12 roślin, które mogą Cię chronić przed kleszczami

0
599

Kleszcze, muchy, komary, karaluchy są bardzo nieprzyjemnymi sąsiadami, których niełatwo się pozbyć. 

Wiele osób stosuje szkodliwe chemikalia, ale istnieje świetny sposób na obejście się bez trującej chemii, jednocześnie czyniąc ogród bardziej atrakcyjnym dla ludzi i nie do zniesienia dla owadów.

Spróbuj posadzić jedną z tych roślin:

1. Lawenda

pixabay.com

Ludzie lubią zapach lawendy, czego nie można powiedzieć o owadach. Olej lawendowy działa nie tylko jako naturalny środek odstraszający komary, ale również suszone bukiety lawendy w szafie odstraszą ćmę. Jedynymi owadami przyciągającymi lawendę są pszczoły.

2. Bazylia

pixabay.com

Bazylia powinna rosnąć w każdym ogrodzie, nie tylko dlatego, że jest pyszną przyprawą do jedzenia, ale także ze względu na jej zdolność do odpędzania komarów. W naturze istnieje tylko sześć rodzajów lotnych substancji, które napędzają komary, a cztery z nich znajdują się w bazylii. I możesz zrobić domowy spray na komary.

Czytaj: 5 roślin, które powinny się znaleźć w każdej sypialni. Dzięki nim będziesz szybko zasypiać.

3. Mięta pieprzowa

pixabay.com

Mięta pieprzowa to kolejny przykład pachnącej przyprawy, która przegoni pasożyty. Mentol, aktywny składnik mięty pieprzowej, działa jako pestycyd dla larw komarów i muszek. Odpędza także mrówki i pająki. I jeszcze jeden bonus: mięta odstrasza myszy.

Pamiętaj, że mięta jest gatunkiem inwazyjnym. Trzymaj miętę pieprzową oddzielnie od innych roślin w ogrodzie.

4. Rozmaryn

pixabay.com

Bazylia, mięta, rozmaryn – dzięki tym przyprawom Twój ogród wkrótce stanie się niewrażliwy na owady!

Rozmaryn jest szeroko stosowany do grillowania, ale czy wiesz, że samo umieszczenie go na ruszcie ochroni Twój piknik przed komarami? Wystarczy rzucić na grill kilka gałązek rozmarynu – pachnący dym skutecznie odstraszy latających krwiopijców!

5. Nagietek lekarski

pixabay.com

Nagietki ozdobią każdy ogród, ale nie tylko zachwycą oko. Mogą nie tylko odpędzać komary, ale także chronić ogród przed nicieniem – mikroskopijnymi glistami pożerającymi korzenie.

6. Kocimiętka

pixabay.com

Według niektórych badań kocimiętka jest sto razy bardziej skuteczna niż DEET w odstraszaniu karaluchów. Pamiętaj jednak: przyciąga koty!

7. Żółtnica pomarańczowa

pixabay.com

Żółtnica pomarańczowa to kolejny naturalny środek odstraszający kleszcze i karaluchy. Popularne, zielone pomarszczone owoce od dawna uważane są za lekarstwo na różne szkodniki. W 1953 r. amerykański chemik Donald Pitti zauważył, że „jeden kawałek śluzu w pokoju odpędza wszystkie karaluchy, prawdopodobnie ze względu na aromat cedru”.

Jeśli chcesz wyhodować żółtnicę pomarańczową, pamiętaj, że drzewa mogą osiągać 6 metrów wysokości, a pień ma ponad metr obwodu.

8. Chryzantemy

pixabay.com

Chryzantemy to bardzo piękne kwiaty, które jednocześnie chronią ogród przed nieproszonymi szkodnikami. Chryzantemy zawierają substancję złocień, która zabija i odstrasza mrówki, kleszcze, pchły, karaluchy, a nawet pluskwy.

9. Nasturcja

pixabay.com

Mączliki i mszyce mogą powodować znaczne uszkodzenia roślin w ogrodzie. Na szczęście te małe stworzenia można złapać za pomocą nasturcji. Mączliki i mszyce bardzo lubią te rośliny, dlatego należy sadzić nasturcję obok najcenniejszych roślin. 

10. Czosnek

pixabay.com

Prawdopodobnie wiesz, że czosnek bardzo pomaga na szkodniki w ogrodzie. Ale nawet jeśli nie spodziewasz się inwazji szkodników w swoim ogrodzie, posadź czosnek, aby chronić go przed ślimakami i innymi szkodnikami ogrodowymi. Jeśli posadzisz czosnek na obwodzie ogrodu, będzie to niezawodna bariera dla wielu zwierząt. A potem możesz go zebrać i wykorzystać w kuchni!

Blue link: https://www.tbgtechco.com

11. Trawa cytrynowa

pl.wikipedia.org

Trawa cytrynowa zawiera cytronelę, naturalny składnik występujący w wielu repelentach komarów. Ale w rzeczywistości rosnąca trawa cytrynowa jest znacznie bardziej skuteczna w ochronie przed owadami wysysającymi krew, ponieważ w swojej naturalnej postaci roślina pachnie silniej.

12. Pułapka muchowa Wenus

pl.freepik.com

Jeśli wolisz bardziej ekstremalne sposoby ochrony przed szkodnikami, posadź pułapkę muchową Wenus w swoim ogrodzie. Pożera muchy (jak można się domyślić), a także inne małe owady. Pułapka muchowa pomoże ci uporać się ze wszystkimi owadami.

Czytaj: Poznań: wyjątkowa ścieżka w koronach drzew