11 prostych rzeczy, dzięki którym dożyjesz 100 lat

0
442
Co robić, by osiągnąć długowieczność? Zdjęcie: Pixabay

Kto nie chciałby dożyć stu lat? A może nawet jeszcze więcej? O ile wiemy, nie jest to możliwe, ale są ludzie, którzy żyją wystarczająco długo, aby świętować swoje setne urodziny.

To oczywiste, że te wskazówki w żaden sposób nie zagwarantują, że dożyjesz 100 lat, ale mogą one pomóc Ci zwiększyć szanse na wygraną. Rozważ te wskazówki, a będziesz miał większe szanse, aby dożyć stu i więcej lat.

1. Bądź zaangażowany

Utrzymywanie aktywności mózgu jest niezwykle ważne, gdy ludzie się starzeją. Hobby to świetny sposób na zainteresowanie życiem i daje ludziom coś, z czego można się cieszyć, co również jest bardzo ważne. Wiele osób uważa, że dobre nastawienie psychiczne jest niezwykle korzystne dla zdrowia i ogólnego samopoczucia.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

2. Dbaj o zęby

Może to zabrzmieć trochę głupio, ale zwykłe szczotkowanie i nitkowanie zębów to w rzeczywistości świetny sposób na wyeliminowanie nieprzyjemnych bakterii z jamy ustnej, które mogą przyczynić się do chorób serca i innych dolegliwości.

Chociaż jest to kontrowersyjny temat, możesz rozważyć użycie pasty do zębów i innych produktów dentystycznych, które nie zawierają fluoru i nie zawierają innych potencjalnie szkodliwych dodatków chemicznych.

Czytaj: Naukowcy łączą słabą higienę jamy ustnej z chorobami metabolicznymi

3. Odpoczywaj i podróżuj

Jak mówi przysłowie: „Ciągła praca i brak zabawy sprawiają, że Jack jest nudnym chłopcem”. Może to również skrócić jego żywotność. Chociaż praca jest niezwykle ważna z wielu powodów, zwłaszcza jeśli kochasz swoją pracę, przestoje są koniecznością. Zaplanuj wyjazd na wakacje i poświęć trochę czasu na relaks. Życie jest zbyt krótkie, by pominąć wakacje, a jeśli to zrobisz, możesz żyć krócej!

4. Śpij minimum 7 godzin dziennie

Coraz częściej badania medyczne wykazują, że zapewnienie odpowiedniej ilości snu każdej nocy jest niezwykle ważne. Będą pewne różnice między osobami, ale eksperci zdecydowanie zachęcają wszystkich od minimum 7 do 8 godzin snu każdej nocy.

5. Uprawiaj seks

Oprócz wystarczającej ilości snu każdej nocy, są oczywiście inne rzeczy do zrobienia w łóżku. Zakładając, że masz kogoś, z kim możesz dzielić przestrzeń do spania. Intymność to świetny sposób na złagodzenie stresu, a ponieważ spalasz dzięki temu kalorie, może pomóc zrzucić kilka zbędnych kilogramów, które również nie wpływają dobrze na zdrowie.

Czytaj: 10 niesamowitych powodów, dla których seks jest najlepszym lekarstwem

6. Spędzaj czas z przyjaciółmi

Izolacja nie jest dobrą rzeczą dla większości ludzi. Spędzanie czasu z przyjaciółmi może w rzeczywistości przynieść korzyści Twojemu zdrowiu. Badania medyczne wykazały, że ludzie, którzy mieli silne, trwałe przyjaźnie, mieli o 50% większe szanse na dłuższe życie w porównaniu z tymi, którzy ich nie mieli.

7. Odżywiaj się prawidłowo

Wszyscy wiemy, że jedzenie jest niezbędne, jeśli chcemy doczekać następnego tygodnia. Ale prawidłowe odżywianie nie tylko przynosi korzyści w dłuższej perspektywie, ale może również pomóc ci żyć dłużej. Być może nie będziesz musiał zostać supergwiazdą zdrowej żywności, ale proste rzeczy, takie jak ograniczenie spożycia cukru, soli i przetworzonej „śmieciowej” żywności, są prawdopodobnie jedną z najważniejszych rzeczy, które możesz zrobić, aby wydłużyć swoją długowieczność.

8. Ćwicz

Chociaż niektórzy z nas mogą nienawidzić słowa „ćwiczenia”, jest to bardzo ważny element zdrowego życia, który powinien trwać tak długo, jak to możliwe. Nie możesz niczym innym zastąpić ćwiczeń, więc jest to coś, z czym musisz się zmierzyć, jeśli chcesz dożyć 100 lat. Potraktuj to jako bonus, jeśli jesteś jednym z tych szczęśliwych ludzi, którzy naprawdę lubią ćwiczyć.

9. Przestań się stresować

Innym ważnym czynnikiem przyczyniającym się do złego stanu zdrowia jest zbytnie stresowanie się sprawami w Twoim życiu. Okazuje się, że stres ma bardzo szkodliwy wpływ na zdrowie i chociaż utrzymanie go pod kontrolą może być trudne, z pewnością można to zrobić przy odpowiedniej praktyce, determinacji i odpowiednich technikach.

10. Przestań palić papierosy

Chociaż jest bardzo mała liczba osób, które palą przez bardzo długi czas i wciąż dożywają setki, zdecydowana większość ludzi drastycznie zmniejszy swoje szanse na zdmuchnięcie świeczek na tym torcie urodzinowym „100”, jeśli palą.

11. Nie pij dużo alkoholu

Picie umiarkowanych ilości alkoholu może rzeczywiście pomóc w poprawie zdrowia, ale nie ma wątpliwości, że przesadzenie praktycznie wyeliminuje Twoje szanse na długie życie. Nadużywanie alkoholu i alkoholizm mają bardzo duży wpływ na organizm i mogą powodować choroby wątroby i inne poważne problemy zdrowotne, które mogą wepchnąć Cię do grobu na długo przed osiągnięciem wieku 100 lat.

Czytaj: 14 stereotypów różnych krajów, które są (głównie) nieprawdziwe