie kontaktuje się ze światem inaczej niż poprzez sztukę. Jej mama Arabella Carter-Johnson opowiada: „Już kiedy namalowała swój pierwszy obraz i użyła kolorów, wiadomo było, że jej rysunki nie są dziełem przypadku. Była szczęśliwa, że znaleźliśmy klucz do świata, który jest tylko jej. I sposób, żeby się z nią komunikować”.

Rodzice zauważyli, że z dziewczynką jest coś nie w porządku, gdy ta miała 2 latka. Córka nie nawiązywała z nimi kontaktu wzrokowego i nie powtarzała żadnych słów.

„Przejrzeliśmy internet i wiedzieliśmy, o co chodzi. Ale każda matka ma nadzieję, że jest jakieś inne wyjaśnienie” – opowiada Carter-Johnson.

U dziewczynki stwierdzono autyzm. Rodzice zaczęli bardzo dużo czytać o różnych i skutecznych terapiach. W końcu postanowili, że będzie to terapia za pomocą sztuki. Był to strzał w dziesiątkę, ponieważ Iris błyskawicznie nauczyła się technik malarskich i potrafiła malować godzinami, skupiona tylko na tym.

Czytaj: Po kryjomu sfilmowała autystycznego syna. Głos 9-latka poruszył miliony ludzi!

Udostępnianie obrazów na Facebooku

Mama dziewczynki zaczęła udostępniać prace córki na Facebooku, aby pokazać znajomym. W ciągu dwóch lat obrazy pięcioletniej dziewczynki zaczęły być znane na całym świecie. Mama założyła stronę internetową irisgracepainting.com, na której sprzedaje reprodukcje prac córki, jak i oryginały.

Wszystkie wpływy z obrazów są przeznaczane na więcej materiałów artystycznych oraz na jej ciągłe terapie, zabiegi i bieżące leczenie dziewczynki, zajęcia muzyczne i jogi. Pieniądze pokrywają koszty codziennego życia Iris.

„Iris lubi odpływać do swojego świata” – mówi mama dziewczynki. „Wykorzystując jej zainteresowania, udało nam się ją zachęcić do tego, aby stała się rozchichotaną, małą dziewczynką, która tańczy po całym domu. Nie możemy z nią jeszcze normalnie porozmawiać, dlatego nie wiemy, czy rozumie wszystko, co dzieje się w związku z jej obrazami”.

Zdjęcie: Facebook
Zdjęcie: Facebook
Zdjęcie: Facebook
Zdjęcie: Facebook
Zdjęcie: Facebook
Zdjęcie: Facebook
Zdjęcie: Facebook
Zdjęcie: Facebook
Zdjęcie: Facebook
Zdjęcie: Facebook

Czytaj: BIAŁOBREWY, BIAŁOKI, CESARSKI, MASKOWY – O AUTYZMIE.