12 zdumiewających faktów na temat piwa, w które nigdy nie uwierzysz!

0
280
12 faktów na temat piwa, o których nie miałeś pojęcia. Zdjęcie: Pixabay

Piwo jest trzecim najpopularniejszym napojem na świecie zaraz po wodzie i herbacie. Jest jednym z najstarszych produkowanych napojów alkoholowych. Oto 12 interesujących faktów na temat piwa.

1. Piwo z drożdżami z brody piwowara

Twitter

Drożdże piwowarskie to jednokomórkowe organizmy kluczowe dla powstawania wszystkich gatunków piwa.

W procesie przemiany metabolicznej zamieniają cukry na alkohol oraz inne produkty fermentacji. Drożdże wytwarzają w piwie także orzeźwiający dwutlenek węgla oraz całą masę aromatycznych związków wśród których są estry,  ketony, alkohole wyższe, aldehydy, kwasy organiczne i wiele innych.

To dzięki nim piwa mogą tak bardzo różnić się od siebie i to właśnie one, są w wielu gatunkach podstawą profilu sensorycznego, czyli układu smaków i zapachów charakterystycznego dla danego piwa.

Niewiele rzeczy może być dziwniejszych niż to, człowiek z Oregonu chciał użyć bardziej „lokalnych” drożdży w swoich piwach. Dlatego zbiera drożdże z własnej brody.

Mężczyzna nie goli się od 40 lat, a ego broda skrywa niespotykane drożdże, odpowiadające za unikatowe piwo o smaku aromatycznych przypraw, prosto z twarzowego owłosienia. 

2. Piwo w martwym zwierzęciu

Twitter

Brytyjski browar BrewDog wypuścił swój nowy produkt, szokując społeczność. Sprzedają piwa w wypchanych zwierzętach.

Piwa z serii “Koniec historii” sprzedawano w martwym zwierzęciu. Każda butelka kosztuje od 500 do 700 funtów, a raczej kosztowała, bo 12 butelkowa seria rozeszła się w ekspresowym tempie, mimo wysokiej ceny.

Piwo znajdowało się wewnątrz martwego, wypchanego zwierzęcia. Były to albo gronostaje (7 butelek), wiewiórki szare (4 butelki) lub zając (1).

Jak zaznaczają producenci, każde zwierzę użyte do opakowania piwa to ofiara wypadku drogowego.

3. Najstarsze piwo na świecie

Najstarsze na świecie piwo do picia zostało znalezione na wraku statku u wybrzeży Finlandii. Piwo zostało zakonserwowane w szklanej butelce przez niskie temperatury oceanu. Na szczęście butelka nie pękła i była tak samo przydatna jak w dniu jej wyprodukowania.

Piwo datowane jest na początek XIX wieku i smakowało na „bardzo stare”… Piwo miało przypalone nuty i kwaśny posmak, co nie jest powszechne w dzisiejszych piwach.

Czytaj: Biegasz i mieszkasz w Londynie? Zapłać za piwo…przebiegniętymi kilometrami!

4. Woda ma znaczenie

Chociaż wielu zakłada, że woda nie ma smaku, często jednym z najważniejszych faktów przy warzeniu i produkcji piwa jest to, jak woda wpływa na jego smak. Często browary wybierają nawet lokalizację swojego obiektu wyłącznie ze względu na jakość wody znajdującej się w tym obszarze.

Powiedzmy, że chlorowana woda z kranu nie robi cudów z Twoim piwem. Często piwowarzy domowi muszą się o tym przekonać na własnej skórze przed zmianą wody. Najlepsza woda do piwa pochodzi z gór Irlandii, z takiej wody robi się piwo Guinness.

Czytaj: Maszyna, która zamienia piwo i alkohole w lody

5. Przy budowie piramid

Twitter

W starożytnym Egipcie zamiast wody często pito piwo. Wynikało to z zawartości bakterii w Nilu. Piwo było oczywiście spożywane w nadmiarze i codziennie upijało się wielu ludzi. Co gorsza, często napojem wybieranym przy pracy i budowie piramid było piwo.

Robotnicy otrzymywali w tym czasie piwo i często przez cały czas trwania budowy byli pod wpływem alkoholu. Do posiłków im dostarczano również piwo zamiast wody.

Czytaj: Pierwszy na świecie hotel piwny – tu piwo znajdziesz nawet pod prysznicem

6. Piwo peruwiańskie

Twitter

Chicha to tradycyjne peruwiańskie piwo kukurydziane, którego historia sięga czasów Inków. Piwo zawierało jeden sekretny składnik, który odróżniał go od pozostałych piw produkowanych w tej epoce. To była … ludzka plwocina.

Nasze usta są gospodarzem wielu różnych bakterii i enzymów, które mogą prowadzić do interesujących rzeczy, takich jak plucie do piwa. W tym przypadku zostały one wykorzystane do zastąpienia procesu słodowania używanego do produkcji piwa. Proces fermentacji kukurydzy można rozpocząć od samego żucia i nawadniania jej śliną. Kukurydza była następnie wypluwana do mieszanki piwa. Smakuje jak kwaśne piwo i jest obecnie popularnym orzeźwieniem w Peru.

Czytaj: Babci skończyła się piwo, więc wywiesiła kartkę: „Potrzebuję więcej piwa”. Sąsiedzi nie zawiedli!

7. Piwo i zielsko

pl.freepik.com

Innym dziwacznym, ale zaskakującym faktem dotyczącym piwa jest to, że jest ono w rzeczywistości blisko spokrewnione z marihuaną. Substancja smakowa stosowana w chmielu i piwie należy do rodziny Cannabaceae. Ta rodzina obejmuje również Cannabis sativa, która jest bardziej znana jako roślina marihuany.

Czytaj: Pijesz piwo? Ten napój ochroni Cię przed groźnymi chorobami!

8. Pianka

Twitter

Pianka jest jedną z najbardziej niedocenianych części piwa. Często nowi pijący, a czasem wytrawni pijący marszczą brwi na pianę na wierzchu świeżo nalanego napoju.

Piana stanowi bardzo ważną część piwa. Piana często mówi o jakości piwa i o tym, czy szklanka była czysta. Piana nigdy nie uformuje się na brudnej szklance, co faktycznie wiele mówi o miejscu, do którego przyszedłeś napić się piwa. Piana, która długo unosi się i pozostawia po opróżnieniu szklanki wzór przypominający koronkę, jest produkowana wyłącznie z wysokiej jakości piwa. Dlatego właśnie piwa, takie jak Guinness, pozostawiają niemal idealną pianę na piwie. Brak piany często powoduje, że piwo będzie bardziej mdłe w smaku.

Czytaj: Kobiety są biologicznie przystosowane do upijania się szybciej niż mężczyźni

9. Piwo dobre dla kości, ale czy na pewno?

Piwo można podzielić na produkty, takie jak produkty pełnoziarniste, płatki zbożowe i niektóre warzywa, ponieważ wszystkie one dostarczają krzemu. A wykazano, że krzem poprawia jakość macierzy kostnej u wielu zwierząt i ludzi. Jednak zbadano również, że spożywanie alkoholu w nadmiarze faktycznie zmniejsza gęstość mineralną kości. I bądź tu mądry…

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

10. Najlepsze piwo na świecie

Twitter

Oczywiście, piwa mogą być niezwykle trudne do sklasyfikowania tylko ze względu na indywidualne gusta egzaminatora/testera. Może to często prowadzić do zagubionych wyników i wyników odstających w konkursach degustacyjnych. Natomiast jeśli chodzi o tytuł „Najlepszego Piwa”, to przyznawany jest on napojowi o nazwie „Westvleteren 12”. To piwo to 10,2 procentowe piwo, które jest produkowane od 1940 roku.

Piwo jest w rzeczywistości piwem ciemnym i ma wyrafinowany czekoladowy smak. Zwykle nie jest rozprowadzany i jest dostępny tylko po dojechaniu do klasztoru, który go produkuje, który znajduje się na wsi w Belgii. Proces kupowania jest co najmniej dziwny, zwykle kupowany jest prosto od mnichów i będzie oznaczał czekanie w długiej kolejce samochodów.

W 2012 roku zakonnicy potrzebowali nowego dachu dla swojego klasztoru. Wyeksportowali piwo do różnych krajów za 75 dolarów i 85 dolarów za sześciopak, do którego dołączono dwie szklanki degustacyjne. Nie trzeba dodawać, że piwo wyprzedało się w ciągu kilku minut, a mnisi zarobili pieniądze, których potrzebowali.

11. Alkoholicy z Amsterdamu

Amsterdam płaci alkoholikom piwem za sprzątanie ulic. Zwykle wynosi to 5 puszek piwa na dzień pracy. Dodatkowo płacą im 10 euro i dają trochę tytoniu.

12. Dzieci pijące piwo

Twitter

W Belgii w latach 70-tych piwo stołowe było podawane w refektarzach szkolnych, ponieważ nie było postrzegane jako wyrządzające szkodę. Nie wiedzieli, że piwa szkodzą mózgom młodych umysłów w całym kraju. Zostało to natychmiast zmienione po uświadomieniu sobie skutków alkoholu.