Maski zakładamy z wielu powodów: z lęku przed krytyką i brakiem akceptacji, bo niewystarczająco wierzymy w siebie, bo nie akceptujemy prawdy o sobie, żeby wpasować się w otoczenie, w to czego oczekują od nas inni, bo boimy się, że ktoś odkryje nasze słabości i je wykorzysta.
Maski osobowości, takie jak maska osiągnięć, mogą pomóc ci dopasować się lub ukryć. Ale mogą być wyczerpujące i powodować nadmierny stres u osób, które ich regularnie używają.
Maska osobowości pozwala tym, którzy ją noszą, ukryć swoje prawdziwe ja przed innymi. Chociaż maski mogą służyć jako bariera ochronna dla poczucia własnej wartości i zranienia, mogą również prowadzić do:
- stresu;
- lęku;
- depresji;
- wyczerpania.
Maski osobowości są często mechanizmem samoobrony. Pomagają chronić Cię przed zranieniem z powodu odrzucenia społecznego, sprawców lub prześladowców.
Jak powiedział Zygmunt Freud: ,,Im bardziej nieskazitelna jest osoba z zewnątrz, tym więcej demonów tkwi wewnątrz niej”. I trzeba przyznać, że coś w tym jest.
Koniecznie zajrzyj na f7.pl
Rodzaje masek osobowości
Maskowanie swojej osobowości oznacza podejmowanie kroków w celu ukrycia tego, kim naprawdę jesteś w kontaktach społecznych, zawodowych lub osobistych z innymi ludźmi. Możesz zamaskować swoją osobowość za pomocą:
- słów;
- wyrazu twarzy;
- mowy ciała;
- działania.
1. Maska męczennika lub ofiary
Osoba z maską męczennika lub ofiary nie przyjmuje winy, aby chronić swoje poczucie własnej wartości.
Zamiast tego, taka osoba może obwiniać rzeczy w świecie zewnętrznym za własne problemy i niepowodzenia, aby chronić swoją samoocenę.
2. Maska łobuza
Jeśli masz wątpliwości lub byłeś wykorzystywany, możesz zwrócić się do zastraszania jako sposobu na powstrzymanie ludzi.
Może to przybrać formę fizycznego działania, wyśmiewania się z innych lub zmuszania innych do zaakceptowania Twojej opinii, aby zrekompensować ich niską samoocenę.
3. Maska żartownisia
Ludzie mogą używać humoru, aby zapobiec wyśmiewaniu się przez innych lub ukryć smutek. W końcu nikt nie może się z Ciebie śmiać, jeśli Ty sam się z siebie śmiejesz.
Inni też nie będą wiedzieć, jak naprawdę się czujesz, jeśli ukryjesz swój ból za pomocą żartów.
Czytaj: 6 oznak, że masz bardzo silną osobowość
4. Maska spokojnej osoby
Niektórzy ludzie zakładają maskę spokoju w prawie każdej sytuacji. Jeśli to Ty lub ktoś bliski, Ty lub Twoja ukochana osoba możecie tłumić swoje reakcje emocjonalne i okazywać jedynie spokój i opanowanie.
Kiedy tak się dzieje, emocje nie mają gdzie się podziać. Osoba nosząca maskę spokoju może w końcu eksplodować lub stać się rozregulowana emocjonalnie.
Czytaj: Krakowski MOPS szuka rodzin zastępczych. Mogą liczyć na wsparcie finansowe
5. Maska ponadprzeciętności
Jeśli nosisz maskę ponadprzeciętności, możesz dążyć do perfekcji. Każdy, kto używa tej maski, może mieć nadzieję na uzyskanie akceptacji i pochwały za perfekcyjne robienie rzeczy.
W tym przypadku poczucie własnej wartości zbyt mocno opiera się na byciu doskonałym, co oznacza, że możesz zinternalizować każdy błąd. Potrzeba perfekcji może również powodować ciągły stan niepokoju.
6. Maska samobójcza
Czy Ty lub ktoś bliski mówisz o sobie z góry? Nawet jeśli robisz to dla żartu lub żartujesz sobie z poniżania się, jest to mechanizm obronny mający na celu ochronę osoby przed wyśmiewaniem się lub zranieniem.
Walenie w samego siebie może być również metodą obronną przed niską samooceną. Może być również używane jako mechanizm ochronny jako sposób na poniżenie się, zanim zrobi to ktoś inny.
7. Maska unikająca
Maska unikania polega na zamykaniu się w sobie w obawie przed odrzuceniem i oceną własnych błędów. Ty lub ktoś bliski możecie unikać mówienia dużo innym lub przebywania z innymi. Wycofanie się może spowodować, że Ty lub ktoś bliski będziecie izolować się społecznie.
Czytaj: Pierwsze zwierzę, które zobaczysz, powie wiele o Twojej osobowości
8. Maska kontrolna
Osoba z kontrolną maską dąży do innego rodzaju doskonałości. Używając tej maski, będziesz starał się kontrolować wszystko wokół siebie, aby osiągnąć poczucie bezpieczeństwa.
Osoba w tej masce może zaplanować każdy szczegół wycieczki, zażądać wykorzystania swoich planów i utrzymać bardzo schludny pokój, dom lub miejsce do pracy.
9. Przyjemna dla ludzi maska
Jeśli nosisz maskę, która podoba się ludziom, Twoja samoocena zależy od akceptacji ze strony innych. Często możesz zrobić wszystko, aby upewnić się, że inni ludzie wokół Ciebie są szczęśliwi.
Uszczęśliwianie innych daje poczucie własnej wartości. Możesz żyć z dodatkowym niepokojem związanym z upewnieniem się, że uszczęśliwiasz innych wokół nich.
10. Maska socjalizatora
Jeśli nosisz maskę socjalizatora, użyjesz swojej zdolności do rozmowy z kimkolwiek, aby zamaskować niepewność. Chociaż możesz mieć wielu znajomych, możesz nie mieć wielu znaczących przyjaciół, ponieważ nie pozwalasz na zbyt głębokie rozmowy.
11. Maska konformisty
Jeśli nosisz maskę konformisty, starasz się podążać za tym, co robią wszyscy wokół Ciebie. Desperacko pragniesz akceptacji i będziesz podążać za wskazówkami innych osób z grup społecznych, do których chcesz należeć.
Co powoduje, że ludzie noszą maski osobowości?
Maskowanie osobowości może wystąpić jako odpowiedź na:
- naciski społeczne;
- znęcanie się;
- nadużywanie;
- strach.
Bez względu na bezpośrednią przyczynę lub motywację, maskowanie zazwyczaj pomaga chronić Twoje prawdziwe ja przed dalszymi szkodami emocjonalnymi i niższą samooceną. W końcu ludzie nie mogą odrzucić Cię za to, kim naprawdę jesteś, jeśli nigdy Cię nie znali.
Może to prowadzić do wyczerpania, ponieważ potrzeba dużo dodatkowej energii, aby ukryć swoje prawdziwe ja. Możesz także doświadczać depresji lub poczucia osamotnienia lub lęku, że ktoś może dowiedzieć się, kim naprawdę jesteś.
Neuroróżnorodne vs. neurotypowe
Neuroróżnorodni ludzie, tacy jak osoby ze spektrum autyzmu, mogą nosić maski, aby pomóc im dopasować się do społeczeństwa. Według badania jakościowego z 2017 r. ci, którzy są neuroróżnorodni, częściej angażują się w kamuflaż społeczny.
Ten rodzaj maskowania polega na próbie powielenia tego, co inni wokół nich robią w pracy, szkole, towarzysko i w poszukiwaniu miłości.
Zarówno osoby neuroróżnorodne, jak i neurotypowe mogą rozwijać maski osobowości w odpowiedzi na zastraszanie lub znęcanie się. Mogą odkryć, że maskowanie swoich myśli lub uczuć może pomóc w zapobieganiu dalszym nadużyciom lub zastraszaniu.
Następne kroki
Jednym z pierwszych kroków, jakie możesz podjąć, jest ustalenie, co powoduje, że nosisz maskę w obecności innych osób. Być może będziesz w stanie wykorzystać tę nową samoświadomość, aby zacząć zrzucać maskę i odkryć swoje prawdziwe ja.
Może to pomóc innym zbliżyć się do Ciebie, ale powinieneś być przygotowany na odrzucenie. Zmiana nie zawsze jest łatwa, a rzeczywistość jest taka, że nie wszyscy będą Cię lubić za to, kim jesteś.
Ale to jest w porządku. Nie każdy musi lubić Ciebie i nie musisz wszystkich lubić. W końcu znajdziesz ludzi, którzy naprawdę Cię polubią, a nie maskę, którą nosiłeś.
Jak mówił Arystoteles: „Poznanie siebie jest początkiem wielkiej mądrości”.
Jeśli stwierdzisz, że potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu podstawowego powodu noszenia maski lub jej usunięcia, możesz rozważyć rozmowę z doradcą lub ukochaną osobą. Osoby te mogą pomóc ci opracować nowe strategie radzenia sobie ze swoimi lękami.