Nepalski weteran brytyjskich operacji w Afganistanie został pierwszym człowiekiem po amputacji nóg powyżej kolana, który zdobył najwyższą górę świata.
Hari Budha Magar, który mieszka w Canterbury, dotarł na szczyt w zeszły piątek o godzinie 15:00, rozpoczynając wspinaczkę 17 kwietnia – dokładnie 13 lat od dnia, w którym stracił nogi w eksplozji bomby.
Każdy, kto zna historię wojen, wie o niemal mitycznej odwadze i wyjątkowości Ghurków. Hari jest jedną z tych osób – Ghurka to historyczne określenie nepalskiego wojownika i współczesne prawne określenie nepalskiego zagranicznego bojownika, który nie jest uważany za najemnika zgodnie z Konwencją Genewską.
To, co dziś osiągnął jest ogromnym osiągnięciem, zwłaszcza, że 13 lat temu walczył z alkoholizmem i depresją.
„Dorastałem w Nepalu do 19 roku życia i widziałem, jak w tych odległych wioskach traktowano osoby niepełnosprawne” – powiedział. „Wielu ludzi wciąż uważa, że niepełnosprawność to grzech poprzedniego życia, a ty jesteś ciężarem tej ziemi. Sam w to wierzyłem, bo tak właśnie widziałem świat. Dorastałem z takim przekonaniem.”
Parę razy próbował się zabić, ale ostatecznie zdecydował się zamiast tego wspiąć się na Everest. Zanim jednak mógł zmierzyć się z górą tak wysoką, że żaden ptak nie może nad nią przelecieć, musiał zdobyć legalny szczyt w jego rodzinnym Nepalu.
Rząd Nepalu zabronił osobom niepełnosprawnym wstępu na górę. Każdego roku wystarczająco dużo ludzi umiera podczas tej podróży, a władze nie widziały powodu, by ryzykować. Ale Hari był w stanie pokonać tę przeszkodę. To ograniczenie uchylił Sąd Najwyższy w Katmandu. Dzięki temu mężczyzna mógł przygotować się do prawdziwej wyprawy.
CZYTAJ: Emeryt w wieku 75 lat zdobył Everest
PA News był w w obozie bazowym Everest Base Camp po tym, jak Budha Magar, wspierany przez swój całkowicie nepalski zespół, zakończył zejście ze szczytu.
„Wszystkie moje kurtki były całkowicie zamarznięte” – powiedział. „Wszystko było zamrożone. Nawet naszą ciepłą wodę wlewaliśmy do termosu, która również była zamarznięta i nie mogliśmy pić”.
CZYTAJ NA F7.PL – Najnowsze badania wskazują, że najwyższy poziom stresu osiągamy wkraczając w 20 rok życia!
Podczas wspinaczki używał różnych wymiennych protez, w tym niektórych wyposażonych w lodowe kolce, a innych z dołączonymi butami alpinistycznymi.
Kończąc misję, Budha Magar mówi, że chce wrócić do miejsca w Afganistanie, gdzie stracił nogi, aby podziękować, bo gdyby nadal miał nogi, nigdy nie zdobyłby Everestu.