11 oznak, że tarczyca nie działa prawidłowo

0
610
Tarczyca jest jednym z największych gruczołów wydzielania wewnętrznego u człowieka.

Tarczyca to mały gruczoł, który znajduje się wokół tchawicy pod krtanią. Wydzielane przez nią hormony kontrolują metabolizm organizmu.

Ta „matka wszystkich gruczołów” jest podatna na nieprawidłowe działanie, a kiedy tak się dzieje, objawia się to na różne sposoby, w zależności od tego, czy produkuje hormon w nadmiarze (nadczynność tarczycy), czy nie wytwarza go w wystarczającej ilości (niedoczynność tarczycy).

Przygotowaliśmy listę objawów obu chorób tarczycy, abyś mogła zdać sobie sprawę z nieprawidłowego funkcjonowania tarczycy. Jeśli uważasz, że coś może być nie tak, jak najszybciej udaj się do lekarza.

Niedoczynność tarczycy

Ilustrowane przez Marata Nugumanowa i Alenę Tsarkovą dla Bright Side

Niedoczynność tarczycy to stan, w którym tarczyca nie wytwarza wystarczającej ilości hormonu tarczycy. Niedobór jodu jest jedną z najczęstszych przyczyn niedoczynności tarczycy.

Niedoczynność tarczycy występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn, przy czym najbardziej podatne są kobiety w wieku powyżej 60 lat.

Przyjrzyjmy się teraz objawom niedoczynności tarczycy.

Depresja, ospałość, letarg

Ilustrowane przez Marata Nugumanowa i Alenę Tsarkovą dla Bright Side

Tarczyca wytwarza hormony, które kontrolują sposób, w jaki organizm zużywa energię. Niedobór hormonów może prowadzić do depresji, ospałości i letargu.

Zmiana w głowie

© Depositphotos.com© Depositphotos.com

Tarczyca i krtań znajdują się bardzo blisko siebie. Tak więc każda dysfunkcja tarczycy może wpływać na krtań i powodować problemy z głosem.

Czytaj: Gitarowy Rekord Guinnessa we Wrocławiu

Sucha skóra i przerzedzone brwi

Ilustrowane przez Marata Nugumanowa i Alenę Tsarkovą dla Bright Side

Niedoczynność tarczycy prowadzi do zwapnienia skóry. To powoduje, że wydaje się gruba, sucha i łuszcząca się. Może to również skutkować przerzedzeniem brwi, co jest dość podstępne, ale często pojawia się wśród pierwszych objawów.

Czytaj: Ten sok sprawi, że polepszysz zdrowie swojej tarczycy i schudniesz!

Bóle mięśni i stawów

© Depositphotos.com

Zatrzymanie płynów, częsty objaw niedoczynności tarczycy, może powodować ból mięśni i stawów. Najczęściej objawia się w okolicy kostek i stóp oraz nasila się wraz z aktywnością fizyczną.

Słaby słuch

© Depositphotos.com

Chociaż przyczyna nie jest do końca znana, badania wykazały wyraźnie powiązania między nieprawidłowym funkcjonowaniem tarczycy a gorszym słuchem.

Mniejsze libido

© Depositphotos.com© Depositphotos.com

Niedoczynność tarczycy powoduje spowolnienie metabolizmu, co oznacza również spowolnienie narządów rozrodczych. Prowadzi to do mniejszej produkcji hormonów płciowych, wpływając tym samym na libido.

Nadczynność tarczycy

Nadczynność tarczycy to stan spowodowany nadmierną produkcją hormonu tarczycy w organizmie. Około 60% do 80% przypadków nadczynności tarczycy w Stanach Zjednoczonych jest spowodowanych chorobą Gravesa-Basedowa. Inne przyczyny to wole wieloguzkowe, toksyczny gruczolak, zapalenie tarczycy i nadmierna ilość jodu w diecie.

Jej występowanie jest około 2 do 10 razy bardziej rozpowszechnione u kobiet.

Więc jakie są objawy nadczynności tarczycy? Spójrzmy.

Wzrost apetytu

© Depositphotos.com

Zwiększony apetyt może być oznaką nadczynności tarczycy, ponieważ nadmierne wydzielanie hormonu tarczycy w organizmie może powodować ciągłe uczucie głodu. Jedyną zaletą jest to, że nadmierne spożycie pokarmu niekoniecznie powoduje, że przybierasz na wadze.

Nadmierne oddawanie moczu

Ilustrowane przez Marata Nugumanowa i Alenę Tsarkovą dla Bright Side

Szybszy metabolizm oznacza zwiększony przepływ krwi. To sprawia, że nerki lepiej filtrują, a więc produkuje się więcej moczu.

Nadmierne pragnienie

© Depositphotos.com© Depositphotos.com

Ponieważ nadczynność tarczycy powoduje nadmierne oddawanie moczu, Twoje ciało musi uzupełnić poziom wody. To sprawia, że masz ochotę na więcej wody.

Drżenie rąk

© Depositphotos.com

Każdy odczuwałby lekkie drżenie, gdyby jego ręce i przedramiona były zbyt długo trzymane w tej samej pozycji. Ponieważ nadczynność tarczycy przyspiesza prawie wszystkie funkcje metaboliczne, czas, po którym ręce normalnie zaczęłyby się trząść, ulega skróceniu. Powoduje to zauważalne drżenie rąk i przedramion.

Napady nadmiernego popędu seksualnego

© Depositphotos.com© Depositphotos.com

Z powodu przyspieszonego metabolizmu nadczynność tarczycy może powodować napady nadmiernego popędu seksualnego.

Wskazówki dotyczące stylu życia, jak radzić sobie z nieprawidłowym funkcjonowaniem tarczycy.

Wskazówki dotyczące stylu życia w niedoczynności tarczycy:

  • Przestrzegaj zdrowej diety składającej się z warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych i chudego białka. Aby utrzymać stabilny poziom energii, jedz małe posiłki przez cały dzień. Przyrost masy ciała jest częstym objawem niedoczynności tarczycy, więc zdrowe odżywianie może pomóc w kontrolowaniu przyrostu masy ciała.
  • Prowadź aktywny tryb życia. Ćwiczenia mogą pomóc w utrzymaniu prawidłowej wagi. Zwiększą również poziom energii i zmniejszą stres, co jest szczególnie ważne, jeśli masz niedoczynność tarczycy.
  • Ćwicz medytację i jogę. Niedoczynność tarczycy może prowadzić do depresji. Zarówno medytacja, jak i joga mogą pomóc ci w walce z tym.
  • Chodź wcześnie spać i ułóż harmonogram snu. Częste objawy niedoczynności tarczycy to uczucie letargu i niskiego poziomu energii. Daj więc swojemu ciału odpowiedni sen, aby uzupełnić tę energię.

Wskazówki dotyczące stylu życia w przypadku nadczynności tarczycy:

  • Unikaj jodu. Osoby z nadczynnością tarczycy nie powinny spożywać pokarmów bogatych w jod. Unikaj również mleka i innych produktów mlecznych, w tym lodów, sera, jogurtu i masła. Należy również unikać owoców morza, w tym ryb, sushi, skorupiaków i wodorostów.
  • Praktykuj medytację. Nadprodukcja hormonów tarczycy powoduje większą stymulację mózgu, co powoduje, że chorzy odczuwają zdenerwowanie lub niepokój. Ćwicz medytację w celu radzenia sobie z lękiem.
  • Pij wodę! Nadczynność tarczycy powoduje utratę dużej ilości wody podczas oddawania moczu. Utrzymuj więc swoje ciało odpowiednio nawodnione.

johannesfloe.com – Art to remember