12 prostych strategii poprawy jasności umysłu

0
224
Jak utrzymać jasność umysłu i energię przez cały dzień? Zdjęcie: pl.freepik.com

Czy chciałbyś zaczynać każdy dzień z wyraźnym skupieniem się na tym, co chcesz osiągnąć? Czy chciałbyś wiedzieć, że to, co dziś osiągniesz, będzie spełnieniem Twoich potrzeb, pragnień i celów życiowych? Jestem pewna, że wszyscy chcielibyśmy być w takim stanie, w którym mamy jasność umysłu.

Niestety, niezależnie od tego, czy jesteśmy tego świadomi, czy nie, mamy tendencję do wpuszczania coraz bardziej ruchliwego świata. Stwarza to ogromne rozproszenie, które odciąga nas od skupienia się na tym, czego chcemy. Pozwalamy, aby negatywne wiadomości i media społecznościowe wywoływały w nas złość, depresję i zdenerwowanie, a te emocje powodują, że stajemy się niezdecydowani i tracimy koncentrację.

Pozwalamy sobie żyć przeszłością, w której błędy, które popełniliśmy i niesprawiedliwość wobec nas, powodują, że czujemy się źli i przytłoczeni. Wszystkie te rozproszenia, zewnętrzne wydarzenia, nad którymi nie mamy kontroli, i przeszłe negatywne doświadczenia życiowe zaciemniają nasze skupienie. Popycha nas to do skupienia się na negatywach, które zakłócają naszą jasność umysłu i fantastyczną przyszłość, którą wszyscy moglibyśmy mieć, jeśli skupimy się tylko na tym, co chcemy osiągnąć, krokach, które musimy podjąć, aby je osiągnąć, i życiu, którego pragniemy dla siebie.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Aby pomóc Ci uzyskać jasność umysłu i wiedzieć, czego chcesz od każdego dnia, oto 12 prostych strategii, które poprowadzą Cię we właściwym kierunku.

1. Idź na spacer

Każda forma ćwiczeń oczyści Twój umysł, ale jednym z najskuteczniejszych sposobów jest spacerowanie na łonie natury. Nawet dwadzieścia do trzydziestu minut spaceru po okolicy przyniesie ten sam efekt, jeśli nie mieszkasz w pobliżu natury. Już sam akt poruszania się wprowadzi Twój umysł w bardziej pozytywny stan, co pomoże ci skuteczniej myśleć.

Czytaj: Spacery w lesie najlepszym lekarstwem i sposobem na stres

2. Pij wodę z cytryną rano

Około dwa lata temu zaczęłam pić wodę cytrynową każdego ranka i byłam zaskoczona tym, że poczułam się zdrowsza, oczyszczona i obudzona w ciągu dwudziestu minut. Wielu pracowników służby zdrowia zaleca wypicie szklanki wody z cytryną (pół cytryny wyciśniętej w szklance wody) ze względu na korzyści dla zdrowia fizycznego, jakie daje. Ale kiedy czujesz się zdrowy fizycznie, czujesz się również zdrowy psychicznie.

Nasz umysł i ciało współpracują ze sobą. Jeśli jesteśmy chorzy fizycznie, nie czujemy się dobrze psychicznie i na odwrót. Kiedy czujemy się energiczni i żywi, czujemy się fantastycznie, a nasze uczucia emocjonalne się poprawiają. Oznacza to, że poranny nawyk wypicia wody z cytryną nie tylko poprawi Twoje zdrowie fizyczne, ale także bezpośrednio poprawi Twoje zdrowie psychiczne.

Czytaj: Pięć korzyści zdrowotnych wynikających z picia wody z cytryną

3. Zaplanuj swój dzień przed nocą

Planując dzień poprzedniego wieczoru, zaczynasz dzień wiedząc, co chcesz osiągnąć. Większość ludzi nigdy nie myśli o tym, co chce osiągnąć. Zamiast tego pozwalają wydarzeniom dyktować, co robią. Wydarzenia rzadko działają na Twoją korzyść, ponieważ często są kryzysami innych, a Ty pracujesz nad planami innych ludzi i nie robisz nic dla swoich celów.

Jeśli wiesz, co chcesz osiągnąć, zanim zaczniesz dzień, znacznie wiesz, czego chcesz i prawdopodobnie upewnisz się, że tak się stanie.

4. Spójrz na duży obraz

Innym sposobem na osiągnięcie jasności umysłu jest patrzenie na duży obraz. Zbyt często wpadamy w błahostki i tracimy z oczu ogólny obraz tego, co i dlaczego coś robimy. Czy kiedykolwiek czułeś się, jakbyś tylko zaznaczał pola? Tak się dzieje, gdy wplątujemy się w ten proces i tracimy z oczu powody, dla których coś robimy.

Kiedy przypominasz sobie, czego chcesz i dlaczego to robisz, wyraźniej wiesz, co i dlaczego coś robisz.

5. Miej konkretnie wytyczoną ścieżkę i sprawdzaj wyniki

W związku z poprzednim punktem nigdy nie trać z oczu tego, co próbujesz osiągnąć. Zbyt często proces jest ustalany przed rozpoczęciem projektu i nikt nie zatrzymuje się, by zapytać, czy to, co robisz na co dzień, prowadzi Cię we właściwym kierunku. Często jest to przypadek „zamknij się, robimy postępy”. Jeśli jednak ten postęp oddala cię coraz dalej od tego, co próbujesz osiągnąć, będzie to tylko zmarnowany wysiłek.

Często sprawdzaj swoje wyniki. Na przykład, jeśli chcesz schudnąć, proces jest prosty – jedz mniej, ruszaj się więcej. Ale jeśli jesz mniej i więcej się ruszasz, a Twoja waga nie spada, musisz przejrzeć swój wynik i zdecydować, co należy zmienić, aby osiągnąć pożądany rezultat.

Zdjęcie: pl.freepik.com

6. Określ, co jest dla Ciebie ważne

Jeśli nie wiesz, dokąd zmierzasz, skąd będziesz wiedzieć, kiedy tam dotrzesz? Istoty ludzkie to niesamowite stworzenia. Jesteśmy również wyjątkowi, ponieważ jesteśmy jedynymi żywymi istotami, które mogą dokonywać wyborów, co jest przyczyną wielu naszych problemów.

Jeśli posadzisz drzewo, wszystko, co może zrobić drzewo, to urosnąć do maksymalnego potencjału, biorąc pod uwagę jego środowisko. Wszystkie żywe istoty z wyjątkiem ludzi nie mają wyboru — rozwijają swój pełny potencjał.

Z drugiej strony ludzie mogą wybierać, a większość ludzi decyduje się nie żyć swoim maksymalnym potencjałem. Wolimy siedzieć na kanapie, przeglądając nasze kanały w mediach społecznościowych, zamiast pracować nad sobą, aby nas ulepszyć.

Jeśli chcesz żyć pełnią swojego życia, zdecyduj, co jest dla Ciebie ważne i zrób wszystko, co w Twojej mocy, aby tak się stało. Kiedy wiesz, czego chcesz i dlaczego tego chcesz, jesteś w 80% na prawidłowej drodze. Pozostałe 20% to wysiłek, który wkładasz, aby to osiągnąć.

Czytaj: Październik miesiącem seniorek i seniorów w Poznaniu!

7. Bądź świadomy 5 kluczowych obszarów samoopieki

Istnieje pięć obszarów życia, nad którymi musisz pracować każdego dnia. Są to sen, jedzenie, woda, ćwiczenia i planowanie.

Sen

Jeśli nie śpisz wystarczająco dużo, funkcja Twojego mózgu znacznie się pogorszy. Spadnie Twoja zdolność do zapamiętywania, koncentracji, walki z chorobami i wiele innych rzeczy. Nie będziesz miał zbytniej jasności umysłu, jeśli nie śpisz wystarczająco dużo.

Jedzenie

To, co wkładasz do swojego ciała, odżywia Cię. Jeśli to, co wkładasz do swojego ciała, jest bogate w rafinowane węglowodany, cukier i niezdrowy tłuszcz, Twoje ciało musi pracować znacznie ciężej, aby utrzymać równowagę organizmu, a robi to za pomocą krwi i enzymów.

Zasadniczo, im gorsze jedzenie (i napoje) wprowadzasz do organizmu, tym mniej dotlenionej krwi będziesz miał do funkcjonowania mózgu. To dlatego mamy popołudniowy kryzys – zbyt duża ilość węglowodanów powoduje reakcję w organizmie, która powoduje gwałtowny wzrost poziomu insuliny we krwi i dlatego czujesz się senny (lepsza jakość jedzenia = lepsza jakość pracy mózgu).

Woda

Jedną z pierwszych rzeczy, które odczuwasz, gdy zaczynasz się odwadniać, jest mniejsza zdolność koncentracji. W skrajnych przypadkach odwodnienia doświadczysz dezorientacji i innych wyniszczających objawów, ale nawet niewielki spadek nawodnienia spowoduje, że nie będziesz w stanie się skoncentrować ani mieć jasności. Upewnij się, że pijesz dużo wody przez cały dzień.

Ćwiczenia

Ćwiczenia to jeden z najlepszych sposobów na odzyskanie jasności. Nasze mózgi działają najlepiej, gdy się poruszamy. Nasz mózg rozwinął się jako mechanizm przetrwania, który działa najlepiej, gdy jesteśmy w locie. Dlatego kiedy czujesz się zestresowany, chcesz się ruszać. Więc jeśli chcesz mieć większą jasność, idź na spacer, pobiegaj lub idź na siłownię.

Planowanie

Jeśli chcesz mieć jasność co do tego, co robisz każdego dnia, przygotuj plan. Nie musi to być plan mikrozarządzania Twoim dniem. Wszystko, czego potrzebujesz, to lista rzeczy, o których wiesz, że musisz zrobić dzisiaj. Kiedy zaczniesz dzień wiedząc, co należy osiągnąć, zdziwisz się, jak bardzo będziesz skoncentrowany.

8. Uważaj na to, co przepuszczasz przez bramy swojego umysłu

Jim Rohn nauczał: „Każdego dnia stań na straży u drzwi swojego umysłu, a sam zdecydujesz, jakie myśli i przekonania wpuszczasz do swojego życia. Będą bowiem kształtować, czy czujesz się bogaty czy biedny, przeklęty czy błogosławiony”.

Jeśli zaczynasz dzień od czytania wiadomości lub przewijania kanałów mediów społecznościowych, dopuszczasz do swojego umysłu negatywne nastawienie. Kiedy ta negatywność dostanie się do Twojego umysłu, wpłynie to na cały Twój dzień.

Chroń to, co wpadnie ci do głowy. Rozpocznij dzień z naturą. Jeśli możesz, wyjrzyj na zewnątrz, ciesz się deszczem, śniegiem lub słońcem. Rozkoszuj się podziwem otaczającego Cię świata.

Czytaj: 10 łatwych sposobów, aby nie dać się złapać we własne sidła umysłu

9. Zdrowa poranna rutyna

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na wprowadzenie większej jasności umysłu do swojego życia jest ćwiczenie konsekwentnej, pozytywnej porannej rutyny, która skupia Cię na swoim dniu. To nie musi być skomplikowane — wystarczy kilka minut rozciągania się podczas picia porannej wody z cytryną lub może dziesięć minut medytacji lub prowadzenia dziennika i kilka minut przeglądu planu na dany dzień.

Jeśli pozwolisz sobie na poświęcenie trzydziestu minut każdego ranka na siebie, ćwiczysz troskę o siebie i refleksję, zdasz sobie sprawę, że jasność przychodzi do Ciebie i nie musisz szukać jasności.

10. Wyjmij wtyczkę

Przewijanie zagłady to rzecz, która wyrządza niewypowiedziane szkody w Twoim samopoczuciu psychicznym. Przeglądanie niekończących się negatywnych wiadomości na temat tego lub tamtego przywódcy, o śmierci i zniszczeniu, o tym, jak niesprawiedliwy jest świat i ludziach przedstawiających fikcyjne, doskonałe życie, które tylko sprawia, że czujesz się nieodpowiedni, nigdy nie sprawi, że poczujesz się lepiej.

Zamiast tego przeczytaj książkę. Naucz się czegoś nowego lub medytuj. Wyłącz swoje urządzenia, zrelaksuj się i bądź wdzięczny za to, co masz, zamiast stale rozczarowywać się tym, czego nie masz. Kiedy poczujesz się szczęśliwy i zrelaksowany, będziesz o wiele bardziej klarowny co do swojego życia i tego, gdzie chcesz być. Będziesz cieszyć się podróżą samodoskonalenia — skupiania się na tym, co jest dobre w Twoim świecie, a nie na tym, co jest złe.

11. Dziennik

Prowadzenie dziennika to jeden z najlepszych sposobów na uzyskanie jasności umysłu. Pozwala Ci przesyłać swoje myśli na stronę, a kiedy widzisz te myśli i pomysły na stronie, zyskujesz znacznie większą jasność co do tego, co one dla Ciebie znaczą i co możesz z nimi zrobić – jeśli takowe istnieją.

Kronikowanie zapewnia przestrzeń do pomiaru tego, gdzie jesteś i gdzie chcesz być, bez rozpraszania uwagi i hałasu ze świata zewnętrznego. To Twoja przestrzeń. Kiedy budujesz nawyk prowadzenia dziennikarstwa w swojej porannej rutynie, dodajesz do swojego repertuaru potężne narzędzie uważności, które pomoże ci uzyskać jasność umysłu.

12. Pozbądź się toksycznych ludzi ze swojego życia

Wreszcie usuń toksycznych ludzi ze swojego życia. Nie potrzebujesz ich. Toksyczni ludzie wypełniają Twój świat negatywnością, dezorientacją i emocjami, które nie pomagają ci uzyskać jasności w swoim życiu. Zamiast tego wypełniają Twoje życie wątpliwościami i zamętem, a to nie pomoże ci uzyskać większej jasności umysłu.

W świecie zdominowanym przez 24-godzinne cykle negatywnych wiadomości, w którym wszyscy zdają się walczyć, by pochwalić się swoim „doskonałym życiem” i gdzie jesteśmy bombardowani wiadomościami marketingowymi, odzyskanie jasności umysłu może być trudne. Ale te 12 prostych strategii może ci w tym pomóc.

Skoncentruj się na swoim życiu i spróbuj stać się latarnią nadziei i pozytywności na tym świecie, a poczujesz się o wiele szczęśliwszy ze względu na siebie. Będziesz zrelaksowany, skupiony i gotowy na każdą przeszkodę, która stanie na Twojej drodze.