Tłuszcz brzuszny jest nie tylko nieatrakcyjny, ale jest również odpowiedzialny za wiele problemów zdrowotnych.
Odpowiada za choroby serca, udar, cukrzycę, rak jelita grubego, przełyku i trzustki, przewlekłe stany zapalne i inne poważne choroby. Utrata tłuszczu w okolicach brzucha może być jednym z najważniejszych decyzji zdrowotnych, jakie można podjąć.
Tłuszcz brzuszny wypełnia wszystkie przestrzenie wokół jelit, które nie mogą przez to efektywnie funkcjonować. Ponadto, tłuszcz w jamie brzusznej produkuje toksyny zwane cytokinami, które zwiększają zachorowalność na wiele chorób.
Jeżeli chcesz stracić tłuszcz w okolicach jamy brzusznej i przedłużyć sobie życie, należy zmniejszyć liczbę poniższych jedenastu rodzajów żywności.
1.Sok owocowy
Sok owocowy jest zdrowy, prawda? Niestety, proces produkcji soku owocowego usuwa wszystkie dobre składniki odżywcze w owocach. Spraw przysługę Twojemu brzuchowi i po prostu jedź świeże owoce. „Jedząc cały owoc, dostarczamy organizmowi także sporą ilość błonnika pokarmowego, który wspiera pracę jelit” – mówi Kathy Glazer, dietetyczka z Waszyngtonu.
2. Cukier
Cukier we krwi zwiększa poziom insuliny. Jeśli masz tłuszcz w okolicach brzucha, staje się on odporny na insulinę i jest to pierwszy krok do cukrzycy. Trzustka pracuje zbyt ciężko, a to prowadzi do innych problemów zdrowotnych. Cukier znajdziemy już prawie wszędzie, nawet w wędlinie. Cukier kryje się wszędzie. Nie daj się zwieść propagandzie „zdrowych” cukrów. Cukier jest cukrem. Unikaj herbatników, gazowanych napojów, sosów spaghetti. Nie daj się zwieść sztucznym cukrom, są one tak samo złe, jeśli nawet nie gorsze, niż normalny cukier.
3. Tłuszcze trans
Tłuszcze trans czyli uwodornione (utwardzone) oleje roślinne to bardzo szkodliwe dla zdrowia kwasy tłuszczowe. Badania wskazują, że mniej niż 1 gram wpływa na zdrowie. Tłuszcze trans zwiększają ryzyko chorób serca, choroby Alzheimera, cukrzycę typu 2, obniżają płodność i są niebezpieczne dla kobiet w ciąży. Tłuszcze trans znajdziemy w pączkach, fast foodach, chipsach, paluszkach, krakersach, ciastkach, ciastach, drożdżówkach, frytkach, panierowanych kawałkach kurczaka, margarynie i wielu innych produktach.
4. Tłuszcze nasycone
Tłuszcze nasycone naturalnie występują w mięsie, serach i produktach mlecznych. Od wielu lat mówi się, że tłuszcze te wpływają na poziom cholesterolu i zwiększają ryzyko chorób serca. Mleko 3,2% jest bogate w tłuszcz nasycony, więc spróbuj mleka bez tłuszczu lub przerzuć się na mleko 1%. Ser jest doskonałym źródłem tłuszczów nasyconych. Zmniejsz spożywanie sera do minimum.
5. Smażone mięso
Do walki z tłuszczem na brzuszku potrzeba białka. Dieta bogata w białko sprawia, że czujesz się pełniejszy, zwiększasz tempo przemiany materii, a to pomaga zmniejszyć spożycie kalorii. Doskonałe źródło chudego białka to bez-skórny kurczak, 90% mielonej wołowiny, soczewica, ryby, orzechy włoskie, masło orzechowe, wieprzowina i jaja. Oczywiście, sposób wykorzystania tych produktów się liczy. Smażenie lub podduszanie mięsa w tuczących sosach jest szkodliwe.
6. Dieta o niskiej zawartości włókien
Zwalcz tłuszcz brzuszny dzięki spożywaniu błonnika. Istnieją dwa różne rodzaje włókien, rozpuszczalnych i nierozpuszczalnych. Nierozpuszczalne pomagają odpadom przechodzić przez jelita i są dobre dla okrężnicy.
Nierozpuszczalny błonnik sprawia, że czujesz się pełen i spowalnia to trawienie dla lepszego wchłaniania składników odżywczych. Zwiększenie rozpuszczalnego błonnika o 10 gramów dziennie zmniejsza ryzyko rozwoju tłuszczu brzusznego o 3,7%. Aby szybko zwiększyć zawartość białka i rozpuszczalnego tłuszczu, zacznij jeść dwie łyżki nasion chia na śniadanie. W internecie masz wiele przepisów.
PRZECZYTAJ TAKŻE: 5 powodów, dla których warto jeść suszone śliwki
7. Żywność rafinowana
Rafinacja jest procesem oczyszczania w wyniku którego otrzymuje się produkt fałszywie “uszlachetniony, oczyszczony”. Proces ten pozbawia produkt tego najważniejszego – celu w jakim został stworzony. To, co natura uznała za potrzebne zostało brutalnie zlikwidowane i zmienione na “coś” co dla każdego żyjącego organizmu jest obce, nienaturalne, sztuczne a tym samym nieprzyswajalne. Unikaj białej mąki, białego cukru, białego pieczywa, białej soli, rafinowanego oleju.
8. Sól
Sól nie generuje tkanki tłuszczowej, ale powoduje pęcznienie i pogłębia wybrzuszenie brzucha. Przyczynia się również do chorób serca. Ludzie potrzebują soli, aby ich ciało mogło prawidłowo funkcjonować, jednak większość ludzi dostarcza swojemu organizmowi za dużo soli. Sól jest substancją wzmacniającą smak i konserwującą. Czytaj etykiety i wybieraj produkty z najniższą zawartością soli (lub sodu) i pamiętaj, że inne rzeczy zastępują sól, tak jak MSG (Glutaminian sodu).
9. Alkohol
Skądś się wzięło określenie brzuch piwny. Alkohol ma bezpośredni wpływ na zawartość tłuszczu w brzuchu. Generuje przewlekłe zapalenie, jak również szereg innych problemów zdrowotnych. Gram białka i cukru mają po 4 kilokalorie (kcal). Mililitr spirytusu ma ich aż 7. To dużo. Setka czystej to ok. 280 kcal, a pół litra piwa Guinness – 380 kcal. Mężczyźni, którzy piją więcej niż 3 drinki dziennie, są o 80% bardziej narażeni na tłuszcz na brzuszku.
10. Przetworzone mięso
Nadmierne spożywanie przetworzonego mięsa prowadzi do otyłości oraz zwiększa – i to bardzo – ryzyko zachorowania na raka. Przetworzone mięso obejmuje hamburgery, hot-dogi, mięso wędzone, solone, suszone, boczek, kiełbasy, parówki, szynki, salami, pepperoni.
11. Fast foody
Fast food to tak zwane szybkie jedzenie. Hamburgery, pizza, frytki, burritos, kawałki kurczaka w panierce i wiele innych produktów. Przeciętny hamburger dostarcza średnio 800 kcal, czyli około 1/3 zalecanej dziennej dawki kalorii do spożycia. Żywność typu fast food jest źródłem kwasów tłuszczowych typu trans, o których pisałam w punkcie 3. Zmniejszenie spożywania fast foodów będzie miało natychmiastowy wpływ na Twoje zdrowie. Przekonaj się.
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie zajrzyj do f7wroclaw.pl