12 postaci Disneya, które były inspirowane prawdziwymi ludźmi

0
656

W całej swojej historii Disney stworzył niesamowite historie, które towarzyszyły nam od dzieciństwa. Wiele z tych postaci stało się naszymi ulubieńcami, a niektóre z nich są naprawdę bliskie naszym sercom. Jednak prawdopodobnie nie wiesz, że wiele z tych postaci było opartych na prawdziwych ludziach, a w niektórych przypadkach na znanych i lubianych gwiazdach.

Przedstawiamy Wam kultowe postaci Disneya, których historie oparte zostały na losach prawdziwych ludzi. Teraz możecie porównać swoich ukochanych bohaterów do tych, którzy byli inspiracją do ich ożywienia!

1. 4 sępy – The Beatles

© The Jungle Book / Disney© Parlophone Music Sweden / Wikimedia

Podczas produkcji animowanej wersji powieści „Księga dżungli”, Disney i twórcy filmowi odpowiedzialni za adaptację zainspirowali się zespołem The Beatles. Był rok 1967, a oni już wtedy byli jednym z najpopularniejszych zespołów.

John Lennon, Paul McCartney, George Harrison i Ringo Starr podkładali głosy pod 4 postacie sępów. Zwierzęta miały też szalone fryzury i śpiewały piosenkę „That’s What Friends Are For”. Mimo że grupa była pierwowzorem ptaków, nie był to dla nich wystarczający powód, aby zaangażować się w produkcję.

Mówi się, że Lennon wolał nie pojawiać się w bajce. Wyjaśnił menadżerowi zespołu, Brianowi Epsteinowi, że powinien powiedzieć Disneyowi, że lepszym pomysłem jest zatrudnienie Elvisa Presleya. Ze względu na jego odmowę, w bajce słychać tylko sępy mówiące z akcentem podobnym do akcentu ludzi mieszkających w Liverpoolu, z głosami podłożonymi przez J. Pata O’Malleya, Digby’ego Wolfe’a, Lorda Tima Hudsona i Chada Stuarta.

Czytaj: Wybrano imię dla małej żubrzycy z Puszczy Niepołomickiej

2. Czarownica – Eleanor Audley

© The Sleeping Beauty / Disney© Wikipedia

Eleanor Audley nie tylko udzieliła głosu Czarownicy w „Śpiącej Królewnie”, ale twórcy filmów Disneya poprosili ją również o odegranie scen, które pomogłyby animatorom w stworzeniu fikcyjnej postaci. Oznacza to, że cechy i gesty aktorki inspirowały ruchy i twarz Czarownicy w bajce.

Dodatkowo Eleanor posłużyła jako inspiracja do stworzenia animowanej postaci Pani Tremaine, legendarnej i złej macochy Kopciuszka.

Czytaj: Kobieta opowiada bajkowe historie poprzez swoje fantastyczne ciasta

3. Jessica Rabbit — Rita Hayworth

© Who Framed Roger Rabbit? / Amblin Entertainment© Bob Coburn / Wikimedia

Animowana seksbomba z filmu „Kto wrobił królika Rogera?” stała się ikoną dzięki roli w filmie i dzięki swojej oszałamiającej figurze. Jej pojawienie się nie było tylko dziełem przypadku: Jessica Rabbit wzorowana była na pięknej aktorce Ricie Hayworth.

Na początku projektowania postaci, scenarzysta Gary K. Wolf zainspirował się tancerką z krótkometrażowego filmu animowanego „Red Hot Riding Hood”, stworzonego przez Texa Avery’ego. Jednak podczas produkcji filmu obraz Jessiki Rabbit zmienił się. Ta zmiana została zainspirowana przez kilka aktorek, ale głównie przez Ritę. Richard Williams, reżyser animacji do filmu, powiedział, że próbował upodobnić postać do Haywortha, ale z włosami Veroniki Lake.

4. Szalony Kapelusznik – Ed Wynn

© Alice in Wonderland / Disney© Wikimedia

Szalony Kapelusznik to jedna z najbardziej charakterystycznych i niepowtarzalnych postaci z „Alicji w Krainie Czarów”. W bajce Kapelusznik został zainspirowany gestami, wyglądem i osobowością aktora Eda Wynna. Mężczyzna był także głosem tej postaci, więc można śmiało powiedzieć, że był idealnym wzorem dla animatorów do zaprojektowania Kapelusznika.

5. Edna Mode – Linda Hunt

© The Incredibles / Disney© Wikimedia

Uważa się, że historia Edny, postaci z „Iniemamocnych”, była pierwotnie oparta na życiu projektantki mody Edith Head. Jednak postać ta jest uderzająco podobna do aktorki Lindy Hunt.

6. Scat Cat — Louis Armstrong

© The Aristocats / Disney© Wikimedia

Scat Cat z „Arystokratów” to rola napisana pierwotnie dla Louisa Armstronga, wybitnego piosenkarza jazzowego i trębacza. Pomysł polegał na tym, że Armstrong użyczy głos popularnemu kotu, który pierwotnie miał nazywać się Kotem Satchmo.

Niestety, z powodu niespodziewanych problemów zdrowotnych, Armstrong nie mógł uczestniczyć w projekcie. To zmusiło filmowców do zastąpienia go muzykiem Scatmanem Crothersem. Z tego powodu zmienili nazwę postaci na Scat Cat i napisali dla niego nową piosenkę, którą wykonał Crothers.

7. Dr Facilier – Michael Jackson

© The Princess and the Frog / Disney© Alan Light / Wikimedia

Dr Facilier, czarny charakter w filmie „Księżniczka i żaba”, został oparty na Michaelu Jacksonie. Silne podobieństwo między tą dwójką jest widoczne nie tylko w szczupłej sylwetce i doborze ubrań, ale także w choreografii, którą postać dr Faciliera wykonuje przez całą bajkę. Maniery i postawa są takie same, jak te, które prezentował „Król Popu”.

8. Syrenka Ariel – Alyssa Milano

© The Little Mermaid / Disney© Luigi Novi / Wikimedia

Kiedy kreatywne umysły Disneya zaczęły projektować postać Syrenki Ariel, celem było przedstawienie wizerunku pięknej, słodkiej i współczesnej młodej kobiety, więc zainspirowali się Alyssa Milano.

Podczas wywiadu aktorka ujawniła, że nie była tego świadoma, przynajmniej nie wtedy, gdy postać była tworzona. Później została jednak zaproszona do wystąpienia w filmie dokumentalnym, w którym producenci pokazali, jak powstał film. To wtedy odkryła, że Syrenka Ariel była na niej oparta. Twórcy wykorzystali jej zdjęcia, gdy była nastolatką, aby odtworzyć niezapomnianą syrenę.

9. Urszula – Divine

© The Little Mermaid / Disney© Wikimedia

Harris Glenn Milstead, znany również jako Divine, był wybitnym amerykańskim aktorem i drag queen, który był inspiracją do stworzenia złej Urszuli z „Małej Syrenki”. Jego występy i kreacje sceniczne miały kluczowe znaczenie dla ukształtowania cech, oszałamiającego stylu i osobowości tego czarnego charakteru.

10. Alicja w Krainie Czarów – Kathryn Beaumont

© Alice in wonderland / Disney© JJerms2 / imgur

Główną postacią w bajce „Alicja w Krainie Czarów” była aktorka Kathryn Beaumont. Podłożyła ona również głos Alicji. Animatorzy firmy wykorzystali dziewczynę jako modelkę do ożywienia Alicji. Miała wtedy zaledwie 10 lat. Niezliczone zdjęcia przedstawiają pracę Kathryn, jest nawet nagranie wideo, na którym widać, jak odgrywa rolę Alicji.

11. Cruella de Mon – Tallulah Bankhead

© 101 Dalmatians / Disney© Talbot / Wikimedia

Animowana wersja Cruelli de Mon pojawiła się po raz pierwszy na ekranie w filmie „Sto i jeden dalmatyńczyków” z 1961 roku. W filmie Betty Lou Gerson oddała głos kultowemu złoczyńcy. Jednak Marc Davis, szef animacji, musiał stworzyć Cruellę od zera, więc on i jego zespół polegali na osobowości i gestach Tallulah Bankhead, aby ją zaprojektować.

12. Królewna Śnieżka – Marge Champion

© Snow White and the Seven Dwarfs / Disney© Wikimedia

Marge Champion była jedną z najbardziej znanych tancerek XX wieku. Kiedy miała zaledwie 14 lat, młoda artystka wzięła udział w przesłuchaniu do roli Królewny Śnieżki. Jej zadaniem było odtworzenie scen postaci przed animatorami. Czyniąc to, została jednak poproszona o zachowanie elegancji i delikatnych ruchów w tańcu, które charakteryzowały również bajkową księżniczkę.

Jednym z powodów, dla których Marge dostała tę rolę, był jej ojciec. Miała wyjątkowy talent do tańca i aktorstwa, ale wychowywała się i zachowywała jak członkowie rodziny królewskiej. Ernest Belcher, ojciec Marge, nauczył ją kłaniać się i zachowywać się bardzo delikatnie. Wychowanie jej w ten sposób pozwoliło jej zdobyć tę rolę, ponieważ jej gesty i postawy były podobne do tych, których chcieli producenci dla Królewny Śnieżki.

Która postać na liście najbardziej Cię zaskoczyła? Czy znasz jakieś inne postacie Disneya, które były inspirowane przez prawdziwych ludzi?

johannesfloe.com – Art to remember

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org