12 ważnych oznak, że nie pijesz wystarczająco dużo wody

0
629

Nie ma na tym świecie nic bardziej orzeźwiającego niż szklanka wody.

Nie sądzę, by żył ktoś, kto mógłby temu zaprzeczyć, zwykła szklanka wody może być bardziej satysfakcjonująca niż filiżanka kawy czy puszka napoju gazowanego.

Mimo to zbyt wielu z nas nie pije codziennie wystarczającej ilości wody. Pozbawiając się najbardziej naturalnego zasobu świata, nieustannie uszkadzamy nasze ciała.

Jeśli zauważysz u siebie którykolwiek z poniższych objawów, zalecamy natychmiastowe wypicie szklanki wody.

1. Twoje usta są suche

Wydaje się to dość oczywiste, ale konsekwencje mogą już takie nie być. Oczywiście za każdym razem, gdy poczujesz to lepkie, nieprzyjemne uczucie w ustach, z pewnością sięgniesz po jakiś płyn.

Ale słodkie napoje są tylko tymczasowym rozwiązaniem większego problemu. Picie wody nawilża błony śluzowe jamy ustnej i gardła, dzięki czemu usta pozostają wilgotne dzięki ślinie jeszcze długo po pierwszym łyku.

2. Twoja skóra jest sucha

Twoja skóra jest największym organem Twojego ciała, więc oczywiście musi pozostać nawilżona. W rzeczywistości sucha skóra jest jednym z najwcześniejszych objawów całkowitego odwodnienia, co może prowadzić do znacznie większych problemów.

Brak wody oznacza brak potu, co prowadzi do niezdolności organizmu do zmywania nadmiaru brudu i oleju nagromadzonego w ciągu dnia. Jeśli chcesz powstrzymać wypryski, pierwszym rozwiązaniem powinno być picie większej ilości wody.

3. Jesteś nadmiernie spragniony

Już przeszliśmy przez suchość w ustach, ale pragnienie wykracza poza suche usta. Każdy, kto kiedykolwiek miał kaca, może ci powiedzieć, że po przebudzeniu Twoje ciało po prostu nie może dostać wystarczającej ilości wody.

Alkohol odwadnia cały organizm, a woda pitna mówi „TAK, WYPIJ MNIE!” i wysyła sygnały do mózgu, dopóki poziom płynów nie wróci do poziomu wyjściowego. Posłuchaj, co mówi ci Twoje ciało; wie, o czym mówi!

Czytaj: 6 korzyści zdrowotnych wynikających z picia ciepłej wody

4. Twoje oczy są suche

Do tej pory powinno być już jasne, że woda pitna wpływa nie tylko na usta i gardło. Brak wody prowadzi do suchych, przekrwionych oczu.

Bez wody w organizmie kanaliki łzowe wysychają. Jeśli myślisz „A co, jeśli nie mogę płakać?”, zdaj sobie sprawę, że może to spowodować znacznie więcej szkód dla oczu, zwłaszcza jeśli codziennie nosisz soczewki kontaktowe.

5. Doświadczasz bólu stawów

Nasza chrząstka i krążki kręgosłupa składają się w około 80% z wody. Jest to absolutna konieczność, aby nasze kości nie ocierały się o siebie na każdym kroku. Utrzymując nawodnienie organizmu, zapewniasz sobie, że stawy są w stanie wchłonąć wstrząs spowodowany nagłymi ruchami, takimi jak bieganie, skakanie lub niewygodne upadki.

Czytaj: Poznań jako pierwsze miasto dofinansuje in vitro

6. Twoja masa mięśniowa spada

Twoje mięśnie również składają się głównie z wody. Oczywiście mniej wody w organizmie oznacza mniejszą masę mięśniową. Picie wody przed, w trakcie i po treningu nie tylko zapewnia nawodnienie i wygodę, ale także dostarcza wodę we właściwe miejsca w organizmie oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia stanów zapalnych i bolesności związanych z ćwiczeniami i podnoszeniem ciężarów.

johannesfloe.com – Art to remember

7. Dłużej chorujesz

Picie wody pozwala organizmowi na ciągłe wypłukiwanie toksyn. Twoje narządy działają, aby filtrować niektóre produkty przemiany materii, jak maszyna, ale jeśli nie zasilisz maszyny wodą, nie będzie ona działać prawidłowo.

W odwodnionym ciele kończy się to, że narządy zaczynają pobierać wodę z magazynów, takich jak krew, co prowadzi do zupełnie nowych problemów.

8. Czujesz się zmęczony i ospały

Jak już wspomnieliśmy, kiedy organizm jest odwodniony, „pożycza” wodę z krwi. Brak odpowiednio nawodnionej krwi prowadzi do niedotlenienia całego organizmu. Oczywiście brak tlenu prowadzi do senności i całkowitego zmęczenia.

Brak wytrzymałości oznacza, że zaczniesz odczuwać zmęczenie o godzinie 14:00 wcześniej i wcześniej w ciągu dnia (pamiętaj, że kawa na dłuższą metę nie pomoże).

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org

9. Doświadczasz napadów głodu

Kiedy jesteś odwodniony, Twój organizm może zacząć myśleć, że potrzebuje pożywienia. Dzieje się to przez cały dzień i w nocy, gdy budzisz się z pragnieniem tej północnej przekąski.

Jednak jedzenie pokarmu powoduje więcej pracy dla Twojego ciała, podczas gdy woda pitna oczyszcza Twoje narządy oraz dostarcza im paliwa potrzebnego do przejścia przez inne procesy, przez które przechodzi organizm.

10. Masz problemy z trawieniem

Mówiliśmy wcześniej o śluzie w jamie ustnej i gardle oraz o tym, jak utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia umożliwia prawidłowe funkcjonowanie błony. Dotyczy to również całego układu pokarmowego.

Bez odpowiedniego nawodnienia ilość i siła śluzu w żołądku zmniejsza się, umożliwiając kwasowi żołądkowemu poważne uszkodzenie wnętrzności. Prowadzi to do tego, co powszechnie nazywamy zgagą i niestrawnością.

11. Doświadczasz przedwczesnego starzenia

Ilość wody zatrzymywanej przez nasze ciała w naturalny sposób zmniejsza się wraz z wiekiem. Oczywiście oznacza to, że wraz z wiekiem powinniśmy świadomie zwiększać spożycie wody.

Podczas gdy przedwczesne starzenie jest bardziej widoczne na zewnątrz, szkody, jakie wyrządza naszym wnętrzom, będą ostatecznie odczuwalne z czasem. Aby zmniejszyć ryzyko wyczerpania organizmu, ważne jest, aby pić wodę przez całe życie.

12. Czytasz ten artykuł i dotarłeś tak daleko

Ja często piję wodę. Prawie zawsze mam obok siebie szklankę lub butelkę wody, niezależnie od tego, czy pracuję, ćwiczę, czy wegetuję przed telewizorem. Jeśli kliknąłeś ten artykuł, prawdopodobnie pomyślałeś sobie: „Hmm, nie sądzę, żebym pił wystarczająco dużo wody”.

Więc jeśli myślisz, że nie, nalej sobie szklankę wody już teraz! Oczywiście nie przesadzaj, ale jeśli nie otrzymujesz zalecanej ilości (która jest wyższa niż myślisz), więcej picia wody nie szkodzi. A teraz wybaczcie, całe to pisanie sprawiło, że poczułam pragnienie.

Źródło: makeagif.com