12 znaków, że nie pijesz wystarczająco dużo wody

0
609
Woda jest jednym z najważniejszych składników naszego organizmu. Zdjęcie: pixabay.com

Woda jest niezbędna dla ludzkiego życia. Odpowiada za 50-70 procent masy ciała i ma kluczowe znaczenie dla większości funkcji organizmu.

Woda stanowi 60% ludzkiego ciała i jest potrzebna do utrzymania zdrowej wagi, wypłukiwania toksyn z organizmu i wytwarzania płynów ustrojowych, takich jak ślina. Woda przyczynia się również do prawidłowego funkcjonowania jelit, optymalnej wydajności mięśni i czystej, młodzieńczo wyglądającej skóry.

Jednak nie wypicie wystarczającej ilości wody może spowodować odwodnienie i objawy niepożądane, w tym zmęczenie, ból głowy, osłabioną odporność i suchość skóry.

Zobacz, co się dzieje z Twoim ciałem, jeśli nie pijesz wystarczającej ilości wody.

1. Twoje usta są suche

Zdjęcie: lifehack.org

Wydaje się to dość oczywiste. Oczywiście za każdym razem, gdy czujesz w ustach to suche, nieprzyjemne uczucie, sięgasz po coś do picia. Ale słodkie napoje to tylko tymczasowe rozwiązanie większego problemu. Woda (najlepiej niegazowana) daje ukojenie błonom śluzowym w jamie ustnej i gardle, dzięki czemu będzie utrzymywać w jamie ustnej ślinę długo po pierwszym łyku.

2. Twoja skóra jest sucha

Twoja skóra jest największym organem Twojego ciała, więc oczywiście musi pozostać dobrze nawodniona. W rzeczywistości sucha skóra jest jednym z najwcześniejszych objawów pełnego odwodnienia, które może prowadzić do znacznie większych problemów.

3. Twoje oczy są suche

Powinno być jasne, że woda pitna wpływa nie tylko na usta i gardło. Brak spożycia odpowiedniej ilości wody prowadzi do suchych, przekrwionych oczu. Bez wody w ciele Twoje łzy wysychają. Jeśli myślisz: „co z tego, że nie mogę płakać?”, zdaj sobie sprawę, że może to wyrządzić wiele szkód Twoim oczom, zwłaszcza jeśli nosisz szkła kontaktowe codziennie.

Czytaj: 7 powodów, dla których warto zacząć dzień od szklanki ciepłej wody

4. Ból stawów

Nasze chrząstki i krążki międzykręgowe składają się w około 80% z wody. Jest to absolutna konieczność, aby nasze kości nie ocierały się o siebie na każdym kroku. Utrzymując nawodnienie organizmu, zapewniasz, że Twoje stawy mogą przeżyć wstrząs spowodowany nagłymi ruchami, takimi jak bieganie, skakanie lub niezręczny upadek.

5. Twoja masa mięśniowa maleje

Twoje mięśnie również składają się głównie z wody. Oczywiście mniej wody w ciele oznacza mniej masy mięśniowej. Picie wody przed, w trakcie i po treningu nie tylko zapewnia nawodnienie i komfort, ale także sprowadza wodę do odpowiednich miejsc w ciele, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia stanów zapalnych i bólów związanych z ćwiczeniami i podnoszeniem ciężarów.

6. Dłużej chorujesz

Woda pozwala ciału stale wypłukiwać toksyny. Twoje narządy działają tak, aby filtrować niektóre z naszych odpadów, np. jak maszyna, ale jeśli nie napełnisz maszyny wodą, nie będzie działać poprawnie. W odwodnionym ciele kończy się to, że narządy zaczynają pobierać wodę z magazynowanych obszarów, takich jak krew, co prowadzi do zupełnie nowych problemów.

7. Czujesz się zmęczony

Jak już wspomnieliśmy, kiedy ciało jest odwodnione, „pożycza” wodę z Twojej krwi. Brak odpowiednio nawodnionej krwi prowadzi do braku tlenu w organizmie. Oczywiście brak tlenu prowadzi do senności i całkowitego zmęczenia. Brak wytrzymałości oznacza, że zaczniesz odczuwać zmęczenie już po południu (i pamiętaj, że kawa nie pomoże na dłuższą metę).

8. Doświadczasz głodu

Kiedy jesteś odwodniony, Twoje ciało może zacząć myśleć, że potrzebuje trochę jedzenia. Jednak jedzenie żywności powoduje więcej pracy dla organizmu, podczas gdy woda pitna oczyszcza narządy oraz dostarcza ciału paliwa potrzebnego do przejścia przez inne procesy, przez które przechodzi ciało.

9. Występują problemy trawienne

Wcześniej mówiliśmy o śluzie w jamie ustnej i gardle oraz o tym, jak utrzymanie nawodnienia pozwala na prawidłowe funkcjonowanie błony. Dotyczy to również całego układu trawiennego. Bez odpowiedniego nawodnienia zmniejsza się ilość i siła śluzu w żołądku, co powoduje, że kwas żołądkowy może poważnie uszkodzić Twoje wnętrze. Prowadzi to do tego, co powszechnie nazywamy zgagą i niestrawnością.

10. Występują zaparcia

Jak powiedzieliśmy, utrzymanie nawodnienia pomaga „smarować” układ trawienny. Podczas procesu odwodnienia okrężnica zużywa wodę, która byłaby wykorzystana przez jelita w następnym etapie procesu trawienia.

11. Zmniejszone oddawanie moczu

Uwierz lub nie, jeśli nie wybierasz się do toalety 4-7 razy dziennie, prawdopodobnie nie pijesz wystarczającej ilości wody. Jeśli pijesz dużo wody Twój mocz powinien być jasnożółty lub mieć jasny kolor. Jeśli ma ciemnożółty kolor, Twoje ciało mówi ci, że brakuje mu odpowiedniego nawodnienia. W skrajnych przypadkach odwodnienie może prowadzić do infekcji dróg moczowych, w takim przypadku należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.

12. Doświadczasz przedwczesnego starzenia się

Ilość wody zatrzymywanej przez nasze ciało naturalnie maleje z wiekiem. Oczywiście oznacza to, że wraz z wiekiem powinniśmy świadomie zwiększać spożycie wody. Podczas gdy przedwczesne starzenie się jest bardziej widoczne na zewnątrz ciała, szkody, jakie wyrządza przedwczesne starzenie naszym wnętrzom, będą ostatecznie odczuwalne z czasem. Aby zmniejszyć ryzyko wyczerpania organizmu, ważne jest, aby pić wodę przez całe życie.

Czytasz to i dotarłeś już tak daleko?

Jeśli kliknąłeś ten artykuł, prawdopodobnie pomyślałeś sobie: „Hm, nie sądzę, że piję wystarczająco dużo wody”. Więc jeśli uważasz, że tak jest, nalej sobie teraz szklankę wody! Nie przesadzaj, oczywiście, ale jeśli nie spożywasz zalecanej ilości wody (która jest wyższa niż myślisz), nie zaszkodzi pić więcej.

Źródło: lovely-healthy.com

Czytaj: NA LONDYŃSKIM MARATONIE ZASTĄPIONO PLASTIKOWE BUTELKI BIODEGRADOWALNYMI I JADALNYMI WORECZKAMI Z WODĄ.